Tai yra mažiausias rodiklis nuo 2020 m., o jei neskaičiuosime pandemijos metų - nuo 2018 m.
Tuo tarpu importas padidėjo 27,9 mlrd. dolerių (10 %) ir grįžo į prieškarinį 304,4 mlrd. dolerių lygį - tokį patį kaip 2021 m.
Tai buvo pagrindinis veiksnys, lėmęs mokėjimų balanso einamosios sąskaitos balanso smukimą - beveik 5 kartus nuo 238 mlrd. dolerių 2022 m. iki 50,2 mlrd. dolerių.
Finansų ministerijos duomenimis, vidutinė pagrindinės Rusijos naftos rūšies "Urals" kaina 2023 m. buvo 17 proc. mažesnė nei prieš metus: 63 JAV doleriai už barelį, palyginti su 76,1 JAV dolerio 2022 m.
Dujų eksportas taip pat žlugo: Kremliaus dujų karas su Europa lėmė beveik visišką pagrindinės eksporto rinkos praradimą.
Europos embargas privertė anglies kasėjus persiorientuoti į Azijos rinkas, tačiau jie susidūrė su anglių eksporto problemomis, rašo Centrinis bankas, turėdamas omenyje anglies bendroves: "Apčiuopiamų nuostolių patiria didžiausias šalies anglių regionas - Kuzbasas, kur dėl du ketvirčius iš eilės besitęsiančio eksporto mažėjimo rugpjūčio-spalio mėn. gamyba jau sumažėjo vidutiniškai 5 % per mėnesį.
Anglies eksporto planai nebuvo įvykdyti dėl transporto pajėgumų trūkumo".
Problemų kyla ir kitose pramonės šakose.
Rosstat duomenimis, per 10 mėnesių sumažėjo visų pagrindinių rūšių eksportas, išskyrus maisto produktus: sausio-spalio mėn. jų įvežta už 36 mlrd. dolerių - 9,1 proc. daugiau nei prieš metus.
Kituose sektoriuose mažėjimas svyravo nuo 13 % metalų iki 23 % mašinų ir įrangos bei 37 % chemijos pramonės.
Pagrindinis, žaliavų, eksportas žlugo 35 % (mineraliniai produktai - tai apima naftą ir dujas).
Sumažėjęs eksportas nesutrukdė užsienio turto augimui.
Nepaisant visų valdžios institucijų pastangų - iš pradžių neoficialių, o paskui direktyvinių, priimant prezidento dekretą dėl privalomo didžiosios dalies didžiausių eksportuotojų pajamų užsienio valiuta grąžinimo ir pardavimo, užsienio turtas per metus padidėjo 38,3 mlrd. dolerių (prieš metus augimas siekė 101,5 mlrd. dolerių).
Didžiausią įtaką turėjo rezidentų lėšų kaupimas užsienio sąskaitose ir indėliuose, "kitų investicijų" augimas skolos už nebaigtus užsienio prekybos atsiskaitymus pavidalu, taip pat tiesioginių investicijų augimas, išvardija Centrinis bankas.
Šie duomenys dar gali būti tikslinami.
Pavyzdžiui, prieš mėnesį Centrinis bankas patikslino spalio mėn. eksporto įvertį, sumažindamas jį daugiau kaip 10 %: nuo 37,2 mlrd. iki 33 mlrd. dolerių, o dabar jis yra 34,3 mlrd. dolerių.
"The Moscow Times"
Rašyti komentarą