Rusijos biudžete atsivėrė milžiniška praraja - rekordinė nuo 1998 m. įsipareigojimų nevykdymo

Rusijos vyriausybė, kuri sparčiai praranda pajamas iš naftos ir dujų eksporto ir smarkiai didina išlaidas kariuomenei bei saugumo pajėgoms, vis labiau artėja prie fiskalinės katastrofos.

Rusijos federalinio biudžeto deficitas sausį sudarė 1,76 trilijono rublių, pirmadienį pranešė Finansų ministerija.

Per mėnesį valdžios institucijos gavo 1,356 trilijono rublių, tačiau išleido 3,117 trilijono, o daugiau nei pusė iždo išlaidų buvo padaryta be mokestinių pajamų.

Tradiciškai klestinčio sausio mėnesį tai yra blogiausias biudžeto rezultatas bent jau nuo 1998 m., kai Rusija neįvykdė įsipareigojimų, pažymi "Bloomberg".

Finansų ministerijos duomenimis, visi pagrindiniai pajamų šaltiniai buvo deficitiniai.

Pajamos iš naftos ir dujų per metus sumažėjo 46 proc. iki 425,5 mlrd. rublių - mažiausiai nuo 2020 m. rugpjūčio mėn.

Nors sausio mėn. naftos bendrovėms pavyko smarkiai padidinti eksportą, o tanklaiviai iš Baltijos uostų išplukdė ketverių metų aukštumas, nuolaidos Rusijos bareliams sumušė rekordus: vidutinė Urals kaina smuko iki 49,5 JAV dolerio ir buvo 20,5 JAV dolerio mažesnė nei numatyta biudžete.

Pajamos iš PVM - kito pagrindinio mokesčio, kuris įskaičiuojamas į visų prekių ir paslaugų kainą ir sudaro kas penktą valstybės biudžeto pajamų rublį - sumažėjo 44 proc. iki 379 trilijonų rublių.

Bendra ne prekių sektoriaus mokesčių suma buvo 28 proc. mažesnė nei praėjusiais metais ir sudarė 931 mlrd. rublių.

Tuo pat metu valdžios sektoriaus išlaidos išaugo 58 proc. - iki 3,117 trln.

Todėl vieno mėnesio biudžeto skylė sudarė 60 % metinio plano.

Finansų ministerija biudžete numatė 2,9 trilijono britų deficitą, remdamasi prielaida, kad "Gazprom" ir toliau pumpuos dujas į Europą, o nafta kainuos 70 JAV dolerių.

Tačiau esant dabartinėms Urals kainoms iždui trūks mažiausiai 2,5 trilijono rublių, mano BCS ekonomistė Natalija Lavrova.

Deficitas gali viršyti 5 trilijonus.

Pasak "Alfa-Bank" vyriausiosios ekonomistės Natalijos Orlovos, sausio mėn. biudžeto vykdymas "sustiprina susirūpinimą dėl biudžeto stabilumo ir jo pajamų dalies".

Be to, vasario mėn. padėtis gali pablogėti: įsigaliojo Europos embargas Rusijos naftos produktams ir jų kainų viršutinė riba.

Skirtingai nei žalios naftos atveju, į Aziją būtų daug sunkiau atgabenti nepanaudotus dyzelino ir benzino kiekius, perspėja Orlova: Kinija ir Indija yra suinteresuotos kurti savo naftos perdirbimo gamyklas, kurios pasaulio rinkose pakeistų rusiškus degalus.

Siekdama panaikinti deficitą, Finansų ministerija pirmą kartą istorijoje pardavė 3,6 tonos aukso iš Valstybės turto fondo ir "išspausdino" paskutines turimas užsienio valiutos atsargas, kurioms netaikomos Vakarų sankcijos, - 310 mlrd. Kinijos juanių iš Nacionalinio gerovės fondo.

Sausį Finansų ministerija ir Centrinis bankas biržoje pardavė 54,5 mlrd. juanių, o vasario mėn. šią sumą patrigubins iki 160,2 mlrd. juanių.

"Bloomberg Economics" ekonomisto Aleksandro Isakovo vertinimu, esant dabartinėms Urals kainoms, juanių atsargų pakaks trejų metų biudžeto paramai.

Tačiau jis priduria, kad Finansų ministerija vargu ar prives situaciją prie to, kad atsargos būtų panaikintos: juanių pardavimas bus sumažintas, kai tik jų atsargų ims trūkti.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder