A. Lukašenka

Lukašenka vėl ėmėsi grasinimų Lietuvai – šįkart dėl Klaipėdos uosto

(10)

Neteisėtas Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka reikalavo imtis griežtų priemonių reaguojant į Lietuvos įvykdytą Baltarusijos akcijų Klaipėdos uoste perėmimą.

 

Šią poziciją Lietuvos atžvilgiu jis išsakė rugpjūčio 11 d. susitikime, skirtame aptarti veiksmus, susijusius su uostų įrenginių paruošimu Baltarusijos eksportui, praneša Baltarusijos valstybinė žiniasklaida BelTA.

„Privalome imtis priemonių, reaguodami į Lietuvos įvykdytą Klaipėdos uosto akcijų paketo konfiskavimą“,– pareiškė neiteisėtas Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka.

A.Lukašenka atkreipė dėmesį, kad be sankcijų dėl kalio trąšų gabenimo, Lietuva taip pat faktiškai areštavo Baltarusijos įmonės Klaipėdoje turtą. Nuo 2013 m. „Belaruskalij“ valdė 30 proc. akcijų Klaipėdos birių krovinių terminale BKT.

„Jie ne tik įvedė neteisėtas sankcijas. Jie taip pat areštavo mūsų turtą“, – į susitikimo dalyvius kreipėsi neiteisėtas Baltarusijos prezidentas. – Tai negali likti nenubausta. Pagalvokite apie priemones, kurių galime imtis artimiausiu metu ir vidutinės trukmės laikotarpiu. Niekam neleidžiama pasisavinti mūsų turto.“

A. Lukašenka susitikimo metu taip pat paminėjo dėl taikomų sankcijų užsidariusias Baltarusijos sanatorijas Lietuvoje bei Latvijoje.

„Neužtenka to, kad jie ėmė persekioti mūsų sanatoriją, kurioje buvo gydomi Černobylio avarijos padarinių likvidavimo darbininkai [Baltarusijos sanatorija Latvijoje, Jūrmaloje dėl taikomų sankcijų buvo uždaryta], bet jie pradėjo konfiskuoti mūsų turtą.

Tai dideli pinigai. Todėl šiandien, rytoj ir poryt turėtume imtis priemonių“.

Sprendimas dėl trąšų

Lietuvos pirmos instancijos teismui balandį paskelbus, kad vienos didžiausių Baltarusijos trąšų gamintojų „Belaruskalij“ ir „Lietuvos geležinkelių“ sutartis dėl milijonų tonų trąšų gabenimo per Lietuvą kėlė grėsmę nacionaliniam saugumui, Baltarusijos įmonė apskundė sprendimą.

Gegužės mėnesį Vilniaus apygardos administracinio teismo (VAAT) atstovas Audris Kutrevičius patvirtino, kad gavo skundą ir jį perdavė Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui.

„Belaruskalij“ trąšų tranzitas per Lietuvą tęsėsi dar beveik tris mėnesius po to, kai pernai gruodžio 8 dieną įsigaliojo JAV sankcijos šiai įmonei. Šis tranzitas nuo sienos su Baltarusija iki Klaipėdos uosto vyko ilgiau nei dešimtmetį ir pagal sutartį turėjo tęstis iki 2023 metų pabaigos.

Krovinių vežimo geležinkeliais įmonė „LTG Cargo“ per metus perveždavo apie 11 mln. tonų „Belaruskalij“ trašų, kurias Klaipėdos uoste krovė verslininko Igorio Udovickio ir „Belaruskalij“ kontroliuojamas Birių krovinių terminalas.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder