Mokslininkai atkūrė stebėtinai tikslius mūsų protėvių neandertaliečių maisto gaminimo būdus
Nors neandertaliečių stambiųjų žvėrių medžioklės būdai gerai žinomi, dėl menkų archeologinių įrodymų jų paukščių vartojimas buvo menkai ištirtas, rašo „The Independent“.
Naujajame tyrime mokslininkai, naudodami titnago įrankį, supjaustė dvi varnas, du kalakutus ir balandį, kuriuos valgė neandertaliečiai.
Nupešę paukščius rankomis, jie, remdamiesi archeologiniais įrodymais, pasirinko pjaustymo ir kepimo būdus.
Varna ir balandis buvo pjaustomi žali, naudojant titnaginį skeltuką, o kiti trys paukščiai buvo kepami ant karštų anglių, kol iškepė, ir tik tada pjaustomi.
Mokslininkai nustatė, kad pjaustymas naudojant titnaginį skeltuką reikalavo „didelio tikslumo ir pastangų“, kurios iki tyrimo nebuvo iki galo išaiškintos.
Tyrėjai teigė, kad, norint atlikti tikslius pjūvius ir nepažeisti pirštų, reikia „atsargiai elgtis“.
„Šie praktiniai eksperimentai išryškino praktines problemas, susijusias su neandertaliečių maisto tvarkymu ir ruošimu, suteikdami apčiuopiamą ryšį su jų kasdieniu gyvenimu ir išgyvenimo strategijomis.
Kepant paukščius anglimi reikėjo palaikyti pastovią temperatūrą ir kruopščiai kontroliuoti kepimo trukmę, kad mėsa neperkeptų, - sakė Mariana Nabais, pagrindinė tyrimo autorė.
Supjaustę paukščius, mokslininkai apžiūrėjo juos mikroskopu, ieškodami pjūvių, lūžių ir nudegimų.
Jie galėjo pamatyti, kokias žymes ant kaulų paliko pjaustymas naudojant titnaginius įrankius ir kaip šios žymės skiriasi nuo natūralių procesų ar kitų gyvūnų veiksmų padarytos žalos.
Mokslininkai teigė, kad pjūviai, kuriais iš žalių paukščių buvo pašalinta mėsa, nepaliko jokių kaulų žymių, o pjūviai, kuriais buvo pjaunamos sausgyslės, paliko panašių žymių kaip ant paukščių, rastų archeologinėse vietovėse.
Taip pat buvo nustatyta, kad po naudojimo ant titnaginio skeltuko krašto liko nedideli pusmėnulio formos randai.
Kita vertus, skrudintų paukščių kaulai buvo trapūs ir suskilinėjo, kai buvo pjaustomi naudojantis titnaginiu įrankiu.
Kai kurių tokiu būdu apdorotų paukščių kaulų viduje tyrėjai aptiko juodų dėmių, kurios leidžia manyti, kad kaulo vidinės ertmės turinys buvo sudegintas.
Šie radiniai gali padėti archeologams rasti matomų neandertaliečių maisto gaminimo požymių praeities dokumentuose.
Tačiau kadangi tyrime dalyvavo tik penki paukščių mėginiai, mokslininkai paragino atlikti tolesnius tyrimus su didesniais mėginiais, skirtingų rūšių paukščiais ir įvairesnėmis eksperimentinėmis sąlygomis.
Rašyti komentarą