Žiniasklaida: Kaip gyvena Maskvoje likę emigrantai?

(1)

Vakarų sankcijos ir visuomenės pasipiktinimas dėl Rusijos karo Ukrainoje lėmė, kad daugelis užsieniečių jau paliko Maskvą.

Tie, kurie liko, dažniausiai yra ilgalaikiai gyventojai su šeimomis arba tie, kurie neleido konfliktui aptemdyti jų požiūrio į miestą.

"Tai nėra tobula vieta", - "Euronews" sakė vienas Maskvos emigrantas.

"Bet kad ir ką kas sakytų, Maskva vis tiek yra vienas didžiausių pasaulio miestų".

Vis dar ten gyvenančių emigrantų gyvenimas neišmatuojamai pasikeitė. 

Kadangi Rusijos bankų sistemai taikomos griežtos sankcijos, prieiga prie pinigų ir jų pervedimas taip pat tapo nuolatine kova.

Dauguma užsieniečių pradėjo naudoti kriptovaliutą, kad galėtų pasiekti užsienyje laikomus pinigus.

O dėl nuolat sklandančių gandų ir dažnai mįslingų vyriausybės pranešimų emigrantai labai pasikliovė interneto forumais, kuriuose ieškojo informacijos ir patarimų.

Vienas vyras paštu klausia, į kurį Europos miestą jam reikėtų persikelti su šeima; kitas klausia, kokia oro linijų bendrovė leis jiems pasiimti savo augintinį.

Ir atvirkščiai, vienas vyras svarsto galimybę persikelti į Maskvą ir teiraujasi, kokia šiuo metu yra IT darbo rinka.

Ilgas laukimas ir apklausos

Užsienio piliečiai, ypač turintys Amerikos, Didžiosios Britanijos ir Ukrainos pasus, sako, kad atvykę į Rusiją susiduria su ilgu laukimu ir apklausomis.

"Beveik kiekvieną kartą, kai grįždavau karo metu, būdavo vis kitaip", - sakė Markas, britas, vis dar gyvenantis Rusijoje.

 "Ilgiausiai buvau laikomas penkias su puse valandos".

Jis sako, kad pasienio pareigūnai oro uoste, per kurį jis keliauja į Maskvą, paprastai paima jo pirštų atspaudus ir patikrina jo telefone esančias programas ir žinutes. 

Jo teigimu, kartais jie taip pat atsisiųsdavo informaciją iš jo telefono.

Kitas Maskvoje gyvenantis emigrantas pasakojo, kad jei užsieniečiai nemoka rusų kalbos, pasienio pareigūnai oro uoste juos paprasčiausiai sulaiko, kol atvyksta kas nors, galintis jiems išversti.

Todėl daugelis europiečių, užuot skridę lėktuvu, dabar iš Rusijos išvyksta ir į ją įvažiuoja per sausumos sieną su Estija ir Suomija.

Tiesioginiai skrydžiai į Europą nutrūko metų pradžioje dėl draudimo Rusijos oro linijų bendrovėms skraidyti per Europos oro erdvę.

Tai reiškia, kad skrydžių į kelias vis dar prieinamas Europos vietas kaina smarkiai išaugo.

Padėtį dar labiau apsunkino rugsėjo 21 d. Kremliaus pranešimas, kad iš pradžių 300 000 rezervistų bus pašaukti tarnauti Ukrainoje.

Valdžios institucijos teigė, kad šaukiamieji bus iš esamo 18-27 metų amžiaus karinio rezervo. Tačiau internete buvo gausu pranešimų apie vyresnius nei šio amžiaus ir karinės patirties neturinčius vyrus, kuriems buvo įsakyta atvykti į vietos šaukimo centrą.

Sunku gauti tikslius duomenis, kiek rusų vyrų išvyko iš šalies nuo mobilizacijos pradžios.

Kazachstano vidaus reikalų ministras Maratas Achmetžanovas teigė, kad vien nuo rugsėjo mėnesio į Kazachstaną atvyko mažiausiai 200 000 rusų vyrų. 

Bankininkystės ir IT sektoriuose dirbantiems rusų vyrams mobilizacija kol kas netaikoma, nes, kaip pranešama, Rusijos valdžios institucijos mano, kad jeigu šių sektorių darbuotojams būtų taikomas šaukimas į kariuomenę, Rusijos ekonomika būtų per daug sutrikdyta.

"Mano draugas sulaukė beldimo į duris

Maskvoje gyvenantys užsieniečiai taip pat pastebi mobilizacijos ir masinio jaunų rusų vyrų išvykimo poveikį.

Vienas Maskvoje profesinių paslaugų įmonėje dirbantis vokietis pasakojo, kad visi jaunesni vyrai iš jo biuro išvyko ir dabar dirba nuotoliniu būdu už Rusijos ribų.

"Per vieną naktį dingo vyrai tiekėjai, o taksi ir "Yandex" [Rusijoje populiari važiavimo dalijantis automobiliu programėlė] vairuoja daug daugiau moterų", - priduria vyras.

Atėjus šaltiems orams ir prasidėjus mobilizacijai, Maskva tapo "daug niūresnė", sako Markas. "Dieną miestas visiškai miręs."

"Mano draugas sulaukė beldimo į duris ir jam buvo įteiktas laiško projektas, - pasakoja Markas. 

Draugas nebuvo rusas ir tik nuomojosi butą, "todėl laiškas buvo skirtas šeimininko sūnums".

"Mano draugas turėjo paskambinti šeimininkui ir pasakyti, kad dokumentai išduoti jo sūnums. Tada šeimininkas turėjo bandyti išvežti savo sūnus iš šalies, kad jiems būtų išduoti dokumentai", - sako Markas. "Tokių dalykų vyksta daug".

Taip pat vis sunkiau gauti medicinines išimtis. Pranešama, kad gydytojai nenoriai išduoda raštą, nes baiminasi Rusijos valdžios institucijų sankcijų. 

"Ir net kai gauni raštą, negali būti tikras, kad šaukimo pareigūnas jį priims", - sako vienas maskvietis.

Gydytojams ir kitiems medicinos specialistams, įskaitant moteris, patiems gresia pavojus būti pašauktiems į kariuomenę ir išsiųstiems gydyti kareivių į frontą.

"Jei šioje šalyje esi kokios nors profesijos medikas, tikimasi, kad jei prasidės karas, įstosi į kariuomenę", - sako Markas. "Pažįstu gydytoją rusę, kuriai buvo pasakyta, kad ji negali išvykti iš šalies."

"Nepažįstu nė vieno, kuris norėtų mirti už šį karą

Apie tai, ar dvigubi Rusijos piliečiai bus pašaukti į kariuomenę ir ar rusų sutuoktiniai galės išvykti iš šalies kartu su jais, emigrantai nuolat diskutuoja.

Kremliui paskelbus mobilizaciją, Didžiosios Britanijos užsienio reikalų ministerija paskelbė patarimą, kad "Didžiosios Britanijos piliečiai, turintys Rusijos pasus, turėtų žinoti, kad jiems gali būti taikoma mobilizacija, nes Rusijos vyriausybė Rusijoje nepripažįsta dvigubos pilietybės Rusijos piliečiams ir traktuoja dvigubą pilietybę turinčius piliečius kaip Rusijos piliečius".

Pranešama, kad vienam Pietų Amerikos piliečiui, kuris šiais metais pateikė prašymą suteikti Rusijos pilietybę, netrukus po to, kai buvo paskelbta mobilizacija, buvo įteiktas naujasis Rusijos pasas kartu su laišku, kuriame nurodyta atvykti į šaukimo centrą.

Euronews kalbėjosi su Maskvoje su šeima gyvenančiu europiečiu Danieliu, kuris Rusijos pilietybę įgijo 2021 m.

"Esu keleriais metais vyresnis už šaukiamojo amžių, bet tai kelia didelį nerimą", - sako jis. "Tikiuosi, kad turėdamas gausią šeimą būsiu atleistas". 

Tradiciškai Rusijoje nuo karinės tarnybos atleidžiami vyrai, turintys daugiau nei tris vaikus.

"Nepažįstu nė vieno, kuris iš tikrųjų norėtų mirti už šį karą, - sako Danielius. "Pažįstu daug žmonių, kurie iš esmės palaiko Rusiją ir šį karą, bet ne tiek, kad norėtų kariauti."

Atkreipkite dėmesį, kad vardai ir pavardės pakeisti siekiant apsaugoti žmonių tapatybę.

Organizatorių nuotr.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder