Skrajojantis olandas

Nuostabūs ypatingų premjerų ir saulėlydžio palytėti vakarai

Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras (KVMT) vasarą vėl visus pakvies į senąjį Klaipėdos elingą, kur liepos gale ir rugpjūtį publikos lauks trys nuostabūs ypatingų premjerų ir saulėlydžio palytėti penktadieniai.

III tarptautinis Klaipėdos festivalis pristatys Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos 100-mečiui dedikuotą istorijų operą „Klaipėda“, videografinį spektaklį pagal Carlo Orffo sceninę kantatą „Carmina Burana“ ir koncertą „Karo ir taikos dainos“.

Į festivalio atidarymo koncertą, nepaisant karo zonai taikomų ribojimų, žada atvykti Kyjivo nacionalinio akademinio operetės teatro choras.

Vienu pagrindinių tarptautinio Klaipėdos festivalio akcentų, kaip nepaliauja kartoti vis naujiems iššūkiams KVMT kolektyvą įkvepianti vadovė Laima Vilimienė, išlieka teatro puoselėjama tradicija kasmet šioje istorinėje miesto vietoje parodyti spektaklį, skirtą Klaipėdos miesto gimtadieniui.

Liepos 28 d. 20 val. šiųmetį festivalį pradės koncertas „Karo ir taikos dainos“.

Tai bendras KVMT ir Kyjivo nacionalinio akademinio operetės teatro projektas. Programą atliks KVMTo orkestras ir ukrainiečių teatro choras, diriguojami Sergijaus Didoko.

Pasak L. Vilimienės, programoje skambėsiantys lietuvių ir ukrainiečių kompozitoriai kūriniai kvies susimąstyti apie taiką, už kurią mokama brangiausia kaina.

"Repertuaras vis dar derinamas, nes iki šiol planuota, kad atvyks visas Kyjivo nacionalinio akademinio operetės teatro choras, bet, įsigaliojus naujiems ribojimams, choro vyrai nebegali išvykti iš šalies.

Visgi nenustojame tikėti, kad bent dalis choro atvyks", - vylėsi L. Vilimienė.

Rugpjūčio 4 d. 21.30 val. bus pristatyta istorijų opera „Klaipėda“, skirta Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos 100-mečiui.

Ją KVMT užsakymu sukūrė net keturi Klaipėdos kompozitoriai - Loreta Narvilaitė, Vladimiras Konstantinovas, Kristijonas Lučinskas ir Donatas Bielkauskas. Libretą trijų skirtingų veiksmų operai parašė Arvydas Juozaitis. Spektaklio muzikos vadovas ir dirigentas Tomas Ambrozaitis, režisierius Gytis Padegimas, scenografė ir kostiumų dailininkė Birutė Ukrinaitė.

Operos centrinės ašys - Klaipėdos krašto istoriją apibūdinančias sąvokos: žmonės, tikėjimas, kalba.

"Ši opera įspūdinga savo masteliu, nes ją kuria net keturi kompozitoriai. Ji išskirtinai klaipėdietiška.

Šiam projektui pradėjome ruoštis prieš dvejus metus, kompozitoriai muziką rašyti baigė visai neseniai, o ką tik savo vizijas pristatė režisierius G. Padegimas bei scenografė ir kostiumų dailininkė B. Ukrinaitė. Prasideda pats intensyviausias operos gimimo etapas", - pasakojo L. Vilimienė.

Rugpjūčio 11 d. 22.30 val. elingo erdvę užvaldys ir ją beveik neatpažįstamai transformuos videografinis spektaklis pagal Carlo Orffo sceninę kantatą „Carmina Burana“.

Premjerą rengia net drąsiausius lūkesčius pranokusio ir milžiniško pasisiekimo sulaukusio „Skrajojančio olando“ režisierius Dalius Abaris, būtent už senajame elinge pristatytą Richardo Wagnerio operos režisūrą 2021 m. įvertintas Auksiniu scenos kryžiumi.

„Carmina Burana“ kuria patyrusi komanda: muzikos vadovas ir dirigentas Robertas Šervenikas, scenografė Sigita Šimkūnaitė, kostiumų dailininkė Sandra Straukaitė, videografas Martynas Norvaišas, šviesų dailininkas Andrius Stasiulis.

„Nei statant “Skrajojantį olandą„, nei dabar, galvojant apie “Carmina Burana" pastatymą, nebuvo ir nėra tikslo kažkaip specialiai stebinti žiūrovą.

Dirbant atvirose erdvėse, manau, svarbiausias tikslas - surasti sprendimą, kad scenovaizdis ir visas spektaklio turinys derėtų arba specialiai kontrastuotų su aplinka, bet svarbiausia - megztų ryšį su ja.

Jei ne, koks tikslas statyti spektaklį specifinėje erdvėje? Juk tam yra pritaikytos, specializuotos teatro scenos.

Manau, stebinti turėtų visuma: dinamiška ir efektinga C. Orffo muzika, o „Carmina Burana“ tarsi sukurta skleistis šioje erdvėje, nes tam idealiai tinka savo forma, didingumu, net trukme.

Milžiniškos senojo elingo konstrukcijos, įspūdingo dydžio choras sujungsiantis Kauno valstybinį ir Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro chorus, teatro orkestras, solistai, mimanso artistai. Jau vien to pakaktų, kad „Carmina Burana“ kurtų įspūdį, o mes su talentingąja scenografe Sigita Šimkūnaite pasistengsime šią visumą suvaldyti ir įvilkti į viską sujungiantį rūbą.

„Carmina Burana“ pristatysime tarsi pabrėždami elingo šoninį vaizdą ir taip kitu kampu publikai parodydami galingas jo metalo konstrukcijas", - pasakojo režisierius D. Abaris.

Scenos vietos pakeitimas leis į elingą šią vasarą pakviesti dar daugiau žiūrovų. Tačiau žinant, kaip greitai dingsta vos prekyboje pasirodę bilietai, delsti nevertėtų.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder