Ričardo Berankio olimpinis akibrokštas kainavo 68 tūkst. eurų: „Labai apmaudu“
Kiekvieno sportininko svajonė dalyvauti olimpinėse žaidynėse? Nebūtinai. Atletų lūpose skambantis posakis įgavo kitą prasmę po to Ričardo Berankio netikėto sprendimo.
Kai ėmė aiškėti, kad Lietuvos tenisininkui žiebiasi žalia šviesa į Tokiją, R.Berankis per šalies teniso federaciją šeštadienį paskelbė netikėtą žinią. „Šį nelengvą sprendimą priėmiau su savo komanda atidžiai apsvarstęs visus galimus „už“ ir „prieš“.
Tiesą pasakius, kol kas nėra aišku ar mano dabartinio ATP reitingo pakaktų tam, kad patekčiau į olimpiadą. Todėl ir nutarėme nesiblaškyti, o sutelkti visą dėmesį į tuo pačiu metu vyksiančius ATP turnyrus ir pasirengimą jiems“, – aiškino tenisininkas.
Anot R.Berankio, atsisakymą varžytis olimpinės žaidynėse įtakojo ir globali su koronaviruso pandemija susijusi situacija. „Pandemija ir taip gerokai jaukia mano ir mano varžovų planus. Kai kurie turnyrai vis dar atšaukiami, kiti vyksta ypatingai sudėtingomis sąlygomis, taikant įvairius apribojimus.
Galiausiai ir taip tolima kelionė į Japoniją yra dar sudėtingesnė šiuo metu. Visa tai taip pat reikėjo įvertinti svarstant ar verta dalyvauti olimpiadoje.“
Toks R. Berankio sprendimas tapo nemalonia staigmena jį globojančioms organizacijoms, juo labiau, kad pareiškimo dieną – šeštadienį – jau buvo aišku, kad lietuvis patektų tarp 64 žaidėjų olimpiniame vyrų teniso turnyre Tokijuje.
„Oficialaus atsakymo dar neturime, bet matėsi duomenys ir buvo galima daryti prielaidą dėl jo patekimo į olimpines žaidynes“, – pripažino Lietuvos teniso sąjungos vadovas Ramūnas Grušas.
imago images/Claudio Gärtner/Scanpix nuotr./Ričardas Berankis
Taisyklės numatė, kad teisę žaisti Tokijuje įgauna teisę 56 geriausi pasaulio tenisininkai pagal ATP reitingą. Nors R.Berankis šiuo metu reitinge rikiuojasi 80-asis, vartai į Tokiją jam atsivėrė dėl taisyklių papildymo.
Teniso šalys negali deleguoti daugiau nei po keturis savo žaidėjus, tad dėl šio ribojimo olimpinės durys užsitrenkė aukščiau už vilnietį stovėjusiems prancūzams, ispanams, amerikiečiams.
Dalis kitų žaidėjų, tarp jų Rafaelis Nadalis ir Dominicas Thiemas, paskelbė, kad praleis olimpines žaidynes dėl sveikatos problemų. R. Berankis tuo metu, kai liepos 23-rugpjūčio 8 dienomis vyks olimpinės žaidynės, dalyvaus kitose komercinėse varžybose. „Olimpinės žaidynės – ne tik svarbiausias įvykis sportininko karjeroje, bet ir sporto federacijų tikslas.
Galime tik apgailestauti, kad sportininkas, į kurį nemažai investavome, palaikėme, nusprendė šios galimybės atsisakyti, – pareiškime 15min komentavo Lietuvos tautinis olimpinis komitetas (LTOK). – Labai apmaudu.“
Kaip buvo finansuojamas R. Berankis?
Nuo 2017 metų, kai po Rio de Žaneiro olimpinių žaidynių R. Berankis vėl buvo įtrauktas į olimpinių kandidatų sąrašą, jam buvo skirta per 68 tūkst. eurų.
Didžioji dalis – 54,4 tūkst. eurų tenisininkui atiteko iš LTOK sportininkų pasirengimo programos „Tokijas-2020“. Nuo 2020 metų pradžios sportininkas kas mėnesį gaudavo papildomą 600 eurų olimpinę stipendiją, tad jo olimpinės pajamos dar paaugo.
Dar 3,5 tūkst. eurų LTOK skyrė R. Berankio medicininiams aptarnavimui. Kaip olimpinės rinktinės kandidatas tenisininkas pasinaudojo pirmenybe gauti vakciną nuo COVID-19 vasarį.
LTOK nuotr./Ričardas Berankis
„Apie ketinimus grąžinti sportininko pasirengimui skirtas lėšas informuoti nebuvome“, – pirmadienį teigė Dainos Gudzinevičiūtės vadovaujama organizacija. Ar LTOK reikalaus tai padaryti?
„Būtų sąžininga, tačiau teisinio pagrindo to reikalauti neturime“, – paaiškino LTOK, į Tokiją deleguosiantis kelias dešimtis mūsų šalies atletų.
Lietuvos teniso bendruomenė nepradžiugo
R.Berankio sprendimas nedalyvauti Tokijo olimpinėse žaidynėse buvo netikėtas ir Lietuvos teniso sąjungai.
Vis dėlto, jos prezidentas R.Grušas stengėsi girdėti ir R.Berankio argumentus. „Sunku jo sprendimą vertinti vienareikšmiškai, nors mums tai buvo labai netikėta, – 15min sakė R.Grušas. – Teniso pasaulyje juntamas tam tikras skepticizmas dėl olimpinių žaidynių, tvyro nuojauta, kad kažkas turėtų keistis.
Nesinori vadintis priviligijuota sporto šaka, bet ne vienam elito žaidėjui kyla klausimų dėl olimpinių žaidynių.“
Kaip žinia, olimpinėse žaidynėse tenisininkai negauna premijų už įveiktus etapus ar iškovotus medalius (išskyrus tuos atvejus, kai atletus apdovanoja jų valstybės). Tenisininkai negauna ir ATP reitingo taškų, kuriuos taip skaičiuoja profesionalūs žaidėjai, ypač esantys žemiau reitinge, nes taškai atveria kelius į pelningus teniso turnyrus.
Pavyzdžiui, „Roland Garros“ turnyre Paryžiuje birželio pradžioje R.Berankis už du įveiktus etapus uždirbo 113 tūkst. eurų premiją bei pelnė 90 taškų, kurie padėjo jam iš 93 pozicijos pakilti į 80-ąją.
„Matyt neturėdamas garantijų dėl olimpinių žaidynių jis turėjo priimti kitus sprendimus ir perplanavo savo likusį sezoną, – svarstė R.Grušas. – Ričardas jau nebėra pirmos jaunystės, nors tai ir skamba neįprastai. Mums norisi suprasti abi puses, tačiau faktas ir tas, kad Lietuvos tenise niekas tokiu jo sprendimu nesididžiuoja.
Nenorime teisti, bet patys neturime svertų pakeisti Ričardo sprendimo.“
Luko Balandžio / 15min nuotr./Ramūnas Grušas
Ar R.Berankis bus finansuojamas ir ateityje?
R.Grušas yra gavęs oficialų R.Berankio pareiškimą dėl nedalyvavimo Tokijo olimpinėse žaidynėse, bet nežino, kaip sportininkas pasielgs su jam skirta LTOK finansine parama.
Teniso asociacijos prezidentas svarstė, kad galbūt LTOK galėtų nustatyti konkretesnes sportininkų įsipareigojimų taisykles. „Tai yra precedentas, kad galbūt reikėtų vertinti griežčiau“, – sakė R.Grušas. R.Berankis yra vienintelis Lietuvos tenisininkas per Nepriklausomos Lietuvos istoriją patekęs į olimpines žaidynes. 2016 metais jis iškopė į Rio de Žaneiro žaidynes, kuriose traukė su Lietuvos delegacija per atidarymo šventę, bet Brazilijos teniso aikštyne olimpinis debiutas baigėsi liūdnai – tuo metu 71-oje reitingo vietoje buvęs vilnietis 0:6, 0:6 pralaimėjo penkiais laipteliais žemiau stovėjusiam australui Johnui Millmanui.
„Neneigsiu – nepamiršau tos nesėkmės Rio de Žaneire, ji tikrai buvo skaudi. Bet noriu patekti į olimpiadą ir šįkart pademonstruoti geresnius rezultatus“, – yra paskui sakęs R.Berankis.
Alfredo Pliadžio nuotr./Ričardas Berankis
Kiti šalies tenisininkai yra toli nuo patekimo į olimpines žaidynes. 29 metų Laurynas Grigelis pasaulio reitinge šiuo metu yra 438-as, o tarp moterų 25 metų Justina Mikulskytė yra 543-ia. R.Grušas pripažino, kad per artimiausius metus savo lygiu arčiausiai olimpinių žaidynių vėl tikriausiai bus vienintelis R.Berankis, planuojantis žaisti dar ne vienerius metus.
Bet ar noras žaisti olimpinėse žaidynėse sugrįš? Ar LTOK rems R.Berankį ir ateityje? „Kol kas tai prognozuoti sunku. Praėjusiais ir šiais metais R.Berankis olimpinę stipendiją gavo, nes turėjo galimybę iškovoti kelialapį į Tokijo olimpines žaidynes. Ateityje šis klausimas priklausys nuo sportininko rezultatų ir galimybės dalyvauti 2024 metų Paryžiaus olimpinėse žaidynėse“, – teigė LTOK.
Rašyti komentarą