Fosilijos.

Velse aptiktos fosilijos atskleidžia ankstyvąsias gyvybės formas

Išskirtinai gerai išsilaikę mažyčių kirmėlių, jūrų žvaigždžių, kempinių, sliekų ir kitų būtybių, neturinčių šiuolaikinės paralelės, fosilijos, aptiktos Velso karjere, kuria gyvybės Žemėje paveikslą prieš 462 milijonus metų.

Tai buvo kritinis laikas planetos istorijoje, kai sausumoje gyvybės praktiškai nebuvo, bet jūrose klestėjo gyvūnai ir dumbliai.

Pilies Krantinės fosilijų kasinėjimo vieta netoli Llandrindod Wells Powyse yra nepaprasta dėl joje užfiksuoto laikotarpio ir dėl to, kad fosilijose matomi minkštieji audiniai, tokie kaip akys, nervai, žarnynas ir smegenys, išlikę kaip anglies plėvelės purvo akmenyje.

Kasinėjimų teritorija pateikia išsamesnį vaizdą apie gyvybės įvairovę gilioje senovėje – ne tik gyvūnus su kietais kiautais ir kaulais, kurie paprastai randami kaip fosilijos.

Josephas Bottingas, tyrimo autorius ir Velso Amgueddfa Cymru muziejaus garbės mokslinis bendradarbis, pirmą kartą šioje vietoje pastebėjo kempinę 2013 m. ir per kelerius metus surinko keletą panašių fosilijų, tačiau jis neatliko nuodugnaus šios vietos tyrimo.

2020 m. balandžio mėn., COVID-19karantino laiku dėl, jis grįžo į fosilijų vietą, esančią netoli jo namų, ir aptiko uolos gabalą, „kurioje buvo gyviai su čiuptuvais“.

„Tą naktį aš iš esmės nemiegojau. Kai randi tokio lygio minkštųjų audinių, žinai, jog bet kas gali suakmenėti. Taigi tuo metu žinojome, kad tai bus svarbu“, – sakė jis.

Fosilijos kilusios iš laikotarpio, žinomo kaip Ordoviko laikotarpis, kai gyvenimas darėsi sudėtingesnis. Ankstesnis Kambro laikotarpis rodo gyvūnų užuomazgas, tačiau Ordoviko laikotarpio pabaigoje Žemėje gyveno vis įvairesnės ekosistemos.

Dauguma iš 170 gyvūnų, aptiktų šioje fosilijų vietoje, buvo maži (1–5 milimetrai), o daugelis jų, būdami gyvi, buvo arba visiškai minkšto kūno, arba turėjo kietą odą arba egzoskeletą. Didžioji dauguma atrodo visiškai nežinomos rūšys.

Nors kitos minkštakūnės būtybės iš praeities išsilaikė panašiai, ypač Burgesso skalūnų telkiniuose Kanados uolienose Britų Kolumbijoje, Pilies Krantinė datuojamas 50 milijonų metų vėliau, maždaug Ordoviko laikotarpio viduryje.

„Nėra kitos to paties laikotarpio kasinėjimų teritorijos. Tai visiškai unikali vieta“, – sakė tyrimo bendraautorė ir Velso Amgueddfa Cymru muziejaus garbės bendradarbė Lucy Muir.

Muir ir Bottingas, kurie yra susituokę, sakė taip pat norėję pabrėžti savo vietos bendruomenės indėlį į atradimą. Bendrojo finansavimo projektas, skirtas mikroskopijos įrangai įsigyti, padėjo jiems atpažinti gyvūnus ir suprasti šios teritorijos svarbą.
 

Skaitomiausi portalai

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder