Kosmosas

Niūri ateitis. Kiek laiko Žemė dar egzistuos ir kiek laiko joje dar bus žmonių?

(18)

Vienas iš pagrindinių gyvybės Žemėje palaikymo šaltinių - Saulė - tolimoje ateityje sukels mūsų planetos ir visos gyvybės joje žūtį. Galiausiai Saulė praris Žemę, artėjant paskutiniam jos gyvenimo etapui. Tačiau kiek ilgai iki to laiko Žemė dar galės egzistuoti?

Ir ar visą tą laiką planetoje vis dar gyvens žmonės? Apie tai rašo "Live Science".

Saulės mirtis

Pasak NASA planetų mokslininko Ravio Kopparapu (Ravi Kopparapu), Žemei tikriausiai liko dar 4,5 mlrd. metų, kol Saulė pavirs raudonąja milžine ir praris mūsų planetą.

Į Saulę panašios žvaigždės tampa raudonosiomis milžinėmis, kai pasiekia savo gyvenimo finišo tiesiąją.

Kai mūsų žvaigždė pritrūks kuro, reikalingo branduolio sintezei palaikyti, ji pradės lėtai mirti.

Kai sintezė bus baigta, Saulės branduolys dėl gravitacijos poveikio pradės trauktis, o dėl to kils žvaigždės temperatūra.

Dėl šio šilumos pertekliaus išsiplės išoriniai Saulės sluoksniai ir ji labai padidės.

Mūsų žvaigždė taps tokia didelė, kad jos išorinis apvalkalas bus maždaug tame pačiame lygyje kaip Žemės orbita, planetai sukantis aplink Saulę.

Tai reiškia, kad tapdama raudonąja milžine mūsų žvaigždė praris vidines Saulės sistemos planetas: Merkurijų, Venerą ir Žemę. Kai kurie mokslininkai mano, kad toks pat likimas gali ištikti ir Marsą.

Organizatorių nuotr.

Žemei tikriausiai liko dar 4,5 mlrd. metų, kol Saulė taps raudonąja milžine ir praris mūsų planetą / Nuotrauka: NASA

Žemės ateitis

Pasak Kopparapu, didelė tikimybė, kad Žemės nebeliks dar 4,5 mlrd. metų, o po kelių milijardų metų ji greičiausiai taps visiškai kitokia planeta.

Gerokai anksčiau nei Saulė pavirs raudonąja milžine, maždaug po 1 mlrd. metų ar šiek tiek daugiau, Saulės ryškumas pradės didėti, o tai privers Žemę smarkiai įkaisti.

Dėl to maždaug po 2 mlrd. metų išgaruos visi vandenynai, o tada išnyks visa planetos atmosfera.

Po to yra tikimybė, kad Saulės gravitacija gali visiškai suplėšyti Žemę, o tai reiškia, kad tuo metu, kai Saulė virs raudonąja milžine, jos kaip planetos nebeliks.

Mokslininkai mano, kad po 1,3 mlrd. metų žmonės negalės išgyventi Žemėje, nes planetos temperatūra bus per aukšta.

Vieninteliai mikroorganizmai, kurie iki to laiko gali išlikti Žemėje, yra tie, kurie dabar gyvena prie hidroterminių angų vandenynų dugne.

Organizatorių nuotr.

Didelė tikimybė, kad Žemė neegzistuos dar 4,5 mlrd. metų, o po kelių milijardų metų ji greičiausiai taps visiškai kitokia planeta / Nuotrauka: NASA

Žmonijos ateitis

Įdomiausia, kaip teigia mokslininkai, kad nepakeliamos gyvenimo sąlygos žmonėms Žemėje gali atsirasti daug anksčiau, jau netolimoje ateityje.

Jei anksčiau buvo manoma, kad pavojinga žmogaus gyvybei yra 35 laipsnių Celsijaus temperatūra, tai naujausi tyrimai rodo, kad pavojinga ir 30 laipsnių.

Ir ne tik pavojinga, bet kartais net mirtina.

Klimato modeliai rodo, kad XXI a. pabaigoje daugelyje Žemės regionų vidutinė temperatūra bus 35 laipsniai Celsijaus, ir tai įvyks dėl žmogaus veiklos.

Kitaip tariant, šiltnamio efektą sukeliančios dujos grasina sunaikinti žmoniją daug greičiau, nei Žemė gali išgyventi.

Mokslininkai teigia, kad jei nebus imtasi skubių veiksmų klimato kaitai sušvelninti, patys žmonės per artimiausius šimtmečius gali priversti save ir daugelį planetos gyvūnų išnykti.

Skaitomiausi portalai

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder