Kodėl darbas valstybiniame sektoriuje ne iš karto pasirodo patrauklus: ekspertai įvardijo neišnaudotą potencialą
Užimtumo tarnybos duomenimis, praėjusį mėnesį šalyje buvo 14,7 tūkst. laisvų darbo vietų. Palyginti su vasariu, darbuotojų ieškančių darbdavių skaičius ūgtelėjo 13,8 proc., o skelbiamų darbo pasiūlymų skaičius augo 12,7 proc.
Ieškodami darbo, kandidatai atsižvelgia į daugybę faktorių, pradedant atlygiu ir karjeros galimybėmis, baigiant darbo inventoriumi, kas neretai būna įvardijama kaip higieninė norma, tačiau vis tiek pasižymi didele svarba.
Visa darbo aplinka atsispindi darbuotojų pasitenkinimo rodikliuose, kurie leidžia darbdaviui priimti atitinkamus sprendimus organizacijoje.
Darbo paieškų portalų duomenimis, savo darbu ir darbo aplinka patenkinti maždaug 6 iš 10 darbuotojų. Ir nors į valstybinį sektorių kandidatai žiūri ne visuomet noriai, pasitenkinimo rodikliai šiame sektoriuje nenusileidžia verslui.
„Spinter“ tyrimas rodo, kad pasitenkinimas darbu valstybiniame sektoriuje pastaraisiais metais siekė apie 63 proc., prie to prisidėjo padidėjęs pasitenkinimas santykiais su kolegomis ir vadovu, aprūpinimas darbo priemonėmis.
Tobulėjant technologiniams sprendimams, Turto banko Turto strategijos ir plėtros departamento direktorė Inga Liutkevičiūtė pažymi, kad atsirado gera galimybė parodyti valstybinio sektoriaus lankstumą.
„Nenuostabu, kad šiais, neramiais laikais, žmonėms aktualus yra saugumas. T. y. socialinės garantijos, palaikantys kolegos, įmonės pagalba nelaimės atveju.
Nors privatus sektorius atkreipia darbuotojų dėmesį atlyginimų dydžiais, tačiau pastaruoju metu pastebime, kad į mūsų komandą atėję nauji darbuotojai akcentuoja viešojo sektoriaus stabilumą ir mažėjantį darbo organizavimo atotrūkį nuo privataus verslo“, – sako I. Liutkevičiūtė.
Pasitenkinimą augina funkcinės naudos
Privatus sektorius vis dar yra patrauklesnis nei viešasis, tačiau darbdavių konkurencingumą tiriančios bendrovės „WitMind“ duomenis, 23 proc. lietuvių patraukliausiu laiko būtent viešąjį sektorių.
„Šį sektorių patraukliausiu darbdaviu laiko net 40 proc. dirbančiųjų švietimo, kultūros bei valstybės, viešojo valdymo ir administravimo sektoriuose.
Tai reiškia, kad šiuose sektoriuose dirbantys žmonės turi geras darbo sąlygas ir mano, kad tos sąlygos atitinka jų lūkesčius, yra linkę teikti prioritetą šiam sektoriui“, – pasakoja bendrovės „WitMind“ direktorė Živilė Valeišienė.
Bendrovės atliktas nacionalinis dirbančiųjų ir atskirų sektorių darbuotojų tyrimas taip pat atskleidė, kad vertinant funkcines naudas, viešojo sektoriaus darbuotojams darbe svarbiausias yra atlyginimas, tuomet seka piniginės premijos, galimybė dirbti nuotoliu.
Toliau sąraše rikiuojasi lankstus darbo grafikas, optimalus darbo krūvis bei galimybė daryti karjerą. Taip pat darbuotojams svarbūs yra mokymai, trumpesnis darbo laikas, sveikatos draudimas bei nepiniginės premijos.
Pasak Ž. Valeišienės, jaunosios kartos darbuotojai vis dažniau dėmesį kreipia ir į biurų patogumą, šiuolaikiškus technologinius ir ergonominius sprendimus.
„Pasitenkinimas aukščiau išvardytomis funkcinėmis naudomis viešojo sektoriaus įmonėse yra kiek žemesnis nei šalies vidurkis. O tai reiškia, kad valstybės įmonės turi didelį potencialą didinti savo konkurencingumą būtent gerindamos funkcinių naudų išpildymą“, – dėsto Ž. Valeišienė.
Keičia biurų veidą
Savo ruožtu I. Liutkevičiūtė pabrėžia, kad valstybės turtą valdantis Turto bankas mato potencialą ir nuosekliai jį išnaudoja. Per praėjusius metus buvo atnaujinta beveik 20 tūkst. kv. m valstybinių biurų, o per artimiausius ketverius metus į valstybinių biurų atnaujinimą ketinama investuoti apie 320 mln. eurų.
„Kai žmogus pagalvoja apie valstybinį biurą, greičiausiai prieš akis išdygsta senas pastatas, pro kurio langus švilpia vėjas, o ateinant į darbą privalu pasižymėti atvykimo kortelę.
Jau turime realių pavyzdžių, kurie parodo, kad valstybinis biuras gali būti modernus ir šiuolaikiškas, pavyzdžiui, Vilniuje, Sietyno g. atidarytas naujasis policijos pastatas.
Nekalbame tik apie sienų glaistymą ar langų pakeitimą. Biurus atnaujiname iš esmės, integruodami pažangiausias technologijas. Atlikus nuoseklius darbus, biurai tampa ne tik patrauklesni ir patogesni, bet ir gerokai energiškai efektyvesni“, – pažymi I. Liutkevičiūtė.
Ji pažymi, kad atnaujinant biurus, siekiama įrengti ne atskirus poilsio kambarius, bet šiuolaikines poilsio erdves ir virtuvėles, kuriomis galėtų dalintis kelių įstaigų darbuotojai. Taip yra skatinamas ir tarpinstitucinis bendradarbiavimas ir bendravimas.
Pasak I. Liutkevičiūtės, siekiama kurti tokią darbo aplinką, kuri ir po 10 ir daugiau metų būtų patogi ir maloni. Dėl šios priežasties atnaujinant valstybinius biurus, dėmesys kreipiamas ir į tvarius sprendimus bei atsinaujinančių išteklių panaudojimą.
Tai leidžia valstybinio sektoriaus darbuotojams pasiūlyti elektromobilių įkrovimo paslaugą ir su tuo susijusias papildomas naudas bei lengvatas.
Rašyti komentarą