Latviška pasaka: kaip šios šalies ledo ritulio rinktinė pakilo ant prizininkų pakylos?
Gegužės 29-ąją Latvijos gyventojai turėjo neeilinę progą neiti į darbą.
Latvijos Saeimos skubotas sprendimas apie papildomą nedarbo dieną buvo priimtas vėlų gegužės 28-osios vakarą, 23.56 val. Ir viso to kaltininkai – šalies ledo ritulininkai, pirmą kartą istorijoje iškovoję medalius pasaulio čempionate.
Rygoje ir Tamperėje (Suomija) vykusiose pirmenybėse Latvijos rinktinė mažajame finale po pratęsimo 4:3 nugalėjo JAV komandą ir džiaugėsi bronzos apdovanojimais.
Iki tol sėkmingiausias Latvijos pasirodymas pasaulio čempionatuose buvo septinta vieta (1997, 2004 ir 2009 m.). Istorinę latvių kovą dėl bronzos Tamperės arenoje stebėjo per 5000 atvykusių Latvijos sirgalių ir šalies prezidentas Egilas Levitas.
Šešios iš eilės pergalės
Šiame pasaulio čempionate aukso medalius 28 kartą istorijoje (rekordinis rezultatas) iškovojo Kanados komanda, finale 5:2 nugalėjusi Vokietiją.
Kanados rinktinė aplenkė Rusijos ir SSRS komandas, kurios drauge auksą iškovojo 27 kartus (sovietų komanda – 22 sykius, Rusijos – 5). Kanadai priklauso ir bendro pasaulio čempionatų medalių skaičiaus rekordas – 53. Kanadiečiai dar turi 16 sidabro ir 9 bronzos medalius.
Iš elitinio diviziono iškrito vengrai ir slovėnai, kitais metais juos pakeis britai ir lenkai.
Latviai rungtynes pradėjo dviem pralaimėjimais, tačiau po to buvo šešių pergalių serija, kuri prasidėjo istorine sėkme dvikovoje su Čekija. „Kai pradėjome laimėti, buvo jausmas, kad pergales skinsime ir toliau. Nepasidavėme iki paskutinių rungtynių. Šiemet buvo tiesiog ideali komanda, kurioje visi kovojo vieni už kitus“, – pabrėžė rinktinės žaidėjas Rūdolfas Balceris.
Bronzos medaliais nepaprastai džiaugėsi buvęs Latvijos ledo ritulio rinktinės vyriausiasis treneris Bobas Hartley: „Puiki meilės istorija! Tai istorinė diena Latvijos ledo rituliui.“
Kanadietis Latvijos rinktinę treniravo nuo 2016 iki 2021 m. Po jo komandos vairas buvo patikėtas Hariui Vitoliniui.
Pasibaigus pirmenybėms Tarptautinė ledo ritulio federacija (IIHF) atnaujino reitingą, kuriame Latvijos rinktinė pakilo į dešimtą vietą. O lydere tapo Suomiją aplenkusi Kanada.
Trečią vietą išsaugojo Rusija, kuri IIHF sprendimu praleido pastaruosius du pasaulio čempionatus (2022 ir 2023 m.). Ketvirtoje – JAV, penktoje – Vokietija, šeštoje – Švedija, septintoje – Šveicarija, aštuntoje – Čekija. IIHF reitingas sudarytas pagal pastarųjų keturių pasaulio čempionatų ir 2022 m. olimpinių žaidynių rezultatus.
Jie traukė komandą
Rungtynėse dėl bronzos medalių su JAV komanda Latvijos rinktinės puolėjas Richardas Bukartas atliko tris rezultatyvius perdavimus. Iš viso turnyre jis surinko 11 taškų – tai naujas šalies rekordas elitiniame divizione.
Nusipelnėme šių medalių. Kitais metais mūsų laukia lygiai tokios pat įtemptos rungtynės, bus ir pralaimėjimų, bet dabar žinome, kad galime.
Grupės etape R. Bukartas per septynerias rungtynes pelnė 4 (3 įvarčiai + 1 rezultatyvus perdavimas), o per trejas atkrintamąsias rungtynes pridėjo dar 7 taškus. 27-erių puolėjas tapo rezultatyviausiu Latvijos rinktinės žaidėju šiame turnyre ir ketvirtu tarp visų čempionato dalyvių.
R. Bukartas dabar yra rezultatyviausias Latvijos rinktinės žaidėjas viename pasaulio čempionate (nuo Latvijos debiuto elite 1997 m.). Anksčiau viename pasaulio čempionate po 10 taškų pelnė tik Lauris Darzinis ir Olegas Znarokas.
Geriausias Latvijos rinktinės snaiperis 2023 m. pasaulio čempionate su penkiais įvarčiais buvo Rodrigo Abolas. Jis pasiekė nacionalinį įmuštų įvarčių rekordą viename turnyre.
Naudingiausiu turnyro žaidėju (MVP) pripažintas Latvijos rinktinės vartininkas Artūras Šilovas.
Per 10 turnyro rungtynių 22-ejų vartininkas iškovojo septynias pergales, apsaugojęs vartus nuo 92,1 proc. metimų ir gavęs 2,2 patikimumo koeficientą. A. Šilovas tapo penktuoju vartininku, iškovojusiu pasaulio čempionato MVP titulą.
Be to, jis yra trečias Latvijos ledo ritulininkas istorijoje, tapęs naudingiausiu turnyro žaidėju.
Ankstesnius du titulus iškovojo Helmutas Balderis (1977 m.) ir Artūras Irbė (1990 m.), tuomet žaidę SSRS rinktinėje. Pastarasis šių metų pasaulio čempionate buvo Latvijos rinktinės trenerių štabo narys.
Ilgo proceso rezultatas
Latvijos rinktinėje 2023 m. pasaulio čempionate nebuvo nė vieno vietos klubų atstovo – šį sezoną visi žaidė užsienyje, daugiausia Čekijoje, taip pat Švedijos, Suomijos, Šveicarijos, Vokietijos, Austrijos, Slovakijos ir Danijos klubuose.
Latvijos ledo ritulio rinktinės pasiekimas – ilgo proceso rezultatas, o ne vieno trenerio nuopelnas. Tokią nuomonę išsakė praeityje žinomas gynėjas Jekabas Redlichas.
Kitas žinomas ledo ritulininkas, ilgą laiką žaidęs rinktinėje, Kristapas Sotniekas pabrėžė, kad komandos patekimo į atkrintamąsias rungtynes Latvijos ledo rituliui reikėjo kaip gaivaus oro gurkšnio.
„Tai neįtikėtina, – kalbėjo K. Sotniekas, – dabar ledo ritulį žiūri net tie, kurie niekada juo nesidomėjo. Visi aplinkui tik ir kalba apie ledo ritulį. Šios pergalės reikėjo labiau nei bet kada, nes ledo ritulys pastaruoju metu nebuvo toks populiarus kaip prieš keletą metų.“
R. Redlicho teigimu, rinktinės sėkmė nesiejama tik su vienu treneriu. „Tai procesas, kuris prasidėjo prieš kurį laiką. Manau, kad B. Hartley daug atidavė rinktinei – nežiūrėjome į varžovo galingumą, o drąsiai ėjome į priekį ir jį „smaugėme“.
Jis paklojo pamatus šiam agresyviam žaidimo stiliui ir pakeitė žaidėjų mąstyseną, – sakė R. Redlichas. – Manau, kad ledo ritulys, kurį demonstravo nacionalinė komanda, nebuvo H. Vitolinio ledo ritulys.
Tai mūsų latviškasis ledo ritulys, susiformavęs per ilgą laiką. Rinktinės laimėjimas yra sėkmė, pasiekta per kelis etapus. Per šiuos etapus pradėjome suprasti, kad galime, ir pradėjome formuoti savo ledo ritulį.“
Savo nuomonę išsakė ir Latvijos specialistas Leonidas Tambijevas, kuris yra rezultatyviausias žaidėjas Latvijos rinktinės istorijoje.
„Jaučiu prieštaringus jausmus. Juk Latvijos rinktinė neturi savo stipraus čempionato, žaidžia mėgėjų lygiu. Ir iš šios rinktinės atstovų niekas nežaidžia Latvijoje. Visi yra išvykę į Europą ir Šiaurės Ameriką.
Tačiau nacionalinė komanda pasiekė tokias aukštumas – iškovojo pasaulio čempionato bronzą. Vyrai savo Europos klubuose psichologiškai sustiprėjo žaisdami lyderių pozicijose. Trys NHL ledo ritulininkai nežaidė šių metų pasaulio čempionate:
Teodoras Bliugeris žaidžia Las Vegaso „Golden Knights“ ekipoje, kuri pasiekė Stanley taurės rungtynių pusfinalį, Zemgusas Girgensonas neatvyko iš Bafalo „Sabres“, kaip ir Elvis Merzlikinas iš Kolumbo „Blue Jackets“. Mūsų rinktinė buvo be NHL žaidėjų.
Tačiau komanda pasirodė esanti susitelkusi. Žaidėjai susirinko prieš pusantro mėnesio iki čempionato, dalyvavo treniruočių stovykloje, daug treniravosi, žaidė draugiškas rungtynes. Ir pasaulio čempionatą pasitiko geros fizinės formos. Tai labai svarbu“, – sakė L. Tambijevas.
Dabartinis rinktinės vyriausiasis treneris H. Vitolinis neslėpė esąs labai patenkintas savo ledo ritulininkų pasirodymu pasaulio čempionate, tačiau tai nereiškia, kad kitose planetos pirmenybėse Latvijos komanda savo lygio varžovus triuškins 10 įvarčių skirtumu: „Nusipelnėme šių medalių.
Buvome kaip visuma ir parodėme, kad galime žaisti. Kitais metais mūsų laukia lygiai tokios pat įtemptos rungtynės, bus ir pralaimėjimų, bet dabar žinome, kad galime.“
Latvijos rinktinės rezultatai pasaulio čempionate
B grupė
- Latvija–Kanada 0:6
- Latvija–Slovakija 1:2
- Latvija–Čekija 4:3 (po pratęsimo)
- Latvija–Norvegija 2:1
- Latvija–Slovėnija 3:2
- Latvija–Kazachstanas 7:0
- Latvija–Šveicarija 4:3 (po pratęsimo)
Ketvirtfinalis
Latvija–Švedija 3:1
Pusfinalis
Latvija–Kanada 2:4
Dėl trečios vietos
Latvija– JAV 4:3 (po pratęsimo)
Rezultatyviausi Latvijos rinktinės žaidėjai 2023 m. pasaulio čempionate
1. Richardas Bukartas – 11 (3 + 8) taškų, 10 rungtynių
2. Rūdolfas Balceris – 9 (2 + 7), 10 rungtynių
3. Rodrigo Abolas – 7 (5 + 2), 10 rungtynių
4. Kasparas Daugavinis – 7 (3 + 4), 10 rungtynių
5. Janis Jakas – 7 (2 + 5) taškai, 10 rungtynių
Galutinė 2023 m. pasaulio čempionato rikiuotė
1. Kanada
2. Vokietija
3. Latvija
4. JAV
5. Šveicarija
6. Švedija
7. Suomija
8. Čekija
9. Slovakija
10. Danija
11. Kazachstanas
12. Prancūzija
13. Norvegija
14. Austrija
15. Vengrija
16. Slovėnija
Rašyti komentarą