Tunise referendumas

Refendumas Tunise: rinkėjai demokratiškai pasirinko autoritarinį valdymą

Tuniso prezidentas Kaisas Saiedas antradienio rytą jau beveik gali džiaugtis pergale referendume dėl naujos konstitucijos: joje tiek sustiprinami valstybės vadovo įgaliojimai, kad kyla pavojus, jog Arabų pavasario gimtinėje vėl įsigalės autoritarinis valdymas.

Referendume, surengtame praėjus metams po to, kai K. Saiedas atleido vyriausybę ir įšaldė parlamento veiklą – ką varžovai vadino perversmu – balsavo mažiausiai 27,5 proc. iš 9,3 mln. užregistruotų rinkėjų, vėlų pirmadienio vakarą, pasibaigus balsavimui, pranešė Tuniso rinkimų komisija ISIE.

Instituto „Sigma Conseil“ atliktos balsavusiųjų apklausos duomenimis, 92-93 proc. rinkėjų palaikė naująją konstituciją.

Pirminiai rezultatai turėtų būti paskelbti antradienio popietę.

Pirmadienio rinkėjų aktyvumas (27,5 proc.) buvo laikomas K. Saiedo populiarumo rodikliu po metų, kai jis vis griežčiau valdė vienas, nors pažanga sprendžiant Šiaurės Afrikos šalies ekonomines problemas buvo menka.

Paskutiniuose 2019 metais vykusiuose įstatymų leidžiamosios valdžios rinkimuose dalyvavo 32 proc. rinkėjų.
Neįvardydamas konkrečių pavardžių, prezidentas pažadėjo, kad „visi, kurie vykdė nusikaltimus prieš šalį, bus patraukti atsakomybėn už savo veiksmus“.

„Tunisas klestės“

Daugelis rinkėjų priklausė vidurinei klasei, kuri labiausiai nukentėjo nuo ilgametės ekonominės krizės, AFP sakė „Sigma“ vadovas Hasenas Zargounis.

K. Saiedo žingsnį prieš sistemą, kuri atsirado 2011 metais nuvertus diktatorių Zine‘ą El Abidine‘ą Ben Ali, sveikino daugelis tunisiečių, pavargusių nuo didelės infliacijos ir nedarbo, politinių neramumų ir sistemos, kuri, jų nuomone, mažai pagerino jų gyvenimą.

Rinkėjų aktyvumas buvo didesnis, nei tikėjosi daugelis stebėtojų, o tai rodo, kad K. Saiedas beveik trejus savo kadencijos metus ir toliau mėgaujasi asmeniniu populiarumu.

„Nuo šiandien Tunisas klestės, – po balsavimo AFP sakė 57 metų padavėjas Imedas Hezzis. – Naujojo Tuniso pradžia yra šiandien“.

K. Saiedo kritikai perspėjo, kad naujoji konstitucija įtvirtins prezidento galias, kurios gali vėl sugrąžinti Tunisą į diktatūrą.

Pagal naująjį tekstą prezidentas vadovautų kariuomenei, galėtų paskirti vyriausybę be parlamento pritarimo, jo nušalinti nuo pareigų būtų praktiškai neįmanoma.

Jis taip pat galėtų teikti įstatymų projektus parlamentui, o šis privalėtų jiems teikti pirmenybę.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder