Švedija sulaikė laivą, įtariamą kabelio sabotažu Baltijos jūroje
Naujausias incidentas įvyko tuo metu, kai Baltijos jūrą supančios valstybės stengiasi sustiprinti savo gynybą po įtariamo povandeninių kabelių sabotažo pastaraisiais mėnesiais. Kai kurie stebėtojai kaltę priskiria Rusijai.
Švedijos prokurorai pradėjo tyrimą dėl „sabotažo sunkinančiomis aplinkybėmis“, sakoma šios Skandinavijos valstybės prokuratūros pranešime. „Buvo sulaikytas laivas, įtariamas įvykdęs sabotažą“, – priduriama pranešime.
Latvijos karinis jūrų laivynas kiek anksčiau nurodė, kad netoli incidento vietos identifikavo „įtartiną laivą“ „Michalis San“. Kelių internetinių svetainių, stebinčių laivų eismą, duomenimis, „Michalis San“ plaukė į Rusiją.
„Baltijos jūroje visą parą patruliuoja karo laivas, todėl galėjome greitai jį išsiųsti, kai sužinojome apie padarytą žalą“, – sekmadienį spaudos konferencijoje teigė Latvijos karinio jūrų laivyno vadas Maris Polencas.
Premjerė Evika Silina pažymėjo, kad Ryga informavo Švedijos institucijas ir kad abi šalys bendradarbiauja reaguodamos į incidentą.
Švedijos ministras pirmininkas Ulfas Kristerssonas savo ruožtu patvirtino, kad bendravo su E. Silina. „Yra informacijos, leidžiančios manyti, kad Baltijos jūroje buvo pažeistas mažiausiai vienas duomenų kabelis tarp Švedijos ir Latvijos“, – tinkle „X“ parašė jis ir pridūrė, kad „Švedija, Latvija ir NATO glaudžiai bendradarbiauja šiuo klausimu“.
Sutrikęs duomenų perdavimas
Ekspertai ir politikai kaltina Rusiją vykdant hibridinį karą prieš Vakarus, abiem pusėms nesutariant dėl Ukrainos.
„Povandeninio Švedijos ir Latvijos duomenų kabelio apgadinimas yra naujausias įvykis sisteminių incidentų, turinčių įtakos ES kritinei infrastruktūrai, serijoje“, – sekmadienį „X“ paskyroje nurodė Ukrainos užsienio reikalų ministras Andrijus Sybiha.
„Reiškiame solidarumą su nukentėjusiais ES partneriais. Didesnis NATO buvimas Baltijos jūroje yra labai svarbus kovojant su tokiomis grėsmėmis“, – tvirtino jis.
Anksčiau šį mėnesį NATO paskelbė, kad Baltijos jūroje inicijuoja naują stebėjimo misiją , kurioje dalyvaus patruliniai laivai ir orlaiviai, jog būtų galima atgrasyti nuo bet kokių bandymų taikytis į povandeninę infrastruktūrą regione.
Pasak pareigūnų, žala buvo padaryta Švedijos teritoriniuose vandenyse mažiausiai 50 metrų gylyje. Kabelis priklauso Latvijos valstybiniam radijo ir televizijos centrui (LVRTC), kuris pranešime teigė, kad „sutriko duomenų perdavimo paslaugos“. Bendrovė pažymėjo, kad buvo rasta alternatyvų, o galutiniai vartotojai iš esmės nebus paveikti, tačiau „gali sulėtėti duomenų perdavimas“.
„Remiantis dabartinėmis išvadomis, manoma, kad kabelis buvo smarkiai pažeistas dėl išorinių veiksnių. LVRTC inicijavo baudžiamojo proceso veiksmus“, – priduriama pranešime.
Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen pareiškė „visišką solidarumą“ su nuo incidento nukentėjusiomis šalimis. „Mūsų kritinės infrastruktūros atsparumas ir saugumas yra svarbiausias prioritetas“, – „X“ platformoje parašė U. von der Leyen.
Rašyti komentarą