Naikintuvai virš galvų lekia dėl mūsų saugumo 

(1)

Redakcija sulaukė sunerimusių skaitytojų žinučių apie tai, kad Lietuvos danguje pasirodo įvairūs JAV karinių oro pajėgų lėktuvai. Neseniai mūsų padangėje buvo užfiksuotas „Redeye8" ir tokie „svečiai", skaitytojų teigimu, matomi gana dažnai. Ko jie nori?

JAV ambasada pateikia atsakymą, jog neseniai Lietuvoje „lankėsi" du „B-1B Lancer" bombonešiai. Jie pakilo iš „Spangdahlem" oro bazės. Tai NATO aviacijos bazė, kurios nuomininkas yra JAV. Ji įkurta 1951-1953 m. netoli mažo Vokietijos Spangdahlemo miestelio, esančio maždaug 30 km į šiaurės rytus nuo Triero miesto, Reinlando-Pfalco žemėje.

Minėti bombonešiai priklauso tikslinei Europos bombonešių grupei (BTF EUROPA)

. Šios grupės paskirtis - suvienyti koalicijos bei Europos šalių pajėgas bendrai atgrasymo iniciatyvai.

„BTF rotacijos leidžia koalicijai glaudžiai integruoti ir taikyti naujas bei pažangias taktikas, - neseniai išplatintame pranešime nurodė generolas Džefas Haridženas (Jeff Harrigian), „Usafe-AFAfrica" vadas. - Mūsų bendros ir tarptautinės pajėgos, siekiant išsaugoti saugią aplinką, turi būti pasirengusios reaguoti į bet kokią grėsmę."

Konkretus skaitytojus išgąsdinęs skrydis buvo bendra koalicijos Jungtinio atakos terminalo kontrolieriaus (JTACS) iš Lietuvos ir oro pajėgų specialios operacijos komandos 352-ojo specialiųjų operacijų padalinio „RAF Mildenhall", įsikūrusio Anglijoje, operacija. Jos metu bombonešis ne tik ore buvo užpildytas degalais bet ir „atakavo" imituojamus antžeminius tikslus.

Komentuoja buvęs karinių oro pajėgų vadas Zenonas VEGELAVIČIUS:

Archyvų nuotr.

NATO lėktuvai virš Baltijos jūros skraidė ir sovietiniais laikais. Neutralioje oro erdvėje niekas neturi jokių apribojimų, jeigu tik nelendama į oro trasas. Suprantu, kad augant skrydžių intensyvumui žmonės gali sunerimti, tačiau reikia nusiteikti, jog intensyvumas auga nuolat, o skrydžių grafiko, kaip civilinėje aviacijoje, čia nėra.

Pilotams, kaip ir bet kuriems kitiems savo srities specialistams, būtinos nuolatinės treniruotės.

Palyginimui galima prisiminti, kad rusai kovinėmis grupėmis vos ne kasdien praskrenda virš Baltijos jūros. Štai neseniai į Karaliaučių skrido į tolimosios žvalgybos lėktuvą perdarytas „Il-76", o jį lydėjo keturi „Su-27".

Bet Karaliaučius yra jų, tad rusai daro, ką nori. Tad kol tarp blokų ir šalių gyvuos priešprieša, tol tokių „žaidimų" ir bus.

Kita vertus, tai, kad NATO pajėgos skraido virš mūsų, mums yra gerai. Tai parodo, kad Lietuva yra saugoma ir jos verčiau nekibinti, nes už tai galima sulaukti atsako.

Tai, ką žmonės fiksuoja įvairiomis programėlėmis, yra iš civilių šaltinių gaunama informacija. Tokiu būdu skrydžius galima stebėti virš Europos, Skandinavijos ar Vakarinės Rusijos dalies.

Karinius lėktuvus galima fiksuoti nebent tada, jeigu juose sumontuoti civilinius reikalavimus atitinkantys atsakikliai, tačiau absoliuti dauguma karinių skrydžių paprastam žmogui lieka „nematomi".

Visgi baimintis dėl to nevertėtų. Kaip ir sakiau, dažniausiai lėktuvai skraido savo arba neutraliose teritorijose.

Be to, retas kuris iš jų tikrai būna ginkluotas.

Yra tam tikri reglamentai, tam tikra ginkluotės naudojimo tvarka, tad kaskart leisti į treniruotes parengtas kovines mašinas nebūtų tikslinga.

Čia tas pats, kas kasdien einant grybauti kartu su savimi neštis kulkosvaidį.

Nebent rusai dažniau pakelia apginkluotus lėktuvus, bet ir tai tik tada, kai jie skrenda į mažai apgyvendintas teritorijas.

Kita vertus, tarp žmonių sėjama panika, kad esą kaskart lėktuvai skrenda su branduoline ginkluote, būtent rytų kaimynams ir yra naudingiausia. Kažkiek prie to prisideda ir vietos „išminčiai", kurie, nors ir nelabai ką išmano, bet yra linkę platinti bet kokią informaciją...

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder