Sausio 1-ają Kroatija įsiveda eurą, tampa Šengeno šalimi

Šeštadienį Kroatija skaičiuoja paskutines valandas, likusias iki euro įvedimo ir įstojimo į Europos laisvojo judėjimo erdvę.

Tai du itin svarbūs žingsniai šaliai, prisijungusiai prie Europos Sąjungos prieš beveik dešimtmetį.

Vidurnaktį (1 val. sekmadienį Lietuvos laiku) Balkanų šalis atsisveikins su nacionaline valiuta kuna ir taps 20-ąja euro zonos nare. Kroatija taip pat prisijungs prie 26 valstybių Šengeno erdvėje – didžiausioje pasaulyje zonoje (per 400 mln. gyventojų), kurioje kertant valstybių sienas netikrinami pasai.

Ekspertai teigia, kad euro įvedimas padės apsaugoti Kroatijos ekonomiką sparčiai augant infliacijai visame pasaulyje. Pasak jų, įvedus eurą šalis galės skolintis paprastesnėmis sąlygomis. Prisijungimas prie Šengeno erdvės be sienų taip pat paskatins Adrijos jūros regiono šalies turizmo pramonę, kuri sukuria 20 proc. šalies BVP.

Dalis kroatų džiaugiasi, kad bus panaikinta sienų kontrolė, bet kai kurie nerimauja dėl perėjimo prie euro. Opozicinės grupės teigia, kad tai naudinga tik didžiosioms šalims, pavyzdžiui, Vokietijai ir Prancūzijai.

Lapkričio mėn. infliacija Kroatijoje siekė 13,5 %, euro zonoje – 10 %.

Kroatijos ministras pirmininkas Andrejus Plenkovičius trečiadienį pareiškė, kad priartėta prie „dviejų strateginių didesnės ES integracijos tikslų“ įgyvendinimo.

Kroatijoje euras jau praktiškai cirkuliuoja – apie 80 proc. bankų indėlių yra eurais, o pagrindiniai Zagrebo prekybos partneriai priklauso euro zonai.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder