Mokslininkai Ramiojo vandenyno dugne atrado paslaptingą plytų kelią (vaizdo įrašas)

(1)

Vandenynas užima daugiau kaip 70 % Žemės paviršiaus ir jame slypi daug neatrastų paslapčių. Su kiekvienu nauju panėrimu mokslininkai, tyrinėdami giliausius ir sunkiausiai prieinamus vandenyno kampelius, atranda vis naujų stebuklų. 

Viena iš tokių vietų - Marianų įduba, giliausia Ramiojo vandenyno vieta, kurioje, nepaisant ekstremalių sąlygų.

Apie tai praneša portalas „Science Alert“.

2022 m. per ekspediciją į giliavandenės įdubos rajoną į šiaurę nuo Havajų mokslininkai padarė netikėtą atradimą. 

Jie aptiko senovinį išdžiūvusį ežero dugną, kuris priminė kažką panašaus į „geltonų plytų kelią“. 

Šis netikėtas atradimas buvo padarytas atsitiktinai, tyrinėjant Liliuokalani keterą vykdant mokslinių tyrimų misiją laivu „Nautilus“. 

Tyrimai buvo atliekami Papahānaumokuākea jūrų nacionaliniame paminkle (PMNM).

PMNM yra viena didžiausių saugomų jūrų teritorijų pasaulyje, didesnė už visus JAV nacionalinius parkus kartu sudėjus. 

Savo ataskaitoje autoriai pabrėžia, kad per visą tyrimų laikotarpį jie galėjo ištirti tik apie 3 % šios didžiulės ir nepakankamai ištirtos teritorijos jūros dugno.

Tyrimas, atliktas maždaug 3 000 metrų gylyje, buvo užfiksuotas vaizdo kamera. 

Filmuotoje medžiagoje užfiksuota akimirka, kai mokslininkai, judėdami giliavandeniu automobiliu, susidūrė su neįprastu „keliu, vedančiu į Ozo šalį“. 

Iš pradžių mokslininkai šį „kelią“ lygino su mitiniu keliu į dingusią Atlantidą, o vėliau priėjo prie asociacijos su „geltonų plytų keliu“, vedančiu į Ozo šalį.

Nepaisant to, kad Nootkos povandeninio kalno viršūnėje tyrėjų aptikto ežero dugnas yra po vandeniu maždaug tūkstančio metrų gylyje, jis atrodo stebėtinai sausas. 

Tyrėjai pastebi, kad jūros dugnas šioje vietovėje primena „iškeptą plutą“, o vienoje vietoje vulkaninė uoliena suskilinėjusi taip, kad primena plytas. 

Šis neįprastas reiškinys mokslininkus paskatino susieti jį su senovinėmis struktūromis, suteikdamas jų atradimui mistinę atmosferą.

Komanda daro prielaidą, kad unikalius 90 laipsnių įtrūkimus greičiausiai sukėlė kelių išsiveržimų sukelti kaitinimo ir vėsinimo ciklai. 

Iš pirmo žvilgsnio šį efektą galima lengvai supainioti su senoviniu keliu į nežinomą pasaulį, o tai dar labiau padidina atradimo paslaptingumą. Ir tam tikra prasme jis iš tiesų gali būti suvokiamas kaip „kelias į naują pasaulį“.

Šaltinis: cursorinfo.co.il

Rašyti komentarą

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.