vairuotojo pažymėjimai

Vairuoti neleis, net jei ir turite pažymėjimą: ragina imtis veiksmų ir nedelsti, laiko liko nedaug

Šimtai tūkstančių Lietuvos vairuotojų jau netrukus galėjo likti be teisės vairuoti automobilį. Matydama tokią situaciją, ministerija nusprendė naująją tvarką nukelti vėlesniam laikui. Tačiau gyventojai, nenorintys netekti teisės vairuoti automobilį, raginami nedelsti, mat laikas tiksi, o nauji reikalavimai atšaukti nebus.

 

Įstatymo pataisas, kuriomis teisė vairuoti buvo susieta su medicininių pažymų galiojimu, Seimas priėmė dar pernai spalio mėnesį.

Tad, įsigaliojus naujiems pakeitimams, vairuotojo pažymėjimas taps skelbiamas negaliojančiu, jeigu neturėsite svarbaus dokumento – nepasibaigusios medicininės pažymos apie tinkamumą vairuoti.

Teisę vairuoti būtų praradę šimtai tūkstančių vairuotojų

Apie naująją tvarką, kuria siekiama didinti eismo dalyvių saugumą, užsiminta dar pernai. Tačiau šimtams tūkstančių vairuotojų tai buvo nė motais – jie pas gydytojus pasitikrinti savo sveikatos neskuba. 

„Įstatymo pataisos, kuriomis medicininių pažymų galiojimas susietas su vairuotojo pažymėjimo galiojimu, buvo priimtos Seimo praėjusių metų spalio mėnesį. Esminis motyvas – didesnis eismo dalyvių saugumas.

Deja, paaiškėjo, kad nors per metus daugiau nei įprastai vairuotojų pasitikrino savo sveikatą, tačiau nemažai ir tokių, kurie nesuskubo to padaryti.

Sausio 1 d., kai turėjo įsigalioti įstatymo pataisos, apie 300 tūkst. vairuotojų dėl negaliojančių medicininių pažymų grėsė netekti teisės vairuoti“, – kalbėjo sveikatos apsaugos ministro Arūno Dulkio patarėjas ir atstovas spaudai Tomas Bagdonas.

Pasak T. Bagdono, dėl šios priežasties Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) nusprendė vairuotojams suteikti daugiau laiko, kad šie pasitikrintų sveikatą. Todėl medicininių pažymų galiojimas bus pratęstas pusmečiui – iki gegužės 31 d., o atitinkamas ministro įsakymas bus pasirašytas lapkritį.

„Raginame vairuotojus nelaukti paskutinės akimirkos ir kuo greičiau atlikti būtinąją sveikatos patikrą. Ar jų pažyma galioja, galima pasitikrinti „e.sveikatoje“ arba „Regitros“ „Vairuotojų portale“, – patarė T. Bagdonas.

Nėščiosios rizikuoja ne tik savo, bet ir kūdikio gyvybe

Vairavimo instruktorė Olga Židovlenkova naujienų portalui tv3.lt pasakojo, kad naujoji tvarka yra sveikintina, o tų, kurie ras, prie ko prikibti, pasak jos, bus visuomet. 

„Savo sveikatą pasitikrinti tikrai būtina ne tik dėl kitų, bet ir savęs paties. Daugelio žmonių gyvenimo tempas yra greitas – mes vis skubame, lekiame, visur vėluojame, o sau dėmesio neretai skiriame mažiausiai.

Tačiau kiekvienas vairuotojas nori kelyje jausti saugus, būti tikras, kad kitas eismo dalyvis yra sveikas ir gali vairuoti transporto priemonę.

Visgi dabar užfiksuotos eismo nelaimės liudija, kad situacijų, kai sutrinka žmogaus sveikata, tikrai būna ne viena“, – kalbėjo O. Židovlenkova.

Vairavimo instruktorė taip pat sako, kad pasitaiko ir tokių situacijų, kai žmonės nekreipia dėmesio į gydytojų pateiktas rekomendacijas.

„Be medicininės pažymos būsimi vairuotojai su automobiliu negali pajudėti iš vietos. Mes, vairavimo instruktoriai, turime žinoti, ar asmenims nėra taikomi tam tikri apribojimai. 

Pavyzdžiui, pasitaiko atvejų, kai žmonės nepaiso gydytojų nurodymų ir prie vairo bando sėsti be akinių ar lęšių.

Labai dažnai būna ir taip, kad nėščios moterys taip pat nepaiso gydytojų nurodymų ir pasiryžta rizikuoti savo vaikelio gyvybe ir atvyksta mokytis vairuoti transporto priemonę.

Tokiu atveju tenka dar kartą priminti, kad gydytojo nurodymų klausyti yra itin svarbu, o kol nebus gydytojo leidimo, tol sėsti prie vairo negalėsite“, – būsimų vairuotojų dėmesį atkreipė O. Židovlenkova.

Kiek gali kainuoti medicininė pažyma?

SAM primena, kad vairuotojams už medicininę sveikatos pažymą reikės susimokėti, mat ji nėra kompensuojama Privalomojo sveikatos draudio fondo (PSDF) lėšomis, nepriklausomai nuo to, kur yra atliekamas patikrinimas – viešojoje ar privačioje gydymo įstaigoje.

„Apsisprendimas dalyvauti eisme yra asmeninis pasirinkimas, todėl tiek medicininė pažyma, tiek vairuotojo pažymėjimo kaštai tenka asmeniui“, – sakė T. Bagdonas.

Peržvelgus kai kurių gydymo įstaigų pateikiamas kainodaras, galima matyti, kad medicininė sveikatos pažymos kaina gali kainuoti maždaug 20–35 eurus, priklausomai nuo miesto ir taip pat turimos vairuotojo pažymėjimo kategorijos.

Pavyzdžiui, Kauno miesto poliklinikos (Kalniečių padalinyje) vairuotojų mėgėjų sveikatos tikrinimas, kaip yra nurodoma internetinėje svetainėje, vairuotojams kainuoja 26,30 euro.

Privačioje medicinos įstaigoje „Endemik“ 1 grupės (AM, A1, AB1, B ir BE kategorijų) vairuotojų sveikatos tikrinimas kainuoja 35 eurus, tuo metu kitame sveikatos priežiūros įstaigoje „Antėja“ už tokią paslaugą tektų pakloti 22 eurus.

Medicinos laboratorines paslaugas teikiančioje įmonėje „Rezus“ pažyma vairuotojams kainuoja 25 eurus, o štai  „InMedica“ klinikoje vairuotojo sveikatos patikros kaina prasideda nuo 22,95 euro, priklausomai nuo to, kuriame mieste bus atliekamos procedūros. 

Kai kam pažymos gali ir neišduoti

Kiek anksčiau „InMedica“ klinikos šeimos gydytoja Julita Čiužauskė teigė, kad vairuotojų sveikata yra tiesiogiai susijusi su eismo saugumu.

Sunkūs sveikatos sutrikimai, tokie, kaip regėjimo ar klausos problemos, epilepsija arba širdies ir kraujagyslių ligos gali padidinti eismo įvykių riziką.

Todėl laiku atlikus sveikatos patikrinimą, diagnozavus ir pradėjus gydyti ligą galima sumažinti avarijos tikimybę bei užtikrinti saugią eismo aplinką visiems.

Visgi problema ta, kad, pasibaigus sveikatos medicininės pažymos galiojimui, tik labai maža dalis vairuotojų savanoriškai apsilanko pas gydytojus pasitikrinti sveikatą“, – pranešime spaudai sakė J. Čiužauskė.

Gyventojams primenama, kad vairuotojo pažymėjimai neišduodami asmenims, turintiems tam tikrų sutrikimų, pasireiškiančių psichozėmis, taip pat kai kurių asmenybės sutrikimų, kurie itin trikdo nuovoką, elgesį ar sugebėjimą prisitaikyti. 

„Jeigu vairuotojas turi sveikatos sutrikimų, kurie gali turėti įtakos jo gebėjimui saugiai vairuoti, pasitaiko atvejų, kai, po gydytojo įvertinimo, vairuotojui gali būti nesuteikta asmens sveikatos pažyma.

Pavyzdžiui, jeigu jis turi nekontroliuojamą epilepsiją, prastą regėjimą arba sunkią širdies ligą, tai yra svari priežastis tokiam žmogui neleisti vairuoti. Taip pat pažymos asmuo gali negauti, jeigu atsisako atlikti reikalingus tyrimus, nepateikia reikalingos informacijos arba meluoja apie savo sveikatos būklę“, – pasakoja J. Čiužauskė.

Neišduoti pažymos galima ir dėl nenuspėjamų ar ūmių sveikatos problemų, ypač, jeigu turima būklė trumpuoju laikotarpiu gali paveikti vairavimo gebėjimus – tokiu atveju šeimos gydytojas gali stabdyti pažymos išdavimą iki tol, kol problema bus išspręsta arba žmogaus būklė stabilizuosis.

Kartais, vairuotojui atlikus papildomus sveikatos tyrimus, o gydytojui įvertinus jų rezultatus, pažyma gali būti išduodama. 

„Svarbu suprasti, kad vairuotojo sveikatos patikrinimo medicininė pažyma yra suteikiama tiems, kurių sveikata yra tinkama vairuoti arba kurių būklę galima koreguoti taip, kad elgesys kelyje būtų saugus, pasitelkiant pritaikytą automobilio valdymą, vairą, akinius, klausos aparatus ir kt. priemones“, – akcentavo šeimos gydytoja.

Sveikatos sutrikimai, lemiantys grėsmę kelyje

Pagal dabartinę tvarką I-osios kategorijos (AM, A1, A2, A, B1, B ir BE) transporto priemonių vairuotojams iki 55 m. sveikatos patikrinimas reikalingas kas 10 m., tokiam laikotarpiui galioja ir vairuotojo pažymėjimas.

Vairuotojams nuo 56 iki 69 m. sveikatą pasitikrinti reikia kas 5 metus, nuo 70 iki 79 m. – kas du metus, o vyresniems nei 80 m. – kasmet.

II-osios grupės (C1, C1E, C, CE, D1, D ir DE) transporto priemonių vairuotojų pažymėjimai galioja 5 metus, o sveikatos patikrinimo medicininė pažyma – 2 metus.

Jeigu vairuotojui daugiau nei 80 metų, sveikatos patikrinimas turi būti atliekamas kasmet. 

„Nors sveikatos patikrinimas aktualus visiems, jis ypač svarbus nuo 50 m. amžiaus, nes su amžiumi atsiranda daugiau sveikatos problemų, kurios gali turėti įtakos ir vairavimo gebėjimui.

Tai gali būti regėjimo sutrikimai, ypač katarakta, glaukoma ar makulopatija; kognityviniai sutrikimai, pavyzdžiui, atminties, koncentracijos arba sprendimų priėmimo; sąnarių ir raumenų sisteminės problemos, kai su metais atsiranda sąnarių skausmas, lankstumo stoka ar raumenų jėgos sumažėjimas.

Bei, žinoma, širdies ir kraujagyslių ligos – aukštas kraujo spaudimas, širdies nepakankamumas arba insultas. Visi šie sutrikimai gali turėti įtakos reikalingai greitai reakcijai kelyje“, – pasakojo klinikos šeimos gydytoja.

Naujausiais „Regitros“ duomenimis, vairuotojų, neturinčių galiojančios medicininės pažymos, yra 264 tūkstančiai. 

Šių metų sausio 1 d. duomenimis, asmenų, turinčių galiojančius vairuotojo pažymėjimus, skaičius siekė daugiau kaip 1,5 mln. vairuotojų. 

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder