sėklos

Pasitraukus užsienio grūdų prekybininkams, Rusijos ūkininkams gresia masiniai bankrotai

(3)

Grūdų rinkos monopolizavimas pasitraukus užsienio žaidėjams, kurie paliko Rusiją prasidėjus karui Ukrainoje, privedė tūkstančius ūkių prie bankroto ribos.

Grūdų prekybininkai perka grūdus žemiau savikainos, o tai žlugdo ūkių ekonomiką, sakė Valstybės Dūmos agrarinių klausimų komiteto narys Sergejus Lisovskis.

Pasak jo, to, kas vyksta, priežastis - maža konkurencija. "Prieš kelerius metus šalyje buvo 400 prekybininkų, dabar jų yra tik trys", - skundėsi deputatas. - Kviečių eksporto kvotos padalytos šiems trims prekybininkams, o tokia padėtis leidžia jiems sukti gamintojams rankas.

Pasak Lisovskio, bankrotai pirmiausia gresia smulkiems ūkiams, kurie turi nedidelį saugumo rezervą.

"Formaliai grūdų rinkoje tarp prekybininkų yra konkurencija, tačiau iš tikrųjų konkurencijos nėra", - skundėsi deputatas (jį cituoja "Parlamentskaja gazeta").

63 metų Lisovskis, buvęs Kurgansko srities senatorius, anksčiau aktyviai siekė apriboti užsienio bendrovių veiklą agropramoniniame komplekse.

Po invazijos į Ukrainą jo sumanymas buvo įgyvendintas: užsienio pašarų priedų ir žemės ūkio technikos tiekėjai, o po to ir grūdų prekybininkai nutraukė savo veiklą Rusijoje.

2023 m. kovo mėn. JAV įsikūrusi "Cargill" informavo Žemės ūkio ministeriją apie grūdų eksporto iš Rusijos sustabdymą nuo liepos 1 d.

Savo sprendimą ji paaiškino didėjančiais sunkumais dirbant su Rusija: nors maisto produktams netaikomos JAV ir ES sankcijos, atsiskaitymą už sandorius apsunkina bankams ir valstybinėms įmonėms taikomi apribojimai.

Tuo pat metu grūdų prekybininkė "Viterra" (susijusi su Šveicarijos žaliavų prekybininke "Glencore") ir amerikiečių "Archer-Daniels-Midland" atsisakė dirbti su rusiškais grūdais.

ProZerno analitikų skaičiavimais, praėjusį žemės ūkio sezoną Viterra dalis Rusijos grūdų eksporte sudarė 8,9 %, o Cargill - 4,1 %.

Iš viso nuo 2022 m. vasaros jos eksportavo 3,5 mln. tonų rusiškų grūdų.

Šaltinis: „The Moscow Times"

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder