Kremlius rengia priemones režimui apsaugoti

"Signalas elitui": po Putino arešto orderio Kremlius rengia priemones režimui apsaugoti

Hagos tarptautinio baudžiamojo teismo išduotas prezidento Vladimiro Putino arešto orderis sukėlė Rusijos elito susirūpinimą ir privertė Kremliaus pareigūnus susimąstyti apie riziką vidaus politiniam stabilumui, - rašo "The Moscow times".

Kovo pabaigoje Kremliuje įvyko pasitarimas dėl to, kaip reaguoti į TBT orderį ir kokių veiksmų imtis siekiant sustiprinti režimą šalies viduje, "The Moscow Times" sakė Kremliaus pareigūnas ir šaltinis Rusijos parlamento vadovybėje.

Be prezidento administracijos civilių pareigūnų, posėdyje dalyvavo Federalinės saugumo tarnybos (FSB) konstitucinės santvarkos apsaugos departamento, kuris įsteigtas siekiant apsaugoti režimą nuo vidaus politinių grėsmių, pareigūnai. 

"Šis teismo sprendimas iš tikrųjų yra raginimas nuversti vyriausybę Rusijoje.

Tačiau formaliai tai yra tam tikro teisinio tarptautinės institucijos sprendimo vykdymas", - laikraščiui "The Moscow Times" sakė "Vieningosios Rusijos" įstatymų leidėjas.

Iš karto po TBT sprendimo Kremlius sulaukė nemažai pasiūlymų dėl galimų atsako priemonių.

Dūma nedelsdama priėmė įstatymą, kuriuo nustatė baudas ir kalėjimo bausmes už raginimus suimti V. Putiną.

Žemųjų rūmų pirmininkas Viačeslavas Volodinas pasiūlė cenzūruoti TBT sprendimo paminėjimą.

Yra ir kitų pasiūlymų, tačiau jie dar nebuvo viešai paskelbti, "The Moscow Times" sakė Kremliui artimas šaltinis.

"Dalis priemonių skirtos užtikrinti TBT sprendimų neteisėtumą šalies viduje. Kas žino, ką dar TBT sugalvos ateityje. Ir taip visi jo sprendimai Rusijoje bus uždrausti, o juos aptarinėti bus draudžiama grasinant įkalinimu", - aiškino jis.

"Ateikite ir suimkite"

Rusijos valstybinė propaganda į Hagos orderį V. Putinui reagavo painiai: televizijos kanalai nepranešė, kad Rusijos prezidentas gali būti suimtas daugiau kaip 100 šalių, o pareigūnai suskubo teismo sprendimą pavadinti "teisiškai niekiniu".

Tyrimų komiteto vadovas Aleksandras Bastrykinas, V. Putino bendraklasis LSU teisės mokykloje, nurodė atskleisti sprendimą priėmusių TBT teisėjų pavardes, o Saugumo tarybos vadovo pavaduotojas Dmitrijus Medvedevas pagrasino smogti Hagai hipergarsinėmis raketomis.

Jis taip pat pareiškė, kad bet koks bandymas suimti Rusijos prezidentą bus vertinamas kaip karo paskelbimas ir gali baigtis branduoliniu smūgiu.

Nors V. Putino sulaikymas yra "fantastinis scenarijus" ir jokios realios galimybės nematyti, TBT orderis turi politinių pasekmių, sakė Politikos konjunktūros centro vadovas, buvęs Kremliaus pareigūnas Aleksejus Česnakovas.

Visų pirma tai apriboja daugelio Vakarų politikų galimybes užmegzti tiesioginį dialogą su V. Putinu, sukuria įtampos liniją Rusijos elito, kuris yra mažiau apsaugotas nuo galimo persekiojimo Vakaruose nei prezidentas, viduje.

Galiausiai tai sukuria neigiamą foną šalims ir bendrovėms, kurios norėjo tęsti verslo santykius su Rusija.

V. Putino arešto orderis buvo aptariamas ir stambių Rusijos įmonių vadovybėje, laikraščiui "The Moscow Times" sakė vienos stambios valstybinės įmonės vadovas.

Jo teigimu, reakcija buvo nevienareikšmė. "Vieni sako, kad tai nesąmonė, kiti - kad tai signalas, ir net ne Putinui, o žmonėms ir elitui", - sakė aukščiausio lygio vadovas.

Buvęs pareigūnas, pastaraisiais metais dalyvavęs versle, glaudžiai susijusiame su valstybe, sako, kad TBT orderis baimės verslo bendruomenėje nesukėlė.

"Bet susierzinimas, kad mes Vakaruose nenuėjome per toli ir kad dabar vėl imsimės asimetrinių atsakomųjų veiksmų, taip", - sakė jis. 

"Ką šis TBT sprendimas padarys, neaišku, nes Putinas vis tiek niekur nesiruošia trauktis", - priduria šaltinis.

Aukšto rango Rusijos vyriausybės pareigūnas TBT nutartį pavadino "nesąmone". Jo nuomone, Europos parama sprendimui buvo galima, nes "Europos elitas neturi autonomijos".

Kitas aukšto rango pareigūnas, dirbantis vienoje iš Rusijos sudedamųjų dalių, laikraščiui "The Moscow Times" sakė, kad regioninis elitas šį sprendimą vertina kaip "dar vieną akibrokštą" ir "neadekvatų Vakarų elgesį".

"Niekas nebeabejoja aršia Vakarų neapykanta bet kokiai Rusijai...

O tai reiškia, kad visi yra vienoje valtyje ir nieko gero nesitikima. Nei dabar, nei ateityje.

Logika paprasta - ateik ir suimk.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder