Politologas atsako, ar įmanoma Putino "specialioji operacija" į NATO besirengiančioje Suomijoje

Visuotinė Rusijos agresija prieš Ukrainą paskatino Suomiją ir Švediją skubiai nuspręsti prisijungti prie NATO. Kartu Aljansas, skirtingai nei šios dvi šalys, atsiriboja nuo Ukrainos gynimo, - skelbia unian.net.

Prasidėjus plataus masto Rusijos agresijai Ukrainoje, abi šalys nusprendė skubiai prisijungti prie NATO.

"Ką atsakys Rusija? Nieko. Rusijos kariai Ukrainoje įstrigo labai rimtai.

Be to, nors anksčiau Rusija buvo gerokai pranašesnė už Aljansą NATO rytiniame flange, tačiau Ukraina pakeitė šią padėtį.

Šiandien ne NATO gina Ukrainą, o Ukraina gina rytinį NATO flangą, kurio Aljansas stengiasi nepastebėti", - sakė Ukrainos Užsienio politikos tyrimų instituto direktorius Grigorijus Perepelica.

Pasak eksperto, Suomija ir Švedija neketina kariauti su Rusija ir, norėdamos apsisaugoti nuo galimos Rusijos agresijos, nusprendė prisijungti prie NATO.

Organizatorių nuotr.

Jis pabrėžė, kad būtent Ukraina gerokai sumažino Rusijos kariuomenės kovinį veiksmingumą.

Tuo pat metu, pasak eksperto, Suomija supranta Rusijos kariuomenės įsiveržimo riziką, todėl stengiasi greitai "įsisprausti" į NATO.

A. Perepelitsa prognozuoja, kad V. Putinas vargu ar paskelbs "specialiąją operaciją" Suomijoje, nes tam jam tektų išvesti karius iš Ukrainos.

"Kalbant apie tai, ar NATO priims Suomiją ir Švediją į savo gretas, mano nuomone, tai įvyks iš karto, netikrinant, ar jos atitinka NATO standartus.

Tai bus momentinis politinis sprendimas, nes toks bus NATO atsakas į Rusijos ultimatumą.

Taip Aljansas, nepradėdamas karo, parodys, kad jis ir toliau laikysis Vašingtono sutarties, kurioje teigiama, kad NATO durys atviros tokioms demokratinėms šalims kaip Suomija ir Švedija", - apibendrino jis.

Organizatorių nuotr.

NATO plėtra: kas žinoma

Dieną prieš tai Švedija, po Suomijos, oficialiai nusprendė pateikti paraišką dėl narystės NATO.

Žiniasklaidos pranešimuose teigiama, kad dar prieš kelis mėnesius švedams ir suomiams įstojimas į NATO buvo tolima perspektyva, tačiau Rusijos agresija Ukrainoje paskatino abi šalis iš naujo apsvarstyti savo saugumo poreikius. 

Švedijos ir Suomijos stojimą į NATO stabdė Turkijos nenoras remti aljanso plėtrą ir atviri Rusijos grasinimai abiem šalims, kad jei jos nuspręstų prisijungti prie aljanso, jos bus užpultos kariniu būdu.

Tuo tarpu NATO rengia naują dokumentą, vadinamą strategine koncepcija.

Tikimasi, kad jame Aljansas oficialiai įvardys Rusijos elgesį kaip "neišvengiamą grėsmę".

Iki tol dabartinėje koncepcijoje šalis agresorė vadinama "strategine partnere".

Organizatorių nuotr.

 

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder