Uranas

Urano kainos pasaulyje pakilo 233 proc., o Ukraina užima pirmą vietą Europoje pagal šio vertingo metalo telkinius

(2)

Urano kainos pakilo 233 proc. ir tai rodo, kad pasaulis vėl domisi branduoline energija, nepaisant galimų pavojų, - skelbia Bloomberg.

Po 2011 m. įvykusios avarijos Fukušimoje branduolinės energijos imta atsisakyti dėl baimių, o uranas rinkoje nebuvo paklausus.

Tačiau intensyvėjant klimato kaitai ir valstybėms vis labiau domintis patikima ir švaria energija iš branduolinių elektrinių, urano telkinių paklausa ėmė augti.

Iš pradžių ne taip greitai, tačiau po Rusijos kariuomenės invazijos į Ukrainą ji ėmė augti milžinišku greičiu.

Pasaulis ėmė ieškoti alternatyvų Rusijos energijai.

Apie tai rašo agentūra "Bloomberg".

Kanados vakaruose, Saskačevano provincijoje, šalia ežero, apsupto tamsių eglių, iškirstas miško ruožas, kuris žada tapti vienu svarbiausių iki šiol vykdytų kasybos projektų.

Tikimasi, kad šioje vietovėje esantys urano telkiniai gali 25 metus aprūpinti energija daugiau kaip 40 mln. namų ūkių.

Pasaulinė branduolinės energetikos asociacija įžvelgia Kanados potencialą aplenkti Kazachstaną, kuris šiuo metu pirmauja pasaulyje pagal šio radioaktyvaus metalo gavybą, ir tapti didžiausia urano kasėja.

Šiuo metu pasaulyje statoma 61 atominė elektrinė, apie 90 projektų yra plėtojami, o daugiau kaip 300 pasiūlymų yra svarstomi.

Bandoma atnaujinti senų, prieš daugelį metų uždarytų elektrinių veiklą.

Per pastaruosius penkerius metus metalo vertė pakilo 233 proc. ir gerokai viršijo aukso ir vario kainų kilimą, nepaisant tam tikro kritimo 2024 m.

Šis susidomėjimas išplito į akcijų rinką, kurioje urano akcijų vertė sparčiai auga.

Pavyzdžiui, Kanados bendrovės "NexGen" akcijos pabrango daugiau kaip 400 proc. ir dabar vertinamos beveik 4 mlrd. JAV dolerių, nors metalas dar nepradėtas išgauti ir planuojamas išgauti tik 2028 m.

Kinija ir Indija taip pat aktyviai plėtoja branduolinę energetiką.

Atidarant naujus reaktorius, didėja urano poreikis.

Kanados ministras pirmininkas Justinas Trudeau neseniai paskelbė, kad urano gavyba yra svarbi kaip pagrindinis šalies nulinės emisijos strategijos elementas.

Nepaisant pakilimo, egzistuoja nesėkmės tikimybė, nes praeityje buvo daug panašių atvejų ir kadaise klestėję miestai smuko, pavyzdžiui, Urano miestas Kanadoje.

Užteks vienos didelės avarijos, kad būtų patikrintas naujas entuziazmas dėl branduolinės energijos.

Ir net jei pasauliui pavyks išvengti dar vienos katastrofos, radioaktyviųjų atliekų tvarkymo klausimas išlieka atviras ir kelia rimtą grėsmę bet kokiems planams plėtoti branduolinę energetiką.

Atsižvelgiant į dabartines tendencijas, urano kainų mažėjimas atrodo mažai tikėtinas.

Svarbu pažymėti, kad atominių elektrinių statyba Brazilijoje, Ukrainoje ir Japonijoje buvo laikinai sustabdyta.

Ukrainai 2022 m. kovo mėn. visiškai atsisakius rusiško branduolinio kuro, JAV įmonė "Westinghouse" tapo vieninteliu tiekimo šaltiniu, o Jungtinėje Karalystėje įsikūrusi "Urenco Enrichment Company Ltd" (Urenco) veikia kaip sodrinto urano, kurį "Westinghouse" naudoja kurui gaminti, tiekėja.

2023 m. lapkričio mėn. valstybinė įmonė NAEK "Energoatom" ir "Urenco" pasirašė sutartį dėl prisodrinto urano kuro tiekimo Ukrainos AE.

Šioje sutartyje numatytas tiekimas iki 2035 m. su galimybe ją pratęsti iki 2043 m.

Pagal urano atsargas Ukraina užima 13 vietą pasaulyje, o tarp Europos šalių yra pirma.

Prieš Rusijos kariuomenei visiškai įsiveržiant į Ukrainą, mūsų šalis buvo 10-a pagal kuro urano gamintoja pasaulyje. 

Dabar Prancūzija rodo didelį susidomėjimą urano žaliavos gavyba, nes prarado priėjimą prie Nigerio telkinių ir galėtų tapti pagrindine Ukrainos partnere.

Priminsime, kad Šveicarijoje vykusiame pasauliniame taikos viršūnių susitikime priartėta prie Zaporožės atominės elektrinės deokupacijos.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder