"Šalis atsidūrė ant infliacijos katastrofos slenksčio": Rusijai gresia didžiausias kainų šuolis nuo karo pradžios
(2)Mažmenininkai ir prekių - nuo gėrimų iki automobilių ir buitinės technikos - platintojai ruošiasi kelti kainas dviženkliais tempais po to, kai dolerio kursas pakilo iki 90 rublių, o euro kursas perkopė 100 rublių ribą.
Automobiliai, kurie į Rusijos Federaciją įvežami lygiagretaus importo būdu, pabrangs 15-20 %, prognozuoja įmonių grupė "Avtodom".
Naujos kainoraščiai prekybos salonuose pasirodys po vieno ar dviejų mėnesių ir, palyginti su prieškariniais, bus didesni daugiau kaip 60 %: pernai vidutinė naujo automobilio kaina padidėjo 20 %, o pirmąjį šių metų pusmetį - dar 13 %.
Sultys ir gazuoti gėrimai nuo rugpjūčio 1 d. pabrangs 10-20 % - "PepsiCo" ir "Sady Pridonya" jau išsiuntė "laimės laiškus" dėl kainų padidėjimo prekybos tinklams.
Sulčių gamintojų 70 proc. gamybos sąnaudų susieta su importu - tai koncentratai ir tyrės, todėl jie labai priklauso nuo valiutų kursų, sako specializuotos asociacijos "Sojuznapitka" vadovas Maksimas Novikovas.
Buitinės technikos tiekėjai įspėjo mažmenininkus apie 10-15 proc. kainų padidėjimą.
Tarp gamintojų, kurie ruošiasi perrašyti kainas, yra "Archelik" (prekės ženklai "Beko", "Grundig", "Indesit" ir kt.), "SEB-Vostok Group" (prekės ženklai "Tefal", "Moulinex", "Rowenta"), "Maunfeld", "Lex" ir kiti.
Visos šios kategorijos prekės neišvengiamai brangs, nes "už didžiąją daugumą į Rusiją importuojamos įrangos tiekimą mokama užsienio valiuta", - įspėja RATEK atstovas Antonas Guskovas.
Apple ir kitų užsienio prekės ženklų prietaisai gali pabrangti 10-20 %.
Ir tai vis dar optimistinė prognozė, sako Eldaras Murtazinas, pagrindinis "Mobile Research Group" analitikas: masinis įrangos importas yra paralyžiuotas, atsargos sandėliuose nedidelės, o kai tik jos ištuštės, kainos kils.
Situaciją sunkina sparčiai augančios krovinių vežimo kainos. Dėl sankcijų Rusijoje trūksta mikroautobusų, o mobilizacija išprovokavo vairuotojų trūkumą.
Dėl to: nuo metų pradžios krovinių vežimas visoje Rusijoje pabrango 38 %.
Dėl vakarietiškos įrangos ir atsarginių dalių trūkumo gali smarkiai pabrangti ir lėktuvų bilietai - iki metų pabaigos 40 %, prognozuoja Vnukovo oro uosto bendrasavininkas Vitalijus Vancevas.
Tai dar labiau padidins galvos skausmą turistams, kurie ir taip susidūrė su sprogstamai išaugusiomis kelionių kainomis. Pavyzdžiui, atostogos Turkijoje, Kelionių agentūrų aljanso duomenimis, priklausomai nuo viešbučio ir apgyvendinimo vietos, pabrango 20-70 %.
"Šalis atsidūrė ant didelės infliacijos katastrofos slenksčio", - rašo MMI analitikai: dėl rublio devalvacijos padidėjo vartotojų infliaciniai lūkesčiai, jie daugiau išleidžia, o tai "smarkiai didina infliacinį spaudimą".
Rosstat vertinimu, dabartinė infliacija yra kukli - 3,6 %, t. y. 5 kartus mažesnė už 2022 m. balandžio mėn. pasiektą 20 metų maksimumą. Tačiau savaitinis kainų augimo tempas šliaužia aukštyn: liepos 11-17 d. jis buvo 0,18 %, palyginti su 0,14 % ir 0,15 % per ankstesnes dvi savaites.
Centrinis bankas į infliacijos šuolį reaguos griežtindamas pinigų politiką.
Penktadienį, liepos 21 d., vyksiančiame posėdyje reguliatorius padidins pagrindinę palūkanų normą 75 baziniais punktais - iki 8,25 % per metus, vidutiniškai tikisi Bloomberg apklausti ekonomistai.
Tačiau devalvacijos poveikis neišvengiamai tęsis ilgai: net jei rublis sustiprės, importuotojai į kainas įskaičiuos didesnius valiutos kursus, perspėja GPB Private Banking vykdomasis direktorius Jegoras Susinas.
Šaltinis: The Moscow Times
Rašyti komentarą