
Šimtai akmens amžiaus daiktų, rastų per kasinėjimus Irake, pribloškė archeologus
Kaip rašo „Interesting Engineering“, tarptautinė tyrėjų komanda lapkričio ir gruodžio mėnesiais vyko į Irako dykumą, kad ištirtų šios vietovės archeologinį potencialą.
Sutelkę dėmesį į vietovę, kurioje kadaise telkšojo didelis ežeras, jie rado gausybę paleolito medžiagos - nuo daugiau nei milijono metų senumo rankinių kirvių iki maždaug 300 000-50 000 metų senumo Levallois atplaišų.
Grįžę su tikru radiniu iš mūsų priešistorinės praeities, archeologai išplės savo tyrimą, kad išanalizuotų artefaktus ir geriau suprastų seniausius mūsų protėvius Arabijos pusiasalyje.
Pažymima, kad dėl įspėjimo dėl saugumo jų parengiamieji darbai buvo atidėti metams, tačiau lapkritį ir gruodį jie pagaliau galėjo gilintis į Irako dykumos geomorfologinę istoriją.
Jie siekė įvertinti, ar po smėliu gali slėptis senovės ir viduriniojo paleolito liekanos.
Mokslininkai rado septynias paleolito radimvietes, kuriose buvo 850 lobių, datuojamų daugiau nei milijonu metų, taigi „lauko darbai buvo labai sėkmingi“. Tyrėja Ella Egberts pridūrė:
„Viena vietovė buvo pasirinkta sistemingam tyrimui, siekiant nustatyti paleolito medžiagos pasiskirstymą erdvėje ir atlikti preliminarią technologinę bei tipologinę analizę.“
Tyrėjai įtaria, kad, kadangi jie atliko tik bandomąjį projektą, kitos dar neištirtos vietos, „be abejonės“, atneš tokių pačių gėrybių.
Tačiau tai, ką jiems jau pavyko surinkti, nors ir nedaug, yra didžiulė vertybė - ankstyvojo žmogaus žemės naudojimo įrodymai. Po šio sėkmingo bandomojo etapo jie planuoja plėsti savo tyrimus ir toliau kasinėti neįtikėtinai seną Irako dykumos praeitį.
„Tuomet norime integruoti naujas įžvalgas, kurias parsivešime iš Irako, į platesnį supratimą apie žmonių evoliuciją ir elgseną Arabijos pusiasalyje“, - sakė tyrėjai. Egbertsas sakė:
„Irako valstybinė senienų ir paveldo valdyba vertina mūsų darbą ir skatina jį tęsti. Kitas žingsnis bus gauti finansavimą, kurio dėka tikiuosi rekonstruoti pleistoceno aplinkos pokyčius ir ankstyvųjų žmonių buvimą bei elgseną Vakarų dykumoje.“
Šaltinis: unian.net
Rašyti komentarą