Liudvikas van Bethovenas

Naujas tyrimas: Mokslininkai įvardijo galimą Liudviko van Bethoveno klausos praradimo priežastį

Liudviko van Bethoveno kurtumą galėjo sukelti apsinuodijimas švinu. Genialiojo kompozitoriaus plaukų sruogose buvo rastas didelis šios nuodingos medžiagos kiekis, tačiau mažai tikėtina, kad tai yra tyčinės žmogžudystės įrodymas.

Cheminės Liudviko van Bethoveno plaukų sruogų analizės, taip pat naujausios genominės analizės technologijos galutinai patvirtino, kad vokiečių kompozitoriaus mirtis nuo apsinuodijimo švinu tėra senas mitas.

Tačiau šio metalo kiekis plaukuose gali atskleisti pagrindinę jo gyvenimo ir mirties paslaptį - genialiojo muziko mirtino kurtumo priežastį.

Apie tai rašo „Science Alert“.

Ankstesniais tyrimais nepavyko nustatyti klausos praradimo ir virškinimo problemų, nuo jaunystės persekiojusių kompozitorių, priežasčių. L. van Beethovenas buvo ne tik kompozitorius, bet ir talentingas pianistas.

Todėl kurtumas jam buvo tragedija ir privertė atsisakyti grojimo fortepijonu prieš publiką.

Nauji dviejų Beethoveno plaukų sruogų tyrimai, kuriuos patvirtino genetinė analizė, nustatė, kad jo organizmas iš tiesų buvo apnuodytas švinu.

Tačiau šio metalo koncentracija nebuvo pakankama, kad sukeltų kompozitoriaus mirtį.

Harvardo medicinos mokyklos patologas Naderas Rifajus (Nader Rifai) ir jo kolegos masių spektrometrijos metodu ištyrė Beethoveno plaukus ir nustatė nuodingų medžiagų - švino, arseno ir gyvsidabrio - kiekį.

Viename iš mėginių švino koncentracija 64 kartus viršijo normą, o kitame mėginyje jo koncentracija 95 kartus viršijo viršutinę leistiną ribą.

Tuo tarpu abiejuose mėginiuose gyvsidabrio ir arseno koncentracija taip pat viršijo sveikam žmogui leistiną normą.

„Tokie švino kiekiai paprastai siejami su virškinamojo trakto ir inkstų ligomis bei sukelia klausos sutrikimus, tačiau nelaikomi pakankamais, kad taptų vienintele mirties priežastimi“, - aiškino tyrėjai.

Mokslininkai mano, kad mažai tikėtina, jog Beethoveną apsinuodijus švinu buvo bandyta nužudyti.

Tai greičiausiai lėmė tais laikais plačiai paplitęs švino indų, ypač gėrimų taurių, naudojimas, taip pat vaistų, kurių sudėtyje yra švino, vartojimo praktika.

„Nors nustatytos koncentracijos nepatvirtina prielaidos, kad švino poveikis sukėlė Beethoveno mirtį, jis galėjo prisidėti prie dokumentuose užfiksuotų ligų, nuo kurių jis kentėjo didžiąją savo gyvenimo dalį“, - teigė mokslininkai.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder