Daugiausia ES žemės ūkio paramos atsiriekė Raimondas Karpavičius ir Karbauskių šeima

Didžiausiais ES žemės ūkiui skirtos paramos gavėjais per tiesiogiai ar netiesiogiai valdomas įmones, taip pat gautas tiesiogines išmokas 2018–2019 metais tapo prieš kelerius metus anapilin išėjęs „Marijampolės pieno konservų“ akcininkas Raimondas Karpavičius, Karbauskių šeima – „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis kartu su tėvu Česlovu Vytautu Karbauskiu ir sūnumi Justinu – ir „Panevėžio pieno“ akcininkai, - skelbia portalas LRT.lt.

 

Tai rodo naujausia Europos Parlamento užsakymu mokslininkų ir tyrėjų atlikta studija.

Studijoje sudaryti didžiausi galutiniai ES paramos žemės ūkiui gavėjų 25-ukai.

Remiantis šiais sąrašais matyti, kad 2019 metais 25 fiziniai asmenys iš viso susižėrė apie 10 mln. žemės ūkio paramos iš bendrosios žemės politikai (BŽŪP) skiriamų lėšų. 2018-ųjų metų 25-ukas pasidalijo virš 17 mln. eurų.

Į šią sumą įeina ir tiesioginės išmokos ūkininkams, ir kaimo plėtrai skiriami pinigai, ir rinkos reguliavimo priemonėms skirtos lėšos.

Archyvų nuotr.

LRT primena, kad prieš kelias savaites Seime po pateikimo buvo pritarta įstatymo projektui, kuriuo siūloma nustatyti 150 tūkst. eurų lubas tiesioginėms išmokoms ūkininkams.

Projekto iniciatoriai teigė, kad įvedus 150 tūkst. eurų lubas smulkieji verslininkai galėtų gauti didesnę paramą.

Tuo metu stambiausios žemės ūkio bendrovės netektų milijonų eurų paramos.

Įstatymo projektu taip pat siūloma numatyti, kad taikant lubas būtų atsižvelgiama ir į susijusius asmenis, kaip tai nurodo Gyventojų pajamų mokesčio įstatymas.

Kaip aiškina projekto iniciatoriai, šiuo metu kartais pasirenkama skaidyti nuosavybę, siekiant išvengti 2019 m. pradėto tiesioginių išmokų mažinimo, kuris nėra taikomas susietiems asmenims.

EP užsakymu atlikta studija rodo būtent didžiausius galutinės naudos gavėjus, taigi kieno rankose galiausia susitelkia didžiausios ES žemės ūkiui skirtos paramos sumos.

Šiuose sąrašuose matyti ir paramą gaunantys susiję asmenys, pavyzdžiui, 2019 metais tarp 10 didžiausių paramos gavėjų net trys Karbauskių šeimos nariai.

LRT atkreipia dėmesį, kad sąrašai sudaryti pagal finansinius, o ne kalendorinius metus. Finansiniai žemės ūkio metai prasideda praėjusių metų spalio 16 d. ir baigiasi einamųjų metų spalio 15 d., informuoja Nacionalinė mokėjimų agentūra (NMA).

Čia viešinami paramos gavėjai už praėjusius dvejus finansinius metus, t. y. šiuo metu nurodomi tik 2019–2020 metų paramos gavėjai.

Daugiausia tiesioginės paramos tarp fizinių asmenų 2019 m. gavo R. Karbauskio tėvas, 2018-aisiais – Vyšniauskas

Studijoje pateikiami ir 50 didžiausių tiesioginių žemės ūkio paramos gavėjų sąrašai, tačiau čia atsiranda nemažai pinigus skirstančių subjektų, taigi jie neparodo galutinių naudos gavėjų.

2019 metais šio sąrašo viršūnėje – 6 mln. eurų gavusi Nacionalinė mokėjimo agentūra prie Žemės ūkio ministerijos, viena iš jos funkcijų – paskirstyti pinigus ūkininkams.

Antroje vietoje Lietuvos automobilių kelių direkcija, ji turėjo paskirstyti 4,2 mln. eurų paramos.

Žvelgiant į konkrečias įmones, 2019 metais daugiausia paramos atsiriekė „Žemaitijos pienas“ – virš 3 mln. eurų, „Kelmės pieninė“ – apie 1 mln. eurų (priklauso akcinei bendrovei „Vilkyškių pieninė“), taip pat sąrašo viršuje ne juridinį teisinį statusą turinti Lygumų žemės ūkio bendrovė – virš 904 tūkst. eurų, Lietuvos aludarių gildija, gavusi 738,5 tūkst. eurų paramos.

Iš fizinių asmenų didžiausias tiesioginės paramos gavėjas – „valstiečių“ lyderio Ramūno Karbauskio tėvas Česlovas Vytautas Karbauskis, gavęs virš 456 tūkst. eurų paramos, tačiau pagal gautą paramos dydį jis tėra 33 iš visų tiesioginę paramą gavusių subjektų.

Iš bendrovių 2018 metais daugiausia – virš 3 mln. eurų paramos gavo „Kelmės pieninė“, antroje vietoje liko „Marijampolės pieno konservai“ su kiek daugiau nei 2,9 mln. eurų paramos.

Iš fizinių asmenų daugiausia paramos gavo Širvintų rajono ūkininkas Vidmantas Vyšniauskas – apie 1,7 mln. eurų paramos. 

Didžiausi galutiniai pinigų gavėjai – Raimondas Karpavičius, „Žemaitijos pieno“ akcininkai, Karbauskių šeima

Studijoje taip pat sudaryti galutinių naudos gavėjų sąrašai. Šie sąrašai atskleidžia fizinius asmenis, kurių rankose per tiesiogiai ar netiesiogiai priklausančias įmones gautas tiesiogines išmokas sutelkiamos didžiausios ES žemės ūkiui skirtos paramos sumos.

Didžiausią paramą gavo bendrovių „Lukšių pieninė“ ir „Marijampolės pieno konservai“ buvęs akcininkas Raimondas Karpavičius, iš viso per valdomas įmones vien 2018 metais gavęs beveik 3,2 mln. eurų ES paramos.

Jis per vienus metus gavo didžiausią pinigų sumą nei kiti fiziniai asmenys sudėjus 2018 ir 2019 metų rezultatus.

Archyvų nuotr.

Raimondas Karpavičius / delfi,lt nuotr.

LRT.lt primena, kad 2019 metais po kovos su sunkia liga verslininkas mirė. „Marijampolės pieno konservų“ akcijos priklauso bendrovėms „Karpis“ (Registrų centre kaip jos akcininkas vis dar nurodomas Raimondas Karpavičius), taip pat „Esti Investeeringud“, o „Lukšių pieninė“ priklauso „Marijampolės pieno konservams“.

Po verslininko mirties įmones administruoja velionio brolis – Henrikas Karpavičius. LRT kreipėsi į bendrovę, klausdama, ar studijos duomenys sutampa su įmonės turimais duomenimis, tačiau atsakymo negavo.

Sumuojant 2018 ir 2019 metus, daugiausia ES žemės ūkio politikai skirtų pinigų yra gavę „Žemaitijos pieno“ akcininkai Algirdas ir Danutė Pažemeckai.

Per dvejus metus bendrai per valdomas įmones jie gavo virš 2,5 mln. eurų paramos.

Archyvų nuotr.

Tarp daugiausia gavusių galutinės naudos – ir „Linas Agro Group“ valdybos pirmininkas, „Darius Zubas Holding“ akcininkas Darius Zubas, per dvejus metus gavęs virš 2,3 mln. eurų paramos. Studijoje nurodoma, kad parama jį pasiekia per Kėdainių rajono Labūnavos, Sidabravo ir Šakių rajono žemės ūkio bendroves.

„Valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis per dvejus metus gavo beveik 1,4 mln. eurų paramos, tačiau jeigu pridėtume jo tėvo Česlovo Karbauskio ir sūnaus Justino Karbauskio gautą paramą, iš viso Karbauskis kartu su šeimos nariais per dvejus metus gavo virš 2,76 mln. eurų paramos.

Archyvų nuotr.

Ramūnas Karbauskis / delfi.lt nuotr.

2018 m. virš 1,2 mln. eurų gavo „Rokiškio sūrio“ akcininkas Antanas Trumpa, virš 633 tūkst. eurų paramos sulaukė „Krekenavos“ akcininkė per „Vikondos“ grupę Jolanta Blažytė.

Analizuojant galutinės naudos gavėjus 2018–2019 metais, su R. Karbauskiu ir jo šeimos nariais susijusios įmonės galėjo gauti ir daugiau paramos nei 2,76 mln. eurų.

2019 m. per valdomas įmones 456 462 eurų paramos gavo „valstiečių“ lyderio Ramūno Karbauskio tėvas Česlovas Vytautas Karbauskis.

Pats R. Karbauskis per savo valdomas įmones 2019 m. gavo 391 913 eurų paramos, o R. Karbauskio sūnus Justinas Karbauskis – dar 361 051 eurų paramos, - rašo portalas LRT.lt.

 

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder