Pajamų deklaravimas: didžiausia susigrąžinta suma perkopia 300 tūkst. eurų, susimokėti gali tekti milijonus

Kasmet nemažai gyventojų deklaruoja pajamas norėdami susigrąžinti gyventojų pajamų mokesčio (GPM) permoką. Tačiau yra ir tokių, kuriems tenka patiems praverti pinigines ir padengti nepriemokas. Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) atskleidė naujausius duomenis, kokias didžiausias sumas gyventojams yra tekę susimokėti, o kokias susigrąžinti.

 

Pajamas deklaruoti šįmet reikia iki gegužės 2 dienos. Daliai žmonių tai padaryti privalu – pavyzdžiui, tais atvejais, jeigu vykdė individualią veiklą, gavo nuomos pajamų iš gyventojų, palūkanų, su darbo santykiais susijusių pajamų iš užsienio, užima tam tikras pareigas (politikams, tarnautojams ir panašiai).

Kaip Delfi informavo VMI vadovės pavaduotojas Martynas Endrijaitis, naujausiais duomenimis, apie 416 tūkst. gyventojų buvo deklaravę 283 mln. eurų mokėtino GPM, kurį sumokėti reikia iki gegužės 2 dienos, antradienio (imtinai).

Kiek daugiau nei 830 tūkst. gyventojų deklaravo 346 mln. Eur GPM permokos, kurios tinkamai pateikus deklaraciją ir nesant poreikiui ją tikslinti bus gyventojams grąžintos iki liepos 31 dienos.

Delfi pasiteiravo VMI, kokios didžiausios sumos pastaraisiais metais įkrito į gyventojų sąskaitas deklaravus pajamas, o kokias reikėjo atseikėti patiems.

Atgavo net 317 tūkst. eurų

VMI dar negalėjo pateikti naujausių duomenų už 2023 metus, tačiau galime pažvelgti į 2022 metų tendencijas.

Pasak M. Endrijaičio, didžiausia suma, kurią pernai susigrąžino gyventojas, deklaravęs pajamas už 2022 metus, siekia 317,3 tūkst. eurų. Likę keturi gyventojai, kuriems atiteko dosniausios permokos, atitinkamai susižėrė 65,3 tūkst., 62,3 tūkst., 61,4 tūkst. ir 60,4 tūkst. eurų.

Kaip susidarė tokio dydžio permokos?

„Didelės GPM permokų sumos gali susidaryti tokiais atvejais, kai nuo visos individualios veiklos pajamų sumos buvo išskaičiuotas GPM,o gyventojas teikdamas pajamų deklaraciją ją papildė įrašydamas leidžiamus atskaitymus, kurie automatiškai sumažina apmokestinamų pajamų sumą“, – vieną iš priežasčių įvardijo M. Endrijaitis.

GPM permoka taip pat gali susidaryti, kai gyventojo darbo santykių pajamos buvo apmokestintos dvejose valstybėse, o vėliau naikinant dvigubą apmokestinimą pusė dvigubos pajamų mokesčių sumos yra grąžinama gyventojui.

O kiek daugiausia teko susimokėti gyventojams? Šios sumos perkopia milijonus.

Anot VMI vadovės pavaduotojo, didžiausia suma siekia 3,36 mln. eurų. Likę keturi gyventojai susimokėjo 2,9 mln., 1,73 mln., 1,25 mln. ir 1,19 mln. eurų siekiančias nepriemokas.

Didžiausios mokėtino GPM sumos susidaro pardavus finansines priemones (akcijas, vertybinius popierius ir panašiai), taip pat dėl gautų individualios veiklos pajamų.

Beveik 27 tūkst. sugrąžinta iki euro siekianti permoka

Yra ir tokių gyventojų, kuriems į sąskaitas po pajamų deklaravimo grįžta itin kuklios sumos. Praėjusiais metais permokos, kurios siekė iki euro, grąžintos apie 26,7 tūkst. gyventojų, o bendra grąžinta suma siekė 3,1 tūkst. eurų.

Vieno cento permokas pernai atgavo 12,8 tūkst. gyventojų.

Esant priešingai situacijai, kai susidaro 1 euro nesiekianti GPM mokėtina suma, pasak M. Endrijaičio, VMI nereikalauja jos sumokėti iki numatyto gegužės 2 dienos termino.

„Ją sumokėti gyventojas gali kartu su kitais metais mokamu pajamų mokesčiu, jei suma viršija euro sumą, ar kitu asmens mokesčių administratoriui mokamu mokesčiu (pavyzdžiui, žemės mokesčiu)“, – informavo jis.

Šiemet pajamų mokesčio permokų jau sulaukė daugiau nei 680 tūkst. gyventojų, jiems sugrąžinta beveik 285 mln. eurų.

Gemius

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder