Tai, ką užfiksavo į Šiaurės Korėją nuvykę rusai, visiškai skiriasi nuo oficialios versijos

Ne daug kas galėtų pasakyti buvę Šiaurės Korėjoje, tačiau šį mėnesį surengtos privačios ekskursijos iš Rusijos dalyviai turėjo progą bent užmesti akį į uždarą, iš esmės nuo pasaulio izoliuotą šalį.

 

Maždaug šimtas rusų ekskursantų buvo pirmieji, apsilankę Šiaurės Korėjoje po pandemijos. Keturių dienų išvyka turėjo prilygti tikram šou: jos metu teko paskraidyti vienintelės šalies aviakompanijos orlaiviu, apsilankyti tuščiuose slidinėjimo kurortuose ir pasiklausyti akordeonistų pasirodymo.

Visgi turistų nufotografuotų nuotraukų ir nufilmuotų vaizdo įrašų piešiamas Šiaurės Korėjos gyvenimo paveikslas visiškai skiriasi nuo oficialiai brukamos versijos, rašo „Sky News“.

Užfiksuotuose kadruose – šalis, pastaraisiais dešimtmečiais kentusi rimtą maisto stygių ir tarptautinių sankcijų numatytus apribojimus.

Ekskursija prasidėjo „Air Koryo“ reisu iš Rusijos miesto Vladivostoko į Šiaurės Korėjos sostinę Pchenjaną. Minėta aviakompanija – tai Šiaurės Korėjos oro bendrovė, disponuojanti senstančių, daugiausia Rusijoje pagamintų orlaivių parku.

Remiantis vieno iš keliauninkų pasakojimu, Šiaurės Korėjoje apsilankiusią grupę sudarė influenceriai, turistai, žurnalistai ir 13 mokyklinio amžiaus vaikų.

Vos atsidūrę lėktuvo salone, rusų turistai ėmė reikšti nepasitenkinimą, nors ypač „korektiškame“ Rusijos žiniasklaidos išplatintame reportaže apie tai – nė žodžio.
 

"
Rusų turistai Šiaurės Korėjoje. Reuters / Scanpix nuotr. 

„Lėktuvas senas, pradvisęs naftalinu“, – parašė vienas turistas „Telegram“ paskyroje ir pridūrė, kad 41 metų senumo lėktuvas primena kažką, kas be galo ilgai gulėjo spintoje ir pagaliau buvo ištraukta į dienos šviesą.

„Net užsisegti diržą buvo sudėtinga, – parašė kitas turstas, jau „Instagram“ platformoje, ir reziumavo – viskas tiesiog ỹra.“

Kaip rašo „Sky News“, Lėktuvui nutūpus Pchenjane, grupė buvo nuvežta į Mangjongdė vaikų rūmus, įsikūrusius vakariniame sostinės pakraštyje. Tenai turistų laukė akordeono muzikos koncertas, be to, jie gavo progą pamatyti, kaip tenykščiai moksleiviai (visi su uniformomis) užsiima rankdarbiais ir mokosi muzikuoti.

Turistės Jelenos Byčkovos paviešintame koncerto epizode matyti, kaip keičiasi foninis scenos vaizdas – rodomi tai kalnai, tai Šiaurės Korėjos pajėgų kariai.

Štai kaip visur tvyrančią akivaizdaus suvaržymo atmosferą pakomentavo turistė, paviešinusi klasėje susodintų ir rankomis mojančių vaikų vaizdo įrašą: „Vaikams aiškiai buvo pasakyta sėdėti ramiai ir net nepažvelgti į turistus.“

Ekskursantai, žinoma, buvo nuvežti apžiūrėti milžiniškų paminklų buvusiems Šiaurės Korėjos lyderiams Kim Il Sungui ir Kim Jong Ilui, taip pat Čučjės bokšto ir memorialo, skirto sovietų indėliui į pergalę Antrajame pasauliniame kare.

Kol viešėjo Pchenjane, turistai buvo apgyvendinti Yanggakdo tarptautiniame viešbutyje.
 

"
Rusų turistai Šiaurės Korėjoje. AP / Scanpix nuotr. 

Influenceris Ilja Voskresenskis tvirtino, kad niekam iš grupės nebuvo leista palikti viešbučio, o kai jis paklausė kodėl, jam buvo atsakyta, kad dėl kalbos – nemokant korėjietiškai esą galima susidurti su problemomis.

Nors ir neaišku, kaip tiksliai pavyko susitarti dėl viešnagės ir dėl maršruto, žinoma, kad bilietai kainavo apie 693 eurus ir buvo įsigyti per Rusijos kelionių agentūrą „Vostok Intur“.

Pchenjane pernakvoję keliautojai iš Rusijos buvo nuskraidinti į Vonsaną ir palydėti į Masikryong slidinėjimo kurortą – 2014 metais iškilusį kompleksą, turintį simbolizuoti Šiaurės Korėjos pastangas plėtoti tarptautinį turizmą.

Apibūdindamas tenai nuvykus susidarytą įspūdį I. Voskresenskis parašė komentarą, tiksliai nusakantį ypatingą Šiaurės Korėjos slidinėjimo kurortuose tvyrančią aurą: „Visur skamba patriotinė muzika, o plačiame ekrane rodomi propagandiniai filmukai.“
 

"
Rusų turistai Šiaurės Korėjoje. AFP / Scanpix nuotr. 

Net slidinėjančius turistus, pasirodo, lydėjo prižiūrėtojai. Vaizdo įrašą, kuriame matyti iš paskos čiuožiantis vyras, I. Voskresenskis papildė prierašu: „Tai mūsų asmeninė palyda ir man ne paranoja.“

Tarsi patvirtindama, kad Šiaurės Korėja ir toliau sugeba gauti vakarietiškų gaminių, Saša Danilenko paviešino nuotrauką, kuriai pozuoja sėdėdama ant kanadietiško „Ski-Doo“ sniegomobilio.

Porą dienų Šiaurės Korėjos slidinėjimo kurorte praleidę rusų turistai sugrįžo į Vladivostoką.

Atsakydama į klausimą, ar sutiktų pakartoti išvyką, iš kurios ką tik grįžo, Julija Meškova savo sekėjams parašė: „Aš niekada daugiau ten nevažiuosiu dėl moralinių ir etinių sumetimų.“

Kitoje žinutėje Šiaurės Korėją ji apibūdino kaip totalitarinę diktatūrą ir priėjo prie išvados, kad turizmo požiūriu toji šalis – bevertė.

Ekskursija buvo suorganizuota tuo metu, kai parijais tapę Rusijos ir Šiaurės Korėjos lyderiai demonstruoja skubotus bandymus stiprinti dvišalius santykius ir sudaryti kažkokią sąjungą.
 

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder