Nusipirkote naują automobilį? Už tokią pat sumą jo jau neparduosite

Automobilis – išskyrus pačius rečiausius, istorinius ar kolekcinius egzempliorius – tikrai nėra tas turtas, kurio vertė laikui bėgant auga. Ją mažina automobilio rida, bendras nusidėvėjimas ir netgi konkrečiu laikotarpiu vyraujančios automobilių mados. 

Tačiau bene paslaptingiausias vertės sumažėjimas įvyksta, visiškai naują automobilį nupirkus patį pirmąjį kartą – išvažiavus pro salono duris, jo kaina gali sumažėti net iki penktadalio. Ekspertai atskleidžia šio fenomeno priežastis.

Bendrovės „BRC Autocentras“ projektų vadovas Tomas Doveika sako, kad eksploatuoti pradėto automobilio vertę mažina objektyvūs veiksniai, o momentinis nuvertėjimas po pirmojo pardavimo – ne išimtis.

„Į salone eksponuojamo naujo automobilio kainą paprastai yra įskaičiuoti automobilių gamintojų atstovų („dilerių“) kaštai, importuotų automobilių mokesčiai ir pačių gamintojų antkainiai. 

Visos šios kategorijos nėra paties automobilio, kaip atskiro daikto, kainos sudedamoji dalis, tad natūralu, kad jį nupirkus tos kainos dalies nebelieka“, – paslapties šydą praskleidžia T. Doveika, pridurdamas, kad poros ar kelių metų senumo automobiliai visuomet kainuoja ženkliai pigiau, bet jų funkcionalumas, kokybė ir patogumai praktiškai yra tokie pat kaip naujų.

Ekspertai skaičiuoja, kad vidutiniškai per 12 mėnesių nuo pirmojo pardavimo automobilis, priklausomai nuo gamintojo ir modelio, gali prarasti 20-30 proc. vertės, po penkerių metų – iki 50 proc., o po dešimties metų jis jau gali tekainuoti vos penktadalį pradinės sumos ar dar mažiau.

„Kaip automobilis išlaikys savo vertę, priklauso nuo daugybės faktorių. Vieni pagrindinių, žinoma, yra jo rida ir tinkama priežiūra. 

Tačiau yra sąlygų, visiškai nepriklausančių nuo vairuotojo – pavyzdžiui, tam tikros automobilių markės ar modeliai vertę išlaiko geriau nei dauguma. 

Prie tokių galima priskirti tiek prabangios klasės gamintojus, pavyzdžiui, „Porsche“ ar „Lexus“, tiek ekonominės klasės, bet puikią ilgalaikę reputaciją turinčius automobilių pasaulio atstovus – tarkim, „Subaru“, – pasakoja ekspertas.

Pasak T. Doveikos, atskirais laikotarpiais konkrečių automobilių kainai ir vertės išlaikymui įtakos turi ir bendra ekonomikos situacija, ir automobilių mados. 

Pavyzdžiui, ekonomikos augimui sulėtėjus ar jai ėmus trauktis, automobiliai, kaip ne pirmo būtinumo prekė, nuvertėja greičiau. Ir priešingai – jei kažkoks automobilis, jo modelis ar kėbulo tipas staiga tampa madingas, toks automobilis vertę išlaiko kur kas ilgiau.

Tiesa, „BRC Autocentro“ atstovas atkreipia dėmesį, kad pastarųjų situacijų ir tendencijų automobilių pirkėjai kontroliuoti negali ir siūlo susitelkti į tai, kuo tikrai gali pasirūpinti kiekvienas transporto priemonės savininkas, norintis, kad jo automobilis kuo ilgiau išlaikytų aukštą vertę.

Pirmiausiai, pasak T. Doveikos, reikia nenumoti ranka į smulkius automobilio salono ir kėbulo apibraižymus ar menkus pažeidimus.

„Negana to, kad dėl tokių pažeidimų automobilis vizualiai atrodo kur kas labiau „apšepęs“, jie greitai gali tapti kur kas didesnių problemų priežastimi, ypač kėbulo pažeidimai automobilio išorėje. 

Pats menkiausias įbrėžimas gali paskatinti rūdijimą, kurį panaikinti vėliau kainuos kur kas brangiau. 

Taip pat reikia laiku keisti automobilio tepalus bei filtrus ir nepraleisti nė vienos specialistų rekomenduojamos išsamios automobilio apžiūros. 

Kuo anksčiau bus pastebėtas bet koks, kad ir pats menkiausias, gedimas, tuo mažiau išlaidų patirsite jį tvarkydami ir išvengsite didesnių problemų ateityje“, – rekomenduoja ekspertas, pridurdamas, kad tvarkinga ir išsami automobilio techninės priežiūros dokumentacija svariai prisideda ir prie ilgesnio aukštesnės automobilio vertės išlaikymo.

Dar vienas niuansas, į kurį dėmesį atkreipia retas automobilio pirkėjas – jame naudojamos technologijos, ypač informacinėse ir pramoginėse sistemose.

„Kaip ir asmeninių kompiuterių atveju, technologijos tobulėja milžinišku greičiu ir kai kurie automobiliuose naudojami sprendimai sensta tiesiog akyse. 

Ruošdamiesi pirkti automobilį, nepatingėkite pora vakarų skirti naujausių šios srities tendencijų pastudijavimui – galbūt atrasite, kad kažkokioje srityje ką tik pasiektas proveržis, automobilių gamintojai ima masiškai jį taikyti naujuose modeliuose ir, palyginti su jais, jūsų paties automobilis po poros metų atrodys beviltiškai pasenęs“, – dar vienu patarimu dalijasi T. Doveika.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder