Raimondo Baškio drožinių paroda – „Užgavėnių medinukai“

(2)

Nuo vasario 8 d. Klaipėdos meno kiemo dirbtuvių (Daržų g. 10) vitrinoje bus eksponuojama Raimondo Baškio drožinių paroda – „Užgavėnių medinukai“. Ekspozicijoje išvysite įvairių medžio drožybos darbų Užgavėnių tematika.

R. Baškio drožiniai įvairūs tiek dydžiais, tiek temomis, tiek ir meninio pateikimo formomis. Pavyzdžiui, įvairios medinės kaukės bei velniukai, ko gero, bus atėję iš liaudiškosios Užgavėnių tradicijos. Tačiau, kaip ir dera tikram liaudies kūrėjui, R. Baškys kiekvieną kaukę, ar siužetą, interpretuoja savaip, „pridėdamas nuo savęs“, tai – talento ženklas. R. Baškys drožia ne tik chtoniškų būtybių kaukes, bet ir tradicinius sakralinius siužetus, nevengia buitinių bei literatūrinių personažų, savotiškų mizanscenų.

„Kiek prisimenu save – kišenėje visada turtėjau peiliuką, kurį vėliau keitė kaltai, įrankiai ir staklės. Ieškojau šakos ar medžio pliauskos ir drožinėjau, prišiukšlindamas namus skiedromis. Gimė kūriniai, maži ir didesni. Tai tęsėsi ir studijų metais Kaune, neatsitiktinai pasirinkau medžio apdirbimo technologijos specialybę tuometiniame Kauno politechnikos institute. Ir pirmąją darbovietę pasirinkau neatsitiktinai – Liaudies kūrybos gaminių įmonę „Minija“ Plungėje, kuri anuomet buvo garsi medžio drožėjų gausa ir jų darbais“ (R. Baškys).

Šiuo metu parodos autorius dirba vyriausiuoju mokytoju – Kuršėnų kūrybos namuose, moko vaikus dailiųjų amatų, drožybos. Taip pat ir Šiaulių rajono savivaldybės etninės kultūros ir tradicinių amatų centre, tradicinių amatų veiklų organizatoriumi. R. Baškys yra Lietuvos tautodailininkų sąjungos narys; įvairių parodų dalyvis, pelnęs Šiaulių apskrities Geriausio metų liaudies meistro vardą – „Aukso vainiko pirmosios vietos diplomą“. 2018 m. išleido savo darbų foto albumą „Raimondo Baškio medinukų pasaulis“. 2020 metais už ilgametę kūrybinę veiklą, puoselėjant tautodailės tradicijas, kūrėjui suteiktas Šiaulių rajono savivaldybės „Metų tautodailininko“ vardas.

Pasak tautodailininko, „Kiekvieno drožėjo tikslas – išdrožti kažką gražaus ir prasmingo. Iš rąsto, pliauskos ar kelmo išmeti tai, kas nereikalinga – skiedras, nes būtent jose glūdi viso kūrinio sėkmė. Gimsta kūrinys – tarsi medžio gyvenimo pratęsimas“ (R. Baškys). Įdomu ir tai, kad R. Baškys savo sodyboje Kuršėnuose įkūrė 2008 m. „Medinukų muziejų“, o tokių muziejų kūrimasis Lietuvoje paliudija tautodailės gyvybingumą, naują kultūros raiškos pobūdį.

Kviečiame Jus ateiti prie Klaipėdos Meno kiemo dirbtuvių (Daržų g. 10) vitrinos ir pasigėrėti šiais ypatingais tautodailininko praregėjimais, atsispindinčiais medyje.

Gemius

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder