Sausros kelia žmonijai netikėtą neurotoksinų plitimo pavojų

Dulkių masės, kuriose yra nuodingų junginių, gali susidaryti džiūstančių vandens telkinių pakrantėse. Bent jau taip dabar atsitiko su Didžiuoju druskos ežeru JAV Jutos valstijoje.

Kaip rašo "Newsweek", dulkių dalelėse Vajomingo universiteto mokslininkai, tyrę ežero pakrantę, aptiko neurotoksino, vadinamo BMAA. 

Didysis Druskos ežeras išdžiūvo dėl užsitęsusios sausros regione, o vandens lygis yra istoriškai žemas.

Ypač kritiška padėtis buvo prieš metus, kai ežeras pasiekė žemiausią vandens lygį per visą istoriją.

Dėl to atsidengė didžioji dalis paties ežero pakrantės ir į jį įtekančių upių.

Žemas vandens lygis ne tik kelia grėsmę aplinkiniams laukiniams gyvūnams ir vandens ištekliams, bet ir kelia pavojų aplinkai dėl nuodingų dulkių dalelių.

Minėtas neurotoksinas, kurio sudėtyje yra sunkiųjų metalų ir bakterijų, anksčiau buvo siejamas su nervų sistemą veikiančiomis ligomis, pavyzdžiui, šonine amiotrofine skleroze (ALS), teigia mokslininkai.

Dėl šios ligos gali susilpnėti raumenys ir galiausiai nukentėti žmogaus fizinis pajėgumas.

Dartmuto universiteto mokslininkai anksčiau nustatė, kad žmonės, gyvenantys netoli upių, kuriose yra cianobakterijų, dažniau serga ALS.

Daugeliu atvejų neaišku, kas sukelia šią ligą, nors apie 10 proc. atvejų ji perduodama per šeimą.

Manoma, kad neurotoksinas taip pat susijęs su Parkinsono liga ir demencija, tačiau, kaip teigiama tyrime, reikia atlikti daugiau tyrimų.

Šį toksiną vėjas paskleidžia aplinkinėse teritorijose, todėl aplink ežerą kyla rimta sveikatos problema. Jei žmogus ilgą laiką patiria šio toksino poveikį, padidėja tikimybė susirgti tokiomis ligomis kaip ALS.

Mokslininkai jau kurį laiką nerimauja dėl ežero, nes sausra ir toliau neigiamai veikia ežero vandens lygį. O atviras Didžiojo Druskos ežero kanalas gali kelti ne mažesnę grėsmę aplinkinei bendruomenei nei vandens trūkumas.

Mikroplastikas jau prasiskverbė į beveik visas Žemės aplinkas - nuo jūros gelmių iki aukščiausių atmosferos sluoksnių. Mokslininkai teigia, kad ji jau iš dalies veikia net orus.

Pietinis Žemės pusrutulis pamažu džiūsta. Nauja analizė rodo, kad Pietų Amerikoje, didžiojoje Afrikos dalyje ir centrinėje bei šiaurės vakarų Australijoje gerokai sumažėjo gėlo vandens.

Gemius

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder