Spiralinė galaktika

Nemokamoje teleskopo tiesioginėje transliacijoje stebėkite didžiausios per 10 metų supernovos sprogimą

Naujai atrastos supernovos vystymąsi galima stebėti realiuoju laiku, internetu ir nemokamai. Tačiau šią konkrečią galaktiką ir supernovą be tinkamų sąlygų ar teleskopo gali būti sunku stebėti naktiniame danguje. Laimei, Virtualus teleskopo projektas savo interneto svetainėje ir "YouTube" kanale gyvai transliuoja kosminį sprogimą, kaip jis vystosi per Romoje (Italija) esančius galingus robotizuotus teleskopus.

Spiralinė galaktika giliame kosmose

Renginys internetu prasidėjo gegužės 26 d., penktadienį, 18.30 val. Atkreipkite dėmesį, kad šis renginys priklauso nuo oro sąlygų ir dėl prastų sąlygų gali būti atidėtas arba atšauktas.

Organizatorių nuotr.

Long Ailende, Niujorke, gyvenantis astrofotografas Stivenas Bellavia (Steven Bellavia) sukūrė šią sudėtinę Žvaigždės galaktikos animaciją, naudodamas balandžio 21 d. padarytą nuotrauką ir palygindamas ją su kita gegužės 21 d. daryta nuotrauka, kurioje aiškiai matyti pasirodanti supernova. (Paveikslėlio kreditas: Steven Bellavia)

Supernova, pavadinta SN 2023ixf, yra viena didžiausių ir ryškiausių, matytų per dešimtmetį.

Sprogstanti žvaigždė pirmą kartą pastebėta patyrusio supernovų medžiotojo Koiči Itagakio (Koichi Itagaki) iš Jamagatos (Japonija) penktadienį, 2023 m. gegužės 19 d., padarytoje nuotraukoje.

Šį pirminį stebėjimą sekė Kalifornijoje esantys Zwicky Transient Facility (ZTF) teleskopai, kurie šeštadienį (gegužės 20 d.) patvirtino atradimą. 

SN 2023ixf artumas ir tai, kad ji ryškėja nuo pradinio dydžio, padarė supernovą populiariu taikiniu astronomams mėgėjams, turintiems kiemo teleskopus, kurie gali ją pamatyti kaip mažą šviesos dėmelę.

Ši naujoji supernova yra Messier 101 (arba M101) galaktikoje, dar žinomoje kaip Pinwheel galaktika, kurioje yra asterizmas, žinomas kaip Didysis Kupranugaris, populiarus astronomų naujokų stebėjimo taikinys. 

Ši nauja supernova yra arčiausiai Žemės per dešimtmetį. Ji dabar matoma naktiniame danguje.

"Nors kasmet atrandame daugybę kandidatų į supernovas, turėti vieną iš jų, matomą mažaisiais teleskopais, yra išskirtinis dalykas.

SN 2023ixf yra viena iš jų, nes nuo mūsų nutolusi vos 20 mln. šviesmečių", - savo interneto svetainėje rašė italų astrofizikas ir astronomas, virtualaus teleskopo projekto įkūrėjas Gianluca Masi.

"Be to, ją priimanti galaktika, spiralinė Messier 101, yra viena gražiausių kosminių salų, todėl šis reginys yra dar vertingesnis ir unikalesnis."

Nuo to laiko, kai supernova sprogo, astronomai ją tyrinėja ir sudėtingesne ir ne šio pasaulio įranga, įskaitant Hubble'o kosminį teleskopą. Antradienį, gegužės 22 d., "Space Telescope Live" savo "Twitter" kanale paskelbė, kad "Hubble" stebi palyginti netoli esančią supernovą. 

Jei norite patys stebėti supernovą, Space.com dangaus stebėjimo apžvalgininkas Joe Rao pateikė keletą patarimų. 

"Žieduotoji galaktika, kurioje yra naujoji supernova, yra netoli ribos, skiriančios Didįjį Ursą (Didįjį lokį) nuo Bjūtos Ganytojo", - sakė Rao. "Jei nustatysite Didžiojo Grįžulo Ratą, įsivaizduokite liniją, besitęsiančią nuo dviejų rankenos žvaigždžių - Alioto ir Mizaro.

Tęsdami šią liniją panašiu atstumu už Mizaro, atsidursime netoli M101.

Patyrę astronomai mėgėjai, kurie yra susipažinę su M101 stebėjimu, supernovą vizualiai gali pamatyti kaip ne vietoje esančią šviesos dėmelę vienoje iš spiralinių rankų."

Supernova SN 2023ixf artimiausius kelis mėnesius turėtų išlikti matoma Žieduotojoje galaktikoje, o paskui išnykti.

Šaltinis: livescience.com

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder