Komisariato karininkui Oleksandrui Sikalčiukui tai buvo įprasta užduotis toli nuo fronto linijos.
39 metų karininkas lydėjo mobilizuotųjų grupę, kai vidurnaktį sustojus degalinėje Poltavos srityje, iš tamsos išniro vyras su medžiokliniu karabinu.
Jis pareikalavo, kad Sikalčiukas atiduotų ginklą. Jam atsisakius, vyras jį tiesiog nušovė. Žudikas pabėgo su vienu iš mobilizuotųjų, kurį, matyt, pažinojo.
Šis incidentas buvo pirmasis iš virtinės šiurpių išpuolių prieš karinius komisarus pirmąją vasario savaitę.
Ukrainos saugumo tarnybos kaltino Rusijos šnipus.
Kita vertus, kariai įtaria, kad už Poltavoje įvykdyto išpuolio slypi vietos gyventojai.
„Kaltinti Rusiją patogu“, – sakė nužudytojo kolega Romanas Istominas. – „Tačiau tikriausiai tai kažkas daug blogesnio“.
Sunku įsivaizduoti netinkamesnį laiką atakuoti Ukrainos šaukimo į kariuomenę sistemą.
Ginkluotosios pajėgos jau kenčia nuo užsitęsusio karių trūkumo, o neseniai susidūrė ir su Donaldo Trampo (Donald Trump) keliama grėsme.
Nors per pastarąsias kelias savaites priešo pažanga rytinėse Ukrainos dalyse sulėtėjo – gali būti, kad Rusijos pajėgos persigrupuoja prieš naują puolimą – kovos tebėra kruvinos.
Būsimieji rekrūtai tai supranta ir bando slėptis arba bėgti.
Todėl kariniai komisarai ėmėsi veiksmų ir tapo dar žiauresni. Jų piktnaudžiavimai nuolat užfiksuojami vaizdo įrašuose ir su piktdžiuga skleidžiami Rusijos socialiniuose tinkluose.
„Mums nepavyko mobilizacija“, – sako 46-osios Artemo brigados karininkas, teigdamas, kad karinius poreikius sužlugdė politiniai sumetimai.
Jis savo akimis matė, kaip sausio pradžioje jo dalinys buvo išstumtas iš Kurachovo, strateginės tvirtovės Rytų Ukrainoje, nes pritrūko vyrų.
„Dešimt rusų vienam ukrainiečiui. Keturių kareivių grupė, turinti laikyti kelis daugiaaukščius pastatus, kurių kiekvienas turi tris ar keturis įėjimus. Jokių šansų“, – aiškino jis.
Iš bendrų skaičių matyti, kad Rusijos pranašumas karinės jėgos srityje nėra ryškus. Prezidentas Volodymyras Zelenskis teigia, kad Ukrainos karių skaičius yra 880 000.
Tuo pat metu manoma, kad Rusijos grupuotės Ukrainoje ir aplink ją sudaro 720 000 karių, įskaitant rezervą ir saugumo pajėgas.
Šis santykis atrodo neblogai, atsižvelgiant į tai, kad Ukraina daugiausia gina teritoriją. Tačiau tiesioginis palyginimas yra apgaulingas. Ten, kur iš tikrųjų svarbu – fronto linijoje ir apkasuose – Rusija daug greičiau kompensuoja nuostolius.
Kitaip nei Ukraina, ji gali mesti žmones į puolimą – dažnai į nugaras nukreiptais šautuvais, teigia autorius.
2024 m. Rusija, nesiimdama visuotinės mobilizacijos, surinko 430 000 karių.
Net ir po stulbinančių nuostolių kariuomenė padidėjo maždaug 140 000 žmonių, o šiemet planuojama kariuomenę padidinti panašiu skaičiumi.
Be to, Ukrainoje veikiančią grupuotę remia kiti didžiulių Rusijos ginkluotųjų pajėgų elementai, kurių bendras skaičius siekia 1,5 mln. kovotojų.
„Garantuoju, kad konflikte prieš mus dalyvauja mažiausiai milijonas Rusijos karių“, – sakė vienas aukšto rango Ukrainos pareigūnas.
Norėdama sumažinti atotrūkį, Ukraina turi priimti sudėtingus sprendimus.
Viena iš galimybių – sumažinti šaukimo į kariuomenę amžių nuo 25 iki 18 metų. Tačiau ši idėja šalyje itin nepopuliari, o kai kurie vadai jos net „nevirškina“.
Artemas iš 46-ojo yra prieštaraujančių stovykloje. „Daugelis tėvų kariauja vien tam, kad jų sūnums nereikėtų to daryti“, – sako jis.
Tačiau Vakarų patarėjai yra tuo apsėsti: jie mano, kad tai geriausias būdas užtikrinti, jog kovinė galia augtų kuo greičiau.
Vienas aukšto rango JAV pareigūnas sakė, kad vienintelis Ukrainos šansas kovoti su D. Trampo primestu nepalankiu iškasenų susitarimu – mobilizuoti jaunimą. Zelenskis ir jo komanda tuo abejoja. „Ukrainai reikia naujų ginklų ir gynybos priemonių“, – tvirtina prezidento padėjėjas.
Tačiau net V. Zelenskio pareigūnai pripažįsta, kad Ukraina turės plėsti mobilizaciją, jei nori toliau kovoti. Oficialiai vyriausybė teikia pirmenybę karinėms pastangoms, o ne kitoms sritims.
Neoficialiai ji stengiasi išlaikyti sudėtingą pusiausvyrą, derindama fronto linijos poreikius su stojančio ekonomikos poreikiais.
Šiuo metu vyriausybė yra rezervavusi (nuo karinio šaukimo) beveik milijoną svarbiausių kategorijų darbuotojų.
Tačiau politikos subtilybės ir paradoksai, kai, be kita ko, reikia atsižvelgti į tokius veiksnius kaip mokestinės pajamos, lemia, kad vieno gerai žinomo kvepalų parduotuvių tinklo darbuotojai turi rezervą, o kai kurie dronų gamintojai jų neturi.
„Zelenskis bando sėdėti ant dviejų kėdžių, – teigia vienas Europos pareigūnas. – Tačiau jam tikrai teks susidurti su ekonomine rizika, jei jis apskritai nori išsaugoti šalį.“
Numatydamas atnaujintą Vakarų sąjungininkų spaudimą, V. Zelenskis jau paskelbė savo savanorių skatinimo programą, pradėdamas nuo 18-24 metų jaunuolių.
Kai kuriais atžvilgiais ji atkartoja Rusijos įdarbinimo schemą: didelė „įstojamo“ dotacija, konkurencingas atlyginimas ir galimybė po metų išeiti iš karo.
Zelenskio patarėjas pabrėžia, kad tuo panašumai ir baigiasi. Jaunieji savanoriai netaps „patrankų mėsa“, tikina jis, bet bus parengti pagal aukščiausius standartus vienoje iš pusės tuzino elitinių Ukrainos karių brigadų.
Kitas pareigūnas teigia, kad per mėnesį siekiama užverbuoti bent keturis tūkstančius naujokų. Buvęs gynybos ministras Andrijus Zagorodniukas sako, kad vien pastiprinimo nepakanka sustabdyti lėtą atsitraukimą.
Ukrainai teks keisti patį kovos būdą, kad jos operacijos būtų „protingesnės“ ir mažiau reikalautų karių: visų pirma, kad galėtų suduoti tolimus smūgius rusams. „Negalime laimėti, jei ir toliau žaisime rusų išsekinimo žaidimus“, – sako jis.
D. Trampas užtikrintai garantuoja vieną dalyką: rytoj bus kitaip. Galbūt, nepaisant ultimatumų ir sumaišties, jis pasieks paliaubų protingomis sąlygomis. Tačiau, praėjus mėnesiui po inauguracijos, darosi vis aiškiau, kad jis to nepadarys.
Jei karas tęsis, o Rusija ir toliau kaip ir anksčiau telks pastiprinimus, mobilizacija Ukrainoje taps dar griežtesnė. „Griežtinimas tęsis, – padarė išvadą vienas aukšto rango Ukrainos pareigūnas, – nes niekas dar nesugalvojo geresnio sprendimo“.
Tačiau tokia perspektyva gali suskaldyti ir taip išsekusią šalį ir išprovokuoti naują susidorojimo bangą prieš rekrūtų gaudytojus.
Rašyti komentarą