Neteisėtai nubaustieji dėl PVM gali kreiptis į teismą

Nuo šių metų Lietuvoje pakeitus PVM įstatymą buvo panaikinta prievolė registruotis PVM mokėtoju, kai bendra to paties asmens kontroliuojamų įmonių metinė apyvarta viršija 45 000 eurų, nepaisant to, kad įmonės vykdo skirtingą veiklą.

Lietuva neskubėjo įgyvendinti ES reikalavimo dėl PVM tvarkos pakeitimo. Kol nesuėjo senaties terminas, asmenys gali kreiptis į teismą dėl anksčiau už šį pažeidimą skirtų baudų panaikinimo.

Lietuvos buhalterių ir auditorių asociacija primena, kad 2022 m. gruodžio 21 d. priimtas PVM įstatymo pakeitimas, kuris įsigaliojo nuo šių metų sausio 1 d.

Pagal PVM įstatymo pakeitimą, nėra prievolės registruotis PVM mokėtojais, jei tas pats asmuo kontroliuoja kelis ekonominę veiklą vykdančius asmenis, kai bendra šių asmenų pajamų suma didesnė nei 45 000 eurų ir yra vykdomos abi sąlygos: tie asmenys vykdo skirtingo pobūdžio veiklą ir nė vienas jų valdymo organas ir (arba) atskiras valdymo organų narys nėra tas pats asmuo.

Asociacija pateikia pavyzdį, tarkim, vyras ir žmona neturėdami santuokos sutarties kontroliuoja atskirai du juridinius asmenis. Vyrui priklauso 100 proc. autoserviso akcijų, kai autoserviso 12 mėn. pajamos yra 30 000 eurų ir vyras yra šios įmonės vadovas.Žmonai priklauso 100 proc. grožio salono įmonės akcijų, kai salono 12 mėn. pajamos yra 30 000 eurų ir žmona yra šios įmonės vadovė.

Pagal iki pernai galiojusį PVM įstatymą abi įmonės bei vyras su žmona turėjo prievolę registruotis PVM mokėtojais ir mokėti PVM, nors vienos įmonės apyvarta ir neviršijo 45 000 eurų.

Bet pagal ES PVM direktyvos nuostatas, šiems asmenims nėra prievolės registruotis PVM mokėtojais, nes jie vykdo skirtingas veiklas ir šioms veikloms vadovauja ne tas pats asmuo.

Jei grožio salono ir autoserviso vadovas būtų tas pats asmuo, pvz., žmona, tokiu atveju pagal PVM direktyvą privaloma PVM registracija būtų teisinga visiems trims asmenims: žmonai ir dviem juridiniams asmenims.

Lietuva privalėjo pakeisti PVM įstatymo nuostatas kaip galima greičiau, kitaip jai būtų taikomos sankcijos.

Lietuvos auditorių ir buhalterių asociacijos vertinimu, nors įstatymas taikomas nuo šių metų, PVM mokėtojai, kurie buvo nubausti pagal anksčiau galiojusią tvarką dėl nesumokėto PVM ir apskundimui nesuėjo senatis, gali kreiptis į teismą dėl VMI sprendimo panaikinimo vadovaujantis ES teismo sprendimu.

Asociacija primena, kad EK ėmėsi veiksmų prieš Lietuvą dėl ES PVM taisyklių nesilaikymo.

Buvo išsiųstas oficialus pranešimas Lietuvai, nes šalis tinkamai netaikė PVM taisyklių, kuriomis siekiama palengvinti mažųjų įmonių veiklą.

EK pareiškė, kad specialios apmokestinimo PVM schemos netaikymas įmonėms, kurios, nors finansiškai ir susijusios, tačiau vykdo visiškai nepriklausomą ekonominę veiklą, yra neproporcingas ir prieštarauja mokesčių neutralumo principui. Todėl Lietuva pažeidė ES PVM direktyvą.

Remdamiesi šiomis nuostatomis, anksčiau nubausti verslininkai gali kreiptis į teismą, kad ankstesnių metų nuobaudos, kurioms dar nesuėjo senatis, būtų panaikintos.

Skaitomiausi portalai

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder