Aleksejus Navalnas

Rusus pradės sodinti į kalėjimą už teigiamus pasisakymus apie Navalną

Valstybės Dūmos deputatai šį ketvirtadienį, rugsėjo 28 d., plenariniame posėdyje svarstė įstatymo projektą dėl baudžiamosios atsakomybės už ekstremizmo pateisinimą ir propagandą, praneša "RIA Novosti", remdamasi šaltiniu Dūmoje.

Pasak leidinio, Valstybės statybos komitetas rekomendavo deputatams priimti dokumentą pirmuoju svarstymu.

Įstatymo projektas Dūmai buvo pateiktas dar šių metų liepą.

Jį inicijavo "Vieningosios Rusijos" deputatai Piotras Tolstojus, Ana Kuznecova, Vasilijus Piskarevas, Andrejus Kartapolovas ir Ernestas Valejevas.

Parlamentarai siūlė, kad už viešą ekstremizmo pateisinimą ar jo propagandą rusai būtų baudžiami laisvės atėmimu iki penkerių metų - atitinkamas pataisas planuojama padaryti Rusijos Federacijos baudžiamojo kodekso 280 straipsnyje.

Šiuo metu pagal šį straipsnį baudžiama tik už raginimus vykdyti ekstremistinę veiklą - iki penkerių metų laisvės atėmimo.

Be to, straipsnį siūloma papildyti dviem pastabomis.

Viena iš jų nustato, kad viešas ekstremizmo pateisinimas suprantamas kaip "viešas pareiškimas, kuriuo ekstremizmo ideologija ir praktika pripažįstama teisinga, reikalaujančia palaikymo ir mėgdžiojimo".

Antroje nurodoma, kad ekstremizmo propaganda - tai informacijos, kuria siekiama "suformuoti asmeniui ekstremizmo ideologiją, įsitikinimą jo patrauklumu arba idėją, kad ekstremistinė veikla yra leistina, skleidimas".

Pasak vieno iš iniciatyvos autorių, Dūmos Saugumo ir kovos su korupcija komiteto vadovo Vasilijaus Piskarevo, įstatymo projektu siekiama apsaugoti vaikus ir jaunimą nuo "destruktyvaus ekstremistinės ideologijos poveikio", įskaitant "masinių šaudynių" ir kitų "ekstremistinių judėjimų bei apraiškų" propagandą.

Teisininkai atkreipia dėmesį, kad dabar įstatymo projekto formuluotė leidžia patraukti baudžiamojon atsakomybėn net už simpatijų reiškimą ekstremistais pripažintiems asmenims, rašo RBC.

Pasak advokato Leonido Solovjovo, jei įstatymo projektas bus priimtas dabartine forma, rusai gali būti persekiojami už asmeninius teigiamus pasisakymus, pavyzdžiui, apie Aleksejų Navalną.

Užteks, jei pritarianti frazė bus parašyta socialiniuose tinkluose, plakate ar ištarta per "YouTube" transliaciją, patikslina Solovjovas.

"Formuluotė gana plačiai interpretuojama. Įstatymo požiūriu pataisos mus nukreipia į FZ-114 "Dėl kovos su ekstremistine veikla", kuriame įtvirtintos būtent šios veiklos sąvokos.

Tačiau velnias slypi praktikoje, o tiksliau - lingvistinėje ekspertizėje", - pažymi Solovjovas.

Pasak teisininko, repostai socialiniuose tinkluose teoriškai taip pat patenka į siūlomų pataisų taikymo sritį. "Jei reikės, ekspertizė pasakys: repostu siekiama padidinti asmens, kurio veikla pripažinta ekstremistine, auditoriją", - mano Solovjovas.

Advokatų profesinės bendrijos "Pen & Paper" partneris Vadimas Kliuvgantas taip pat įsitikinęs, kad įstatymo projektas apims "bet kokias simpatijų ar paramos apraiškas" ekstremistais pripažintiems asmenims ir organizacijoms arba jų citavimą, nes kitos "įmanomos veiksmų, turinčių bent kokį ekstremistinį elementą, paramos ir propagandos formos" jau yra numatytos Baudžiamajame kodekse ir Administracinių teisės pažeidimų kodekse.

Advokatas pažymi, kad didelė rizika gresia kiekvienam asmeniui, "kuris leistų sau pasidalyti kažkuo panašiu su bent vienu kitu asmeniu".

2023 m. sausį Rusijos vidaus reikalų ministerija pranešė, kad per praėjusį pusmetį Rusijoje užregistruotų ekstremistinių nusikaltimų skaičius išaugo 43 proc. iki 1,4 tūkst.

Tai rekordinis skaičius per pastaruosius trejus metus. Į "Rosfinmonitoring" ekstremistų ir teroristų sąrašą įtraukta apie 14 tūkst. asmenų ir organizacijų, įskaitant politiką Aleksejų Navalną ir jo Antikorupcinį fondą, jaunimo judėjimą "Viasna" ir korporaciją "Meta", kuriai priklauso "Instagram" ir "Facebook".

Šaltinis: „The Moscow Times"

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder