Sukurtos žmogaus embrionų kopijos

Sukurtos žmogaus embrionų kopijos

Mokslininkams pirmą kartą pavyko kamieninių ląstelių pagrindu sukurti žmogaus embriono kopijas, informavo „The Guardian". Šis atradimas praplės genetinių ligų ir nevaisingumo priežasčių tyrimų galimybes.

„Galime sukurti analogiškas žmogaus embrionams kopijas perprogramuodami embrionines kamienines ląsteles", - teigė Kembridžo universiteto ir Kalifornijos technologinio instituto profesorė Magdalena Žernicka-Getc (Magdalena Žernicka-Goetz).

Mokslininkų sukurta struktūra pasiekė pradinę vystymosi stadiją - gastruliaciją (daugialąsčių gyvūnų gemalo morfogenetiniai pokyčiai, po kurių gemalas pereina iš blastulės į gastrulės stadiją).

Šioje stadijoje gemalas dar neturi plakančios širdies ar smegenų užuomazgų, tačiau turi ląsteles, iš kurių susiformuoja placenta, trynio maišelis ir pats embrionas.

Be to, be moteriškų kiaušialąsčių sukurti gemalai leidžia mokslininkams apeiti tradicinius, darbui su embrionais taikomus, principus ir stebėti jų vystymąsi ilgiau negu Didžiosios Britanijos numatytas 14 dienų terminas.

Pasak leidinio, bent jau artimiausiu metu klinikinėje praktikoje naudoti sintetinių embrionų neplanuojama. Tai susiję su tuo, kad jų įsodinimas būtų neteisėtas.

Be to, dar nėra aišku, ar šios struktūros gebės subręsti iki vėlesnių vystymosi stadijų, nes panašūs amerikiečių ir kinų atlikti bandymai su beždžionių ir pelių gemalais baigėsi nesėkme.

Pasaulinė mokslininkų bendruomenė jau ėmė rengti darbą su sintetiniais embrionais reglamentuosiančius principus.

14 dienų taisyklė - tarptautinis medicininis principas, remiantis kuriuo nė vienam, ne moters organizme esančiam, žmogiškajam embrionui negalima leisti gyventi ilgiau negu šis terminas.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder