Žiniasklaida: Emmanuelis Macronas Kinijoje apsijuokė

(3)

Pekine bent jau nebuvo šešių metrų ilgio stalo, skiriančio Emmanuelį Macroną nuo Xi Jinpingo. Tačiau jų susitikimas buvo toks pat nevaisingas, kaip ir Prancūzijos prezidento pokalbis su Xi "geriausiu draugu" Vladimiru Putinu Maskvoje praėjusiais metais, prieš pat Rusijos vadovui siunčiant savo tankus į Ukrainą, - rašo spectator.co.uk

E. Macrono vizitas į Kiniją buvo spektaklis, kurio tikslas - sustiprinti jo, kaip tarptautinio valstybės veikėjo, įgaliojimus tuo metu, kai namuose kyla sunkumų.

E. Macrono vizitas į Kiniją buvo kažkas labai retro. Jis priminė sceną beveik iš šimtmečių senumo, kai užsienio įgaliotiniai keliaudavo į Vidurio karalystę nešini dovanomis ir siekdami imperatoriaus palankumo.

Tai taip pat buvo tarsi sugrįžimas į nesenus laikus, kai dar buvo galima kalbėti apie reformas Kinijoje, tačiau išlaikyti tiesią veido išraišką.

Dabar Xi Kinija yra tamsi ir represyvi vieta. Jo didėjanti tarptautinė agresija, ekonominė prievarta ir parama V. Putinui išprovokavo didžiosios Vakarų pasaulio dalies nusivylimą ir privertė jas iš naujo įvertinti santykius su Pekinu.

Nors, sprendžiant iš trijų dienų viešnagės Kinijoje įrodymų, atrodo, kad E. Macronui tai iš esmės liko nepastebėta.

Prancūzijos prezidentas sakė, kad nori "atnaujinti strateginę ir pasaulinę partnerystę su Kinija", ir kalbėjo apie "bendrą atsakomybę už taiką ir tarptautinį stabilumą".

Jis atmetė ekonominio atsiskyrimo nuo Kinijos politiką, neatsižvelgdamas į tai, kad tai yra ilgalaikė Pekino, o ne Vašingtono sugalvota politika. Netikiu ir nenoriu tikėti šiuo scenarijumi, - sakė jis.

E. Macroną lydėjo 50 žmonių palyda, kurią sudarė verslo lyderiai, kino kūrėjai ir muzikantai.

Tarp dovanų, kurias jis atvežė savo kolegai iš Kinijos, buvo prancūzų fotografo darytos XX a. vidurio Kinijos nuotraukos ir mėlyna Sèvres porceliano vaza, papuošta auksinėmis žuvytėmis.

Teigiama, kad pagrindinė vizito priežastis - paraginti Xi daryti spaudimą Rusijai, kad ši nutrauktų karą Ukrainoje.

Žinau, kad galiu pasikliauti jumis, kad atvesite Rusiją į protą ir visus susodinsite prie derybų stalo, - sakė jis Kinijos prezidentui per bendrą spaudos konferenciją, kuri buvo pavadinta bendra spaudos konferencija (nelabai tikslus įvardijimas, nes nebuvo leista užduoti jokių klausimų).

Xi, kuris nesugebėjo pasmerkti Rusijos agresijos ir pakartojo Putino pasiteisinimus, išsakė gerai pažįstamas frazes.

Kinija kartu su Prancūzija yra pasirengusi kreiptis į tarptautinę bendruomenę, kad ši išliktų racionali ir rami, - tai buvo maždaug geriausia, ką jis sugebėjo padaryti kruopščiai parengtose pastabose.

E. Macronas, kartais prikaišiodamas žodžius, kalbėjo dvigubai ilgiau nei jo šeimininkas, o tai buvo įvertinta kaip protokolo pažeidimas. Xi atrodė nekantrus, kelis kartus giliai atsiduso, ir spaudos konferencijos pabaiga jam negalėjo ateiti pakankamai anksti.

Vis dėlto Xi džiaugiasi, kad jį aptarinėja kaip potencialų taikdarį, net jei tai visiškai absurdiška. Xi prioritetas yra Xi, o karas Ukrainoje jam šiuo metu labai tinka.

Jis suriša jo Vakarų priešininkus, atitraukdamas jų dėmesį nuo Indijos ir Ramiojo vandenyno regiono, ir teikia didelę ekonominę naudą - pigius angliavandenilius iš Rusijos.

Be to, tai sustiprina Kinijos, kaip vyresniosios partnerės su Putinu, vaidmenį. Xi veiksmingai finansuoja Putino agresiją per masiškai didėjančią prekybą, į kurią įeina dvejopos paskirties prekės (kurios gali būti naudojamos ir civiliniais, ir kariniais tikslais), pavyzdžiui, mikroschemos ir bepiločiai orlaiviai.

Nors jis vengė peržengti Vakarų raudonąsias linijas atvirai tiekdamas ginklus ir šaudmenis, jis ėjo tiesiai prieš jas.

Pekino vadinamoji taikos vieta nėra toks dalykas. Tai tuščių ir prieštaringų frazių rinkinys, o jo propaguojamos paliaubos būtų atlygis už Rusijos agresiją.

Xi ir Putinas yra pernelyg panašūs - juos sieja pasaulėžiūra, pagrįsta naujos, autokratams saugios tvarkos kūrimu ir mitinių imperinės didybės sampratų atkūrimu, paremta nuoskaudomis ir aukomis.

Galbūt arčiausiai savo tikrųjų jausmų Xi priartėjo prie to, kad išreiškė savo tikruosius jausmus Maskvoje, kai atsisveikino su Putinu po jų aukščiausiojo lygio susitikimo praėjusį mėnesį. Artėja pokyčiai, kokių nebuvo per 100 metų, ir mes juos vykdome kartu, - sakė jis.

Organizatorių nuotr.

Artimiausias Xi tikslas - bandyti atitraukti Europą nuo Amerikos, o Macroną jis laiko naudingu įrankiu šiam tikslui pasiekti.

Kinija vis dar laiko Europą nepriklausomu poliumi daugiapoliame pasaulyje ir remia jos pastangas siekti strateginio savarankiškumo, - sakė jis per jų spaudos konferenciją.

Sunku pasakyti, ką Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen mano apie E. Macrono pasirodymą.

Ji taip pat buvo Pekine, paskutinę minutę priėmusi E. Macrono kvietimą prisijungti prie jo.

Ji susitiko su Xi ir kartu su Prancūzijos prezidentu, ir be jo, tačiau jos priėmimas buvo kur kas šaltesnis.

Ji turėjo ribotą maršrutą ir nebuvo pakviesta į Macronui skirtą banketą. Ji laikosi vis griežtesnės pozicijos, neseniai paraginusi Europą "atsisakyti rizikos" nuo pernelyg didelės priklausomybės

Sunku pasakyti, kaip Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen įvertino E. Macrono pasirodymą. Ji taip pat buvo Pekine, nes paskutinę minutę priėmė E. Macrono kvietimą prisijungti prie jo.

Ji susitiko su Xi ir kartu su Prancūzijos prezidentu, ir be jo, tačiau jos priėmimas buvo kur kas šaltesnis.

Ji turėjo ribotą maršrutą ir nebuvo pakviesta į Macronui skirtą banketą. Ji laikosi vis griežtesnės pozicijos ir neseniai paragino Europą "atsisakyti rizikos" dėl pernelyg didelės priklausomybės nuo Kinijos, o Kinijos valstybinė žiniasklaida užsipuolė ją, kad ji yra "Amerikos marionetė".

Ji teigė, kad Pekinas "turi didelę atsakomybę pasinaudoti savo įtaka draugystėje, kuri dešimtmečiais kuriama su Rusija", ir įspėjo, kad nevertėtų tiekti ginklų.

Ir ji pridūrė, kad Xi pakartojo esąs pasirengęs kalbėtis su Ukrainos prezidentu V. Zelenskiu, "kai ateis tinkamas laikas".

Deja, panašu, kad laikas niekada nebūna tinkamas. Jie nesikalbėjo nuo pat karo pradžios, nors Zelenskis ir norėjo tai padaryti, ir atrodo, kad visiškai absurdiška, jog Xi apsimeta tarpininku ir vengia kalbėtis su konflikto auka.

Žinoma, E. Macrono vizitas į Kiniją taip pat buvo spektaklis, kuriuo siekiama sustiprinti jo, kaip tarptautinio valstybininko, įgaliojimus tuo metu, kai namuose kyla sunkumų.

Vienas anoniminis Eliziejaus rūmų patarėjas prieš pat vizitą surengtame brifinge šiek tiek išdavė žaidimą ir pasigyrė: "Viena ranka galima suskaičiuoti, kiek pasaulio lyderių galėtų išsamiai diskutuoti su Xi".

Tam tikra prasme tai juokingas, bet kartu ir pavojingas pasirodymas, nes pataikavimas Xi absurdiškoms pretenzijoms būti tarpininku gali tik sustiprinti Kinijos lyderio pozicijas.

Tarp E. Macroną lydinčių asmenų buvo muzikantas Jeanas-Michelis Jarre'as, kuris didžiuojasi esąs pirmasis vakarietis, 1981 m. surengęs koncertą Kinijos Liaudies Respublikoje.

Jarre'as ką tik baigė epinį projektą "Oxymore", kuris pavadintas oksimorono - kalbos figūros, kai derinami priešingi arba prieštaringi terminai - žodžiu.

Šiek tiek šuniška vakarienė - tai ne toks labdaringas būdas jį apibūdinti.

Trijų dienų E. Macrono trims dienoms, kurias jis praleido Kinijoje, negali būti tinkamesnės melodijos.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder