Mokslininkai atrado vandens gebėjimą keisti Žemės sukimąsi

Mokslininkai: Žemės sukimasis pasislinko ir dėl to kalti žmonės

(18)

Tyrimo duomenimis, žmonės iš Žemės išpumpavo tiek daug požeminio vandens, kad jie pakeitė mūsų planetos sukimosi ašigalį.

Mokslininkai nustatė, kad sukimosi polius, aplink kurį sukasi Žemė, 1993-2010 m. pasislinko apie 31 colį (78,74 cm) į rytus. Priežastis - požeminio vandens išsekimas ir dėl to kylantis jūros lygis, rašo "Newsweek", remdamasis žurnale "Geophysical Research Letters" paskelbtu straipsniu.

Žemės sukimosi ašigalio padėtis Žemės plutos atžvilgiu gali turėti įtakos vandens masės pasiskirstymui planetoje.

"Žemės sukimosi ašigalis iš tikrųjų labai keičiasi.

Mūsų tyrimas rodo, kad iš su klimatu susijusių priežasčių požeminio vandens persiskirstymas iš tikrųjų turi didžiausią įtaką sukimosi ašigalio poslinkiui", - sakė tyrimui vadovavęs Seulo nacionalinio universiteto geofizikas Ki-Weon Seo.

Vandens gebėjimą keisti Žemės sukimosi kryptį mokslininkai atrado 2016 m. Tačiau iki šiol nebuvo aiškus konkretus požeminio vandens indėlis į šiuos pokyčius.

Naujausiame tyrime mokslininkai sumodeliavo pastebėtus sukimosi ašigalių poslinkio ir vandens judėjimo pokyčius. Iš pradžių modeliuose buvo atsižvelgta tik į ledo skydus ir ledynus.

Vėliau autoriai nagrinėjo skirtingus požeminio vandens persiskirstymo scenarijus.

Modelis atitiko 1993-2010 m. stebėtą ašigalių poslinkį tik tuo atveju, jei mokslininkai atsižvelgė į 2 150 gigatonų požeminio vandens persiskirstymą. Neatsižvelgiant į požeminį vandenį, kurį žmonės išpumpavo iš žemės, modelis nukrypo 31 coliu (78,74 cm) arba 1,7 colio (4,32 cm) per metus.

"Labai džiaugiuosi radęs nepaaiškinamą sukimosi polių poslinkio priežastį. Kita vertus, man, kaip Žemės gyventojui ir tėvui, kelia nerimą ir nuostabą tai, kad požeminio vandens siurbimas yra dar vienas jūros lygio kilimo šaltinis", - sakė Ki Veon Seo.

Skaičius 2,150 gigatonų, atitinkantis 0,23 colio (0,58 cm) pasaulinio jūros lygio pakilimą, gautas remiantis ankstesniais mokslininkų skaičiavimais apie požeminio vandens pumpavimą per 17 metų laikotarpį nuo 1993 iki 2010 metų.

Tačiau tiesioginių stebėjimo duomenų, kuriais būtų galima pagrįsti šį apskaičiavimą, nebuvo.

Naujausiame tyrime atliktas modeliavimas, kuriame atsižvelgta į vandens persiskirstymą iš požeminio vandens šaltinių į vandenynus, nepriklausomai patvirtino šį įvertį.

"Tai geras indėlis ir neabejotinai svarbus dokumentas.

Jie kiekybiškai įvertino požeminio vandens siurbimo vaidmenį judėjimui į ašigalius, o tai gana svarbu", - sakė Kalifo reaktyvinių variklių laboratorijos mokslininkas Surendra Adhikari (Surendra Adhikari).

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder