Ar prasideda "iPhone" "Made in India" era?

Kadangi "Apple", siekdama užtikrinti svarbiausias tiekimo grandines, kurios yra įtemptos dėl "Covid" blokadų ir kurioms gresia didėjanti geopolitinė įtampa, žvalgosi ne tik į Kiniją, bet ir į Indiją, Indija tapo patrauklia potencialia alternatyva antrai pagal dydį pasaulio ekonomikai, - skelbia edition.cnn.com.

Ir Pekino didžioji regioninė varžovė netruko prabilti apie šią galimybę.

Vienas iš aukščiausių Indijos ministrų praėjusį mėnesį pareiškė, kad Kalifornijoje įsikūrusi bendrovė nori padidinti savo gamybą Pietų Azijos šalyje iki ketvirtadalio visos savo gamybos.

Prekybos ir pramonės ministras Piyush Goyal sakė, kad "Apple" jau dabar Indijoje gamina 5-7 % savo produktų.

"Jei neklystu, jie siekia padidinti savo gamybos apimtis iki 25 %", - sakė jis sausio mėn. vykusiame renginyje.

Jo komentarai pasirodė tuo metu, kai "Foxconn" (HNHPF), viena iš pagrindinių "Apple" tiekėjų, siekia išplėsti savo veiklą Indijoje po to, kai patyrė didelių tiekimo sutrikimų Kinijoje.

Daugelį metų "Apple", masiškai gamindama "iPhone", "iPad" ir kitus populiarius produktus, rėmėsi plačiu gamybos tinklu Kinijoje.

Tačiau jos priklausomybę nuo šios šalies praėjusiais metais išbandė griežta Pekino "nulinio kovido" strategija, kuri praėjusių metų gruodį buvo greitai panaikinta.

Nuo praėjusių metų vidurio "Apple" padvigubino savo pastangas investuoti Indijoje.

Tačiau ar trečioji pagal dydį Azijos ekonomika gali duoti rezultatų?

"Teoriškai tai galima padaryti, tačiau tai neįvyks per vieną naktį, - sakė rinkos tyrimų bendrovės "Counterpoint" tyrimų direktorius Tarunas Pathakas (Tarun Pathak).

"[Apple] priklausomybę nuo Kinijos lėmė beveik du su puse dešimtmečio, kuriuos Kinija skyrė visai elektronikos gamybos ekosistemai sukurti", - sakė T. Pathak, pridurdamas, kad bendrovė beveik 95 % savo telefonų gamina Kinijoje.

Kinija kelia vis didesnį galvos skausmą

Tačiau vertingiausia pasaulyje bendrovė šį mėnesį paskelbė šokiruojančiai silpną pelną, iš dalies dėl pastaruoju metu Kinijoje kylančių problemų.

Problemos prasidėjo spalio mėn., kai iš didžiausios pasaulyje "iPhone" gamyklos, kuriai vadovauja "Foxconn", dėl Covid protrūkio pradėjo bėgti darbuotojai.

Trūkstant darbuotojų, "Foxconn" pasiūlė darbuotojams premijas už grįžimą.

Tačiau lapkričio mėn. prasidėjo smurtiniai protestai, kai naujai priimti darbuotojai pareiškė, kad vadovybė nesilaikė savo pažadų.

Darbuotojai susirėmė su apsaugos pareigūnais, kol galiausiai bendrovė jiems pasiūlė grynųjų pinigų už tai, kad jie išeitų iš darbo ir paliktų įmonę.

Nors veikla didžiuliame miestelyje Džendžou mieste, centrinėje Kinijoje, šiuo metu normalizavosi, tiekimo problemos paveikė "iPhone 14 Pro" ir "iPhone 14 Pro Max" modelių tiekimą svarbiausiu šventinio apsipirkimo sezonu.

Organizatorių nuotr.

Darbuotojai "Foxconn" gamykloje 2021 m. rugsėjo 4 d. Zhongmu apygardoje, Zhengzhou mieste, Henano provincijoje

Be to, JAV ir Kinijos santykiai tampa vis labiau įtempti. Praėjusiais metais J. Bideno administracija uždraudė Kinijos bendrovėms pirkti pažangius lustus ir lustų gamybos įrangą be licencijos.

"Manau, kad jie ir toliau bus priklausomi nuo Kinijos dėl didelės savo gamybos dalies", - sakė Harvardo verslo mokyklos profesorius Willy Shih, turėdamas omenyje "Apple".

"Tačiau jie stengiasi, ir manau, kad tai prasminga, padidinti tiekimo bazės įvairovę, kad, jei Kinijoje kas nors nepavyktų, jie turėtų alternatyvų."

Shih šią strategiją pavadino "Kinija +1 arba Kinija + daugiau nei viena".

Kinija + 1 = Indija?

"Indija mums yra nepaprastai įdomi rinka, kuriai skiriame daug dėmesio", - neseniai vykusiame pokalbyje dėl pajamų sakė "Apple" generalinis direktorius Timas Kukas (Tim Cook).

"Žvelgiant į verslą Indijoje, mes pasiekėme ketvirčio pajamų rekordą ir per metus pasiekėme labai stiprų dviženklį augimą, todėl labai gerai jaučiamės dėl to, kaip mums sekėsi", - sakė jis.

Indija šiais metais aplenks Kiniją ir taps daugiausiai gyventojų turinčia pasaulio šalimi.

Šalies didžiulė ir pigi darbo jėga, kurią sudaro svarbius techninius įgūdžius turintys darbuotojai, yra didelis traukos objektas gamintojams.

Trečioji pagal dydį Azijos ekonomika taip pat siūlo augančią vidaus rinką. Tikimasi, kad 2023 m., tebesitęsiant pasaulinės recesijos baimei, Indija išliks sparčiausiai augančia didžiąja pasaulio ekonomika.

Jei jai pavyks išlaikyti tokį tempą, iki 2035 m. Indija gali tapti tik trečia šalimi, kurios BVP vertė sieks 10 trilijonų JAV dolerių, teigia Ekonomikos ir verslo tyrimų centras.

Analitikai teigia, kad auganti Indijos vartotojų bazė gali suteikti jai pranašumą prieš Vietnamą, kuris taip pat pritraukia daugiau investicijų į elektronikos gamybą.

Indijos vyriausybė įgyvendino politiką, kuria siekiama pritraukti investicijų į mobiliųjų telefonų gamybą.

Pasak "Counterpoint's Pathak", Indijai tenka 16 % pasaulinės išmaniųjų telefonų gamybos, o Kinijai - 70 %.

Yra keletas sėkmingų pavyzdžių: Daugiausia pasaulyje parduodamų išmaniųjų telefonų prekinis ženklas "Samsung" yra vienu žingsniu priekyje "Apple" ir jau gamina daug savo telefonų Indijoje.

An employee tests the camera quality of mobile phones on an assembly line at a unit of Foxconn Technology Co., in Sri City, Andhra pradesh, India.

Pietų Korėjos milžinė dėl didėjančių darbo jėgos sąnaudų ir didelės vietinės konkurencijos su vietiniais žaidėjais, tokiais kaip "Huawei", "Oppo", "Vivo" ir "Xiaomi", diversifikuoja savo veiklą iš Kinijos.

Dabar didžiąją dalį savo telefonų ji gamina Vietname ir Indijoje, o pastarojoje gamina 20 proc. visos "Samsung" pasaulinės produkcijos.

2018 m. "Samsung" atidarė "didžiausią pasaulyje mobiliųjų telefonų gamyklą" Noidos mieste netoli Naujojo Delio, ir analitikai teigia, kad bendrovė galėjo nutiesti kelią kitiems gamintojams.

Indijoje "Apple" prietaisus gamina Taivano įmonės "Foxconn", "Wistron" ir "Pegatron".

Iki šiol bendrovė paprastai pradėdavo surinkinėti modelius šalyje tik praėjus septyniems ar aštuoniems mėnesiams nuo jų pateikimo rinkai.

Tai pasikeitė praėjusiais metais, kai "Apple" pradėjo gaminti naujus "iPhone 14" įrenginius Indijoje praėjus kelioms savaitėms nuo jų pardavimo pradžios.

Kai kurie didžiausi "Apple" rangovai jau dabar investuoja daugiau pinigų į Indiją. Praėjusiais metais "Foxconn" paskelbė investavusi pusę milijardo dolerių į savo dukterinę įmonę Indijoje.

Šios savaitės pradžioje pietinės Indijos Karnatakos valstijos vyriausybė pareiškė, kad "rimtai aptaria investicinius planus" su Taivano milžine. Foxconn jau turi gamyklų Andhra Pradešo ir Tamil Nadu valstijose.

Kur yra Indijos Šenženas?

Tačiau gamyba Indijoje susiduria su daugybe iššūkių. Pasaulio banko duomenimis, ji sudaro tik 14 % Indijos BVP, o vyriausybei sunkiai sekasi didinti šį rodiklį."Vienas iš dalykų, kuriuos padarė Kinija, yra tas, kad ji kūrė infrastruktūrą, kai tik galėjo. Drįsčiau teigti, kad Indija nestatė infrastruktūros, kai galėjo", - sakė Shih - greitkeliai, uostai ir transporto jungtys, leidžiančios lengvai gabenti prekes.

An aerial view of Mumbai Metro Line 7 between Andheri East station and Aarey Metro station on its Andheri (East)-Dahisar (E) route on Western Express Highway, on July 26, 2022 in Mumbai, India.

"Apple" Indijoje taip pat susidurs su daug didesne biurokratine našta, jei norės kurti didelius Kinijos stiliaus miestelius.

"Ar Indija galės pakartoti Šendženo versiją?" - klausė Pathakas, turėdamas omenyje Kinijos gamybos centrą.

Jis pridūrė, kad kurti tokius "karštuosius taškus" nebus lengva ir Indijai reikės apgalvoti įvairius klausimus, pradedant logistika ir infrastruktūra ir baigiant darbuotojų pasiūla.

Ekspertai CNN sakė, kad tokioje chaotiškoje demokratinėje šalyje kaip Indija gali būti sudėtinga gauti žemės, o Kinijos komunistų partija susiduria su mažesnėmis kliūtimis greitai nusavinti nekilnojamąjį turtą jos manymu svarbiems tikslams.

Indijai taip pat tektų pagalvoti apie tai, kad palankios vyriausybės politikos dėka būtų galima neapsiriboti vien tik "iPhone" telefonų surinkimu.

"Komponentus reikia įsigyti vietoje, o tai reiškia, kad reikia pritraukti daug daugiau tiekimo grandinės įmonių, kad jos įsikurtų Indijoje", - sakė Pathak.

Kai kurios didžiausios Indijos įmonės gali imtis aktyvesnių veiksmų.

Agentūros "Bloomberg" duomenimis, automobilių ir oro linijų konglomeratas "Tata Group" derasi su "Wistron" dėl Taivano bendrovės gamyklos pietų Indijoje perėmimo.

Tata" ir "Wistron" neatsakė į prašymą pakomentuoti.

"Aš tiesiogiai tame nedalyvauju, bet tai turėtų būti tikrai naudinga Indijai, nes Indijoje atsiras galimybė gaminti elektroniką ir mikroelektroniką", - "Bloomberg" sakė N. Ganapathy Subramaniam, grupės programinės įrangos paslaugų padalinio "Tata Consultancy Services" generalinis direktorius.

Nors Indijos siekiui gilinti santykius su "Apple" yra nemažai kliūčių, tai būtų didžiulis postūmis šaliai ir ministrui pirmininkui Narendrai Modi.

Manau, kad tai bus [didelė, didelė] pergalė, - sakė Pathak, pažymėdamas, kad stiprėjantys gamybos ryšiai su tokia JAV milžine kaip "Apple" savo ruožtu pritrauks į Indiją kitus pasaulinius elektronikos gamybos ekosistemos žaidėjus.

"Sutelksite dėmesį į didįjį, o kiti paskui jį seks".

Skaitomiausi portalai

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder