Lenkijoje degalai 50-čia centų pigesni: „Užtat taip ir išeina: dabar vėl važiuos visi į lenkus apsipirkti“

(6)

Lenkijoje vyksta sunkiai suvokiami dalykai: kai visame pasaulyje naftos kaina kyla, degalai brangsta akyse, Lenkijos degalinėse – atvirkščiai, pinga. Štai kai kuriose Lietuvos degalinėse litras dyzelino ar benzino brangesnis beveik 50 ct nei to paties tinklo degalinėje Lenkijoje.

Tiesa, ekonomistai turi paaiškinimą, kodėl degalai kaimyninėje šalyje pinga: netrukus lenkai rinks naują parlamentą ir valstybės valdoma naftos bendrovė „Orlen“ galimai įsitraukė į rinkimus.

Lenkai trina rankomis – degalai šalyje smarkiai atpigo. Vienoje iš Lenkijos degalinių litras benzino kainuoja 1,5 Eur, dyzelinas – lygiai tiek pat.

Pas mus to paties degalinių tinklo švieslentėse – žymiai didesnės kainos. Dyzelinas ir benzinas virš 1,7 Eur. Tiesa, toliau nuo pasienio degalai kiek pigesni. Štai Marijampolėje galima gauti degalų ir už eurą 1,6 Eur. Tačiau vis tiek skirtumas ženklus. Tautiečiai nesnaudžia: atvažiuoja pigesnio maisto į Suvalkus nusipirkti ir kartu prisipildo pilnus bakus degalų.

„Užtat taip ir išeina: dabar vėl važiuos visi į lenkus apsipirkti visko. O ką daryti? Visvien baką reikia prisipildyti“, – kalbėjo Lenkijoje apsiperkantis tautietis.

Ir patys lenkai skuba į degalines bakų pildyti. Nežino, kiek dar tokios kainos laikysis. Juk naftos produktai, o kartu ir degalai, brangsta visame pasaulyje.

„Žinoma, kad taip. Dabar gera proga piltis. Buvo brangiau, dabar pigu“, – sakė kalbinta lenkė. 

Keistą reiškinį pas kaimynus stebi ir Lietuvos ekonomistai. Anot jų, naftos kaina rugsėjį sukilo, tad degalai negali pigti. Ekonomistas Aleksandras Izgorodinas mano, kad degalų kainos Lenkijoje numuštos dirbtinai: netrukus – parlamento rinkimai ir Lenkijos valstybės valdoma „Orlen“ bendrovė, galimai, yra įtraukta į rinkimus. Šiose degalinėse pirmiausia pradėjo pigti degalai, o paskui ir visose kitose.

„Tai galėtų būti kažkokio pobūdžio valstybės įsikišimas į degalų kainodarą, degalų rinką. Iš visų įmanomų variantų tikėtina, kad tai – strateginių degalų rezervo panaudojimas tam, kad degalų kaina nekiltų“, – tikino A. Izgorodinas.

Ir patys lenkai sakė suprantantys, kad kaip niekur kitur pigūs degalai – artėjančių rinkimų triukas. Bet nenori sakyti, ar tokie valdžios tūpsniai turės įtakos apsisprendimui, ką rinkti.

O lietuviai baugiai žiūri į švieslentes degalinėse Lietuvoje: ar nepakils vėl dyzelinas ir benzinas iki 2 Eur? Bet ir juokavo: pas mus irgi greitai rinkimai į Seimą, gal ir mūsų valdžia numes tokį saldainį.

„Galėtų padaryti dovanų ne kabutėse, o tikrų dovanų. Tai būtų labai malonu“, – sakė degalinėje kalbintas vyras. 

Lietuviškų degalinių sąjungos vadovas sakė, kad nėra ženklų, jog artimiausiu metu degalai smarkiai pigtų. Gal tik po Naujųjų metų.

„Analizuojant kelis paskutinius metus yra toks pastebėjimas, kad po Naujųjų metų būna atpigimas, kai sustoja judėjimas. Sausio, vasario mėnesiai būna tokie negyvi“, – apibendrino Vidas Šukys.

Anot Lietuvos ekonomistų, degalai visoje Europoje dar turėtų brangti. Esą pigių degalų rojus užsidarys ir Lenkijoje, kai pasibaigs rinkimai. Lenkai naują parlamentą rinks spalio 15 dieną.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder