Ukrainos karinių oro pajėgų sutelktinio finansavimo akcija "Nupirkite man naikintuvą!

Nesitenkindami laukti užsienio naikintuvų, kurių NATO nenori atsisakyti, iniciatyvūs ukrainiečiai, atrodo, pradėjo kampaniją #buymeafighterjet, kuria siekiama sutelktiniu būdu finansuoti šalies naikintuvų pajėgų papildymą. Iš karto neaišku, ar šios pastangos bus vaisingos.

Balandžio 14 d. internete pradėtas platinti gudriai sukurtas vaizdo įrašas, kuriame, kaip atrodo, ukrainiečių naikintuvo pilotas, dėvintis šalmą su nuleistu skydeliu, eina priešais pašautą naikintuvą MiG-29.

Pilotas, žvelgdamas į mažiausiai dviejų sunaikintų MiG'ų liekanas, filosofiškai svarsto, ką Ukrainos karinės oro pajėgos galėtų nuveikti, jei būtų aprūpintos veikiančiais naikintuvais.

Paaukoti naikintuvai "padės man apsaugoti mano dangų, pilną rusų lėktuvų, kurie bombarduoja mano žemę, žudo mano draugus, griauna mūsų namus ir viską, ką kada nors žinojau", - sako jis ukrainietiškai.

"Suteikite mums sparnus kovoti už mūsų dangų".

"Nupirkite man naikintuvą!" - tęsia jis, lipdamas į, atrodo, nesugadintą MiG'ą.

Vaizdo įrašas baigiasi kadru, kuriame užfiksuota, kaip Ukrainos naikintuvas "Suchoj Su-27" įjungia variklių droselinę sklendę ir pradeda riedėti.

Per šešias savaites trukusius mūšius nuo Rusijos puolimo pradžios Ukraina neteko dešimčių reaktyvinių lėktuvų, tačiau neaišku, ar vaizdo įraše užfiksuotas lėktuvas buvo neseniai apgadintas, ar vienas iš daugelio karo veiksmų metu apgadintų netinkamų naudoti reaktyvinių lėktuvų.

Šalies pilotai kovoja su būriais Rusijos reaktyvinių lėktuvų ore ir nuolat taikosi į juos ant žemės. 

"Aš kovosiu visa širdimi, kad sunaikinčiau tankus, šarvuočius ir karo nusikaltėlius - okupantus", - užbaigia pilotas. "Jie nepabėgs nei nuo manęs, nei nuo jūsų, nei nuo Ukrainos žmonių ir Dievo pykčio".

Projekto #buymeafighterjet interneto svetainėje nurodoma, kad vidutinė lėktuvo kaina yra 25 mln. dolerių, tačiau ji gali būti interpretuojama.

Toliau išvardijami koviniai lėktuvai, kuriais šiuo metu skraido Ukrainos karinės oro pajėgos: Su-25, Su-27, Su-24 ir MiG-29.

Archyvų nuotr.

Už naują MiG-29 "Fulcrum" galima gauti 25 mln. dolerių, tačiau Su-27 "Flanker" egzempliorius gali kainuoti iki 40 mln. dolerių, rašoma puslapyje.

Nerealiai ambicingame prašyme svetainėje taip pat teigiama, kad ukrainiečių pilotai galės "greitai įvaldyti ir sėkmingai saugoti mūsų dangų šiais orlaiviais": JAS-39 Gripen, Rafale, F-15, F-16, F-18, F-22, F-35.

Absurdiškai nerealu, kad pilotai galėtų greitai išmokti skraidyti nepažįstamais orlaiviais, arba kad juos turėtų aptarnauti daugybė techninės priežiūros specialistų.

Be to, Vakarų šalyse pagaminti naikintuvai yra gerokai brangesni ir sudėtingesni už tuos, kuriuos šiuo metu eksploatuoja Ukraina.

Ypač absurdiška išvardyti F-22 ir F-35, tačiau dėl daugybės priežasčių būtų visiškai nerealu perkelti bet kurį iš šių tipų naikintuvų.

Pateikiama nuoroda į išsamią orlaivių tipų, vietų ir prieinamumo lentelę - galbūt pageidavimų sąrašą, nors duomenų šaltinis neaiškus.

Donorų neprašoma tiesiogiai prisidėti prie naikintuvų sutelktinio finansavimo internetu.

Vietoj to, jie raginami rašyti el. paštu, kad gautų daugiau informacijos. Svetainėje tvirtinama, kad jos "ekspertai patars jums techniniais ir teisiniais klausimais".

Kampanijos #buymeafighterjet pageidavimų sąrašas. Kreditas: www.buymeafighterjet.com

JAV nepritarimas aprūpinti Ukrainą pažangiais ginklais, galinčiais būti panaudotais puolimui, gali sušvelnėti - tai rodo artilerijos ir šaudmenų įtraukimas į naujausią balandžio 13 d. patvirtintą 800 mln. dolerių vertės karinės pagalbos paketą.

Iki šiol JAV ir kitos valstybės Ukrainos karo veiksmams skyrė tik rotorinius lėktuvus.

Dieną prieš tai JAV pareigūnai pareiškė, kad Pentagonas neprieštarauja, jog Slovakija padovanotų Ukrainai savo sovietinių laikų naikintuvų MiG-29 "Fulcrum" parką.

Kovo pradžioje Lenkijos vyriausybės pasiūlymas per Jungtines Valstijas perduoti Ukrainai 28 MiG-29 buvo atmestas, kai JAV pareigūnai tam nepritarė. 

Archyvų nuotr.

Kaip nurodė Lenkijos užsienio reikalų ministerija, pagal šį planą "Fulcrum" turėjo būti siunčiami į JAV karinių oro pajėgų Ramšteino oro pajėgų bazę Vokietijoje, o Amerikos valdžios institucijos buvo raginamos padėti Lenkijos karinėms oro pajėgoms įsigyti atitinkamą skaičių "naudotų" naikintuvų, kad būtų kompensuotas prarastas kovinis pajėgumas ore. 

Tačiau Pentagonas ir JAV žvalgybos pareigūnai įvertino, kad MiG'ų perdavimas Ukrainai ne tik "reikšmingai nepakeis Ukrainos karinių oro pajėgų efektyvumo, palyginti su Rusijos pajėgumais", bet ir kad Maskva šį žingsnį įvertins kaip eskalaciją. 

Ukrainos vyriausybė nevengė prašyti didelio našumo taktinių lėktuvų.

Prezidentas Volodymyras Zelenskis ne kartą ragino kaimynines NATO šalis padovanoti lėktuvų, tokių kaip MiG-29, arba pažangesnių vakarietiškų tipų.

Ukrainos mokėjimas už naikintuvus taip pat nėra nauja idėja.

Kijevas greičiausiai būtų pasirengęs sumokėti už naudotus lėktuvus, jei kas nors norėtų juos parduoti šaliai už priimtiną kainą.

Ne naujiena ir tai, kad už karinę įrangą mokama iš civilių gyventojų renkant grynuosius pinigus ar aukas natūra.

Prisiminkime JAV vyriausybės karo obligacijų rinkimo akcijas per pasaulinius karus arba Konfederacijos moterų ginkluotųjų laivų asociaciją, kuri iki 1862 m. surinko 115 000 JAV dolerių, kad per Amerikos pilietinį karą būtų pastatytas geležinis laivas CSS Georgia.

Archyvų nuotr.

Neseniai Čekijos vyriausybė koordinavo sutelktinį ginklų ir įrangos finansavimą Ukrainos vardu ir, kaip pranešama, per vieną mėnesį surinko 29,6 mln. dolerių.

Tai daugiau nei padengė 18,3 mln. dolerių vertės įrangą, kurią Čekijos gynybos ministerija leido įsigyti už paaukotas lėšas.

Lėšos atiteko Ukrainos ambasadai Prahoje, kuri pirmoji pradėjo savo sutelktinio finansavimo kampaniją šalyje praėjus vos kelioms dienoms po to, kai Rusija pradėjo totalinę invaziją.

Ukrainos nacionalinis bankas nevengia prašyti išorinių lėšų karo veiksmams apmokėti.

Kovo viduryje jis surinko 40 mln. dolerių šalies ginkluotosioms pajėgoms ir humanitarinei pagalbai paremti, praneša "Reuters".

Kiekvienas gali paaukoti tiesiogiai bankui jo interneto svetainėje, naudodamasis mobiliosiomis mokėjimo programėlėmis, kredito kortelėmis ir kitais būdais. 

Ukrainos aviacijos bendrovė "Antonov" netgi paskelbė sutelktinio finansavimo kvietimą padėti kaip nors atgaivinti dabar jau sunaikintą vienintelį skraidantį krovininio lėktuvo "An-225 Mrija" egzempliorių.

Archyvų nuotr.

Dėl anksčiau vykusių kovų dėl Hostomelio oro uosto netoli Kijevo An-225 buvo sunaikintas.

Kai kalbama apie naikintuvų sutelktinį finansavimą, tai sudėtingiau.

Tikrai nėra daug tinkamų skraidyti ir žinomų sovietinių atitinkamo pajėgumo tipų, kuriuos Ukraina galėtų įsigyti.

NATO narės, turinčios lėktuvų, kurių reikia Ukrainai, galėtų matyti lėšas kaip būdą padėti kompensuoti lėktuvų praradimą, nors egzistuoja daug kitų minėtų politinių kliūčių.

Tiesą sakant, JAV gali būti tinkamas šių orlaivių šaltinis.

Jungtinėse Valstijose parduodami MiG-29, iš kurių bent vienas yra tinkamas skraidyti.

Jis priklauso Donui Kirlinui (Don Kirlin), priešiškų oro pajėgų rangovui "Air USA", kuris jau daug metų bando parduoti savo skraidantį dvivietį MiG-29UB ir dar tris MiG-29.

Vienas iš jų yra dar vienas dvivietis lėktuvas-UB modelis, kurį, kaip teigiama ankstesniuose skelbimuose, būtų galima palyginti nesunkiai paversti skraidančiu, o kiti du yra vienviečiai ir tarnauja kaip atsarginių dalių donoriniai lėktuvų korpusai.

UB modeliai neturi radaro, tačiau turi infraraudonųjų spindulių paieškos ir sekimo sistemą (IRST) ir, jei tinkamai pertvarkyti, vis dar yra tinkami kovai.

Archyvų nuotr.

Ankstesniuose sąrašuose minima, kad "Kirlin" turi ir atsarginių radarų bei IRST.

Skraidantį MiG-29UB vis dar parduoda "Raptor Aviation" už 4,65 mln. dolerių.

Keista, bet 1986 m. modelio "Fulcrum" atkeliavo iš Ukrainos ir buvo kapitališkai suremontuotas MiG-29 depe Lvove, kuris dabar yra iš dalies sunaikintas.

Pastarosiomis savaitėmis "The War Zone" susisiekė su Kirlinu ir teiravosi apie galimybę išsiųsti jo MiG-29 į Ukrainą. Tuo metu jis negalėjo nieko komentuoti, bet sakė, kad su mumis susisieks.

Tai padarius tektų atlikti daugybę biurokratinių procedūrų, tačiau galbūt JAV vyriausybė galėtų tai paspartinti.

Yra dar vienas MiG-29UB, kuris priklauso verslininkui, o dabar astronautui Džaredui Izaokmanui.

Kaip jau anksčiau išsamiai rašėme, pati JAV vyriausybė laiko nedidelę slaptą saujelę tų pačių lėktuvų, kuriais Rusija skraido mūšiuose, pirmiausia MiG-29 ir Su-27, kurių dalis iš tikrųjų atkeliavo iš Ukrainos.

Tačiau šių orlaivių eksportas į Ukrainą, bent jau viešai, atkreiptų dėmesį į slaptas programas, pagal kurias šie orlaiviai skraido prieš JAV analogiškus orlaivius, skirtus itin pažangiems mokymams, bandymams ir plėtrai.

Galbūt geriausia galimybė, nors ir ne ideali, yra bandyti įsigyti iš esmės modernizuotus MiG-21 kartu su pažangiomis elektroninės kovos kapsulėmis.

Nors tai gali atrodyti kaip didelis nesuderinamumas su naujausiais Rusijos naikintuvais, šie modernizuoti MiG-21, derinant su tinkama taktika, pasirodė esą labai mirtini net prieš geriausius pasaulyje ketvirtos kartos naikintuvus.

Be to, MiG-21 labai lengva prižiūrėti, o jų įsigijimas ir išlaikymas laikui bėgant kainuoja pigiau nei vidutinio sunkumo ir sunkiųjų sovietinių naikintuvų.

Archyvų nuotr.

Rumunijos MiG-21 "Lancer" pakyla.  Airwolfhound/Wikicommons

Esmė ta, kad nors šis žmonių finansavimas naikintuvams, skirtiems vis labiau išsekusioms Ukrainos oro pajėgoms, skamba intriguojančiai, realybė, kad jis iš tikrųjų bus veiksmingas, yra visai kitokia.

Ir nepriklausomai nuo to, ar banke yra pinigų, ar ne, norint padaryti kokį nors poveikį, reikia pirkti atitinkamus orlaivius.

Be to, taip, Ukrainai reikia daugiau pažįstamų naikintuvų, bet jie taip pat turi pradėti mokytis valdyti ketvirtos kartos vakarietiško tipo lėktuvus.

Prireiks daug mėnesių, kad pilotai ir pagalbinės įgulos būtų apmokyti dirbti su šiais naujais orlaiviais.

Kiekviena laukimo diena yra dar viena diena, kurios prireiks Ukrainai, kad ji įgytų geresnius, ilgalaikius taktinius naikintuvų pajėgumus.

Dan Parsons, Tyler Rogoway thedrive.com

Ukrainos karinių oro pajėgų finansavimo akcija "Nupirkite man naikintuvą!
Raktažodžiai
Sidebar placeholder