Tirpstantis ledas atskleidė, kad paslaptingasis vyras keliavo su daugybe monetų ir ginklų
Theodulo ledynas plėtėsi, kai prieš daugelį metų jo paviršiumi vaikščiojo paslaptingas vyras plonais odiniais batais.
Šis ledyninis laukas aukštai Alpėse po legendiniu ir didingu Matterhornu sudarė klastingą perėją tarp dabartinės Šveicarijos ir Italijos.
Tai buvo mažojo ledynmečio vidurys, ir kasmet jo pakraščiuose susidarydavo vis daugiau ledo.
1984 m. padėtis visiškai pasikeitė.
Ledynas atsitraukė, o žmogus odiniais batais lėtai tirpo saulėje, kai keliautojas pirmą kartą susidūrė su jo liekanomis.
Palaipsniui, kai archeologai 1980-aisiais ir 90-ųjų pradžioje grįžo į šią vietą, pamažu išryškėjo priklijuota kaukolė su rudais plaukais.
Taip pat buvo rasti keli peiliai, beveik 200 monetų, papuošalai, stiklinės sagos, šilkinių drabužių dalys, skutimosi peiliukas, dalgis, kardas ir pistoletas.
Visi šie daiktai datuojami maždaug 1600 m. po Kr. Netoliese taip pat rasti dviejų mulų palaikai, nors neaišku, ar jie priklausė žmogui.
Iš pradžių archeologai nusprendė, kad gerai ginkluotas vyras buvo samdinys.
Tačiau atlikus tolesnius tyrimus paaiškėjo, kad tai neturi prasmės.
„Tai nėra kovinis ginklas. Tai fechtavimosi ginklas.
Tai ceremoniniai ginklai, kuriuos turėjo turtingi žmonės", - sakė Šveicarijos Alpėse esančio Valė istorijos muziejaus kuratorius Pjeras Ivas Nikodas (Pierre-Yves Nicod).
„Ir dar, šie drabužiai nėra koviniai drabužiai. Tai taip pat turtingo žmogaus, džentelmeno apranga", - pridūrė jis.
Ant vyro kaulų nematyti jokių traumos požymių ir jis akivaizdžiai nebuvo apiplėštas, todėl archeologai mano, kad jis, matyt, mirė atsitiktinai, galbūt įkritęs į ledyno plyšį arba dėl nepalankių oro sąlygų.
Alpėse klesti nauja mokslinė ledynų archeologijos šaka.
Jau maždaug keturis dešimtmečius archeologai keliauja po Šveicarijos ir Italijos ledynus, ieškodami ištirpusių ir pastebimų artefaktų.
Problema ta, kad šie artefaktai neiškyla į paviršių senoviniuose palaidotuose miestuose ar šventyklose.
„Vienas iš ledynų archeologijos sunkumų yra tas, kad mes randame šiuos objektus lede, taigi, už bet kokio archeologinio konteksto ribų“, - sako Nicod.
Ledo tirpimas visoje planetoje padėjo aptikti mumifikuotų mamutų, ledynmečio voverių, 46 000 metų senumo atgijusios apvaliosios kirmėlės ir senovinių žmonių dirbinių, tokių kaip slidės, strėlės ir kiti įrankiai.
Rašyti komentarą