Pasaulinė tiekimo krizė galbūt neaplenks Lietuvos, todėl prekybininkai pataria nedelsiant pradėti kalėdinį apsipirkimą

(1)

Pasaulyje siaučiant tobulai tiekimo audrai Lietuvos prekybininkai tikisi saugiai išplaukti per krizės vandenis, tačiau nerimo dėl galimų sutrikimų neslepia.

Organizatorių nuotr.

Šiuo metu visame pasaulyje prekybos ir gamybos įmonėms pradėjo trūkti įvairių plataus vartojimo prekių, produktų ir žaliavų – nuo kavos iki anglies, dujų ir kitų gamybai svarbių išteklių.

Pagrindine priežastimi dažniausia nurodoma COVID-19 pandemijos sukelti tiekimo sutrikimai.

Prognozuojama, kad per šių metų Kalėdas perkrauta tiekimo grandinė nepajėgs susidoroti su išaugusiu vartojimo prekių poreikiu, todėl parduotuvėse gali Kalėdų dovanų ir kitų prekių.

Kinijoje jau dabar trūksta popieriaus, kai kurių maisto ir tekstilės produktų, JAV šventiniu laikotarpiu prognozuojamas žaislų ir popieriaus, Indijoje – buitinės technikos, Brazilijoje – kavos, Libane – medikamentų trūkumas.

Apie galimą plataus vartojimo prekių stygių per Kalėdas garsiai kalbama Jungtinėje Karalystėje, kur daugelio prekių trūksta jau dabar.

Tačiau Lietuvos prekybininkai tikina, kad viskas gerai – tuščių lentynų per Kalėdas pirkėjai esą tikrai neišvys.

Vis dėlto beveik visi šalies didieji mažmeninės prekybos tinklai pripažįsta patiriantys padidėjusius prekių užsakymų išpildymo sunkumus.

Nors prekybininkai rengiasi galimiems iššūkiams, pirkėjus ragina apsipirkti anksčiau.

Kol kas prekių netrūksta

„Situacija logistikos pasaulyje yra įtempta jau kelis mėnesius, tačiau kol kas didelių trikdžių tiekimo grandinėje nepastebime. Šiuo metu pasitaiko nebent pavienių situacijų, kuomet turime laikinus vėlavimus, tačiau stengiamės juos kompensuoti ir užtikrinti, kad pirkėjams tai nesukeltų papildomų nepatogumų“, – naujienų portalui Alfa.lt sakė „Lidl Lietuva“ atstovė ryšiams su visuomene Lina Skersytė.

„Iki“ parduotuvių tinklą valdančios bendrovės „Palink“ komunikacijos vadovė Vaida Budrienė pažymėjo, kad „Iki“ prekybos tinklas perka produkciją iš tiekėjų ir kad tik nedidelė dalis sudaro pirkimas iš trečiųjų šalių.

„Kol kas nejaučiame prekių trūkumo, tiekėjai užtikrina sklandų prekių tiekimą.

Tačiau taip pat stebime situaciją ir labai raginame savo klientus pradėti šventinį pirkimą anksčiau, nelaukti paskutinės dienos, nes tiekėjai gali susidurti su tam tikrais prekių tiekimo nesklandumais“, – Alfa.lt sakė V. Budrienė.

„Rimi Lietuva“ komunikacijos vadovės Gabrielės Šerėnienės teigimu, „Rimi“ atidžiai stebi situaciją pasaulyje, glaudžiai bendradarbiauja su partneriais ir stengiasi operatyviai reaguoti į besikeičiančią aplinką. „Dirbame įprastu ritmu ir kol kas neturime informacijos apie galimus tiekimo sutrikimus – bet kuriuo atveju, stengtumės užtikrinti, kad jie kuo mažiau pasijaustų mūsų pirkėjams“, – Alfa.lt sakė ji.

Pasirengimas kalėdinei prekybai „Rimi“ parduotuvėse, pasak jos, prasideda gerokai iš anksto.

„Pavyzdžiui, apie šventėms skirtas ne maisto prekes, tokias kaip žaisliukai eglutei, pradedame galvoti ir jas užsakome net prieš metus.

O štai kokiais kalėdiniai saldainių rinkiniais prekiausime prasidėjus šventiniam sezonui – nusprendžiame ir užsakome vasarą. Tuo tarpu pasiruošimas prekiauti šviežiu maistu vyksta dabar ir tęsis visą spalio mėn.

Pirmieji šventiniam sezonui skirtų prekių pristatymai prasidės spalio mėn., tikimės jų sulaukti laiku, kad pirkėjams galėtume tradiciškai po Vėlinių jas pasiūlyti jau mūsų parduotuvių salėse“, – sakė G. Šerėnienė.

Rengiasi galimiems iššūkiams

„Maximos“ Komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorė Ernesta Dapkienė tvirtino, kad maisto produktų ar kitų prekių trūkumo „Maxima“ parduotuvėse šiuo metu nėra.

„Didžioji dalis maisto produktų mūsų parduotuvėse yra Lietuvos gamintojų produkcija, todėl tiekimo grandinė yra trumpesnė“, – teigė ji.

Vis dėlto E. Dapkienė pripažino, jog „Maxima“ iš tiekėjų girdi, kad jie susiduria tiek su vežėjų trūkumu, tiek ir su padidėjusiu prekių užsakymų išpildymo sunkumais.

„Prekių tiekimo grandinė yra itin svarbi mažmeninėje prekyboje, todėl kartu su tiekėjais ieškome bendrų sprendimų.

Patys plečiame tiekėjų ratą, stengiamės kuo anksčiau užsakyti prekes, didiname užsakymų kiekius iš tiekėjų, kurie gamina prekes Europos Sąjungos teritorijoje“, – Alfa.lt teigė didžiausio Lietuvos prekybos tinklo komunikacijos vadovė.

Pasak jos, tradiciškai pasiruošimas Kalėdoms prasideda likus maždaug 9 mėnesiams iki šventinio laikotarpio pradžios. „Šiemet tiekimo grandinė iš Azijos šalių buvo gerokai paankstinta, nes ruošėmės galimiems tiekimo iššūkiams.

Dalis prekių jau yra sandėliuose, tačiau didžioji dalis – dar pakeliui. pačiose parduotuvėse kalėdinė nuotaika pasijunta jau antroje lapkričio pusėje.

Savo klientams tikrai galima pažadėti – kalėdinės prekės bus“, – optimizmo neslėpė E. Dapkienė.

Galbūt neįprastos šventės

„Norfa“ atstovas Darius Ryliškis sakė, kad šiuo metu yra šiokių tokių tiekimo trikdžių, todėl ne visada gali pasiūlyti visą asortimentą.

„Prekių yra, bet kartais tai vienos, tai kitos prekės gali pritrūkti. Kalbu apie pramonines prekes, – patikslino jis.

– Maisto prekės irgi gali šiek tiek vėluoti ar strigti jų pristatymas, tačiau tai žymiai mažesnio masto reiškinys.“

Apie 80 proc. maisto produktų „Norfa“ prekybos tinkle yra lietuviškos kilmės.

Tačiau daug plataus vartojimo pramoninių prekių – buitinė technika, žaislai, virtuvės reikmenys, tekstilės gaminiai – pristatoma iš Kinijos.

„Viskas pasaulyje susiję – gamyba, tiekimas, prekyba. Problemos kyla dėl transportavimo iš Kinijos, kur gaminama didelė dalis pramoninių vartojimo prekių.

Trūksta konteinerių, brangsta pats transportavimas“, – tiekimo sutrikimo priežastis vardijo D. Ryliškis.

Vis dėlto jis patikino, kad pirkėjams per Kalėdas „Norfos“ parduotuvės tikrai turės ką pasiūlyti. Tinklas ieško trūkstamų prekių pakaitalų Europoje ir kitur.

„Prekių paieška yra nuolatinis darbas, – Alfa.lt sakė D. Ryliškis. – Kalėdų prekių tikrai bus, bet galbūt jų nebus tiek, kiek mums norėtųsi pasiūlyti pirkėjams. Bet pabrėžiu – galbūt. Dar yra laiko.“

„Norfos“ atstovas nesiryžo prognozuoti, ar tiekimo krizė kitąmet baigsis, ar dar labiau aštrės.

„Priklausys nuo bendros ekonominės situacijos. Ar gamyba atsigaus, ar priešingai – sustos?

Dabar aktualus tik transportavimo klausimas. Bet Kinijoje prasidėjo energetikos krizė, neaišku į ką ji išsiplėtos, gali sustoti gamyba. Juk prie vienos krizės iš karto prisideda kita“, – svarstė D. Ryliškis.

Kalėdų dovanos iš Kinijos

Milijonams Vakarų vartotojų nepavyktų tradiciškai sutikti Kalėdų švenčių be Kinijos, mat daugelis dovanų, kurias europiečiai ir amerikiečiai randa po šventinėmis eglutėmis, atvežamos iš šios Azijos valstybės. Kinijoje gaminama beveik 80 proc. pasaulio žaislų, žaidimų ir sporto prekių.

Jau keletą savaičių daugelyje pasaulio uostų susidarė krovinių sangrūdos, todėl mažmenininkai skambina pavojaus varpais, kad nepavyks pristatyti prekių per šventinį žiemos laikotarpį.

Savo ruožu vartotojai skuba pirkti dovanas vaikams ir artimiesiems, baimindamiesi, kad tokių prekių prieš Kalėdas trūks ir vėliau kils jų kainos.

Tiekimo krizę daugiausia lėmė COVID-19 pandemija. Atsivėrus ekonomikai į Vakarus plūstelėjo krovinių konteineriai iš Azijos šalių. JAV ir ES uostuose susidarė jų sangrūdos.

Konteinerių transportavimas pabrango kelis kartus. Be to, Kinijoje nepakanka konteinerių, nes jie negrįžo iš JAV ir Europos.

Kiniją dabar krečia ir energetikos krizė – kai kuriose provincijose nutrūkus elektros tiekimui sustojo gamyklos ir uostai.

Pastaruoju metu keli didžiausi konteinerių uostai Kinijoje buvo uždaryti dėl COVID-19 protrūkio.

Iki krizės konteinerio kelionė iš Azijos į JAV dvi savaites, o dabar – apie 70 dienų.

Jeigu populiarus žaislas ar kita Kinijoje pagaminta prekė išplauks dabar, ji per Kalėdas nepasieks Europos ar JAV parduotuvių.

Prieš pandemiją kilus nerimui dėl JAV ir Kinijos prekybos karo, kai kurie gamintojai buvo pradėję iškelti gamybą iš Kinijos į kitas Azijos šalis, pavyzdžiui, Indiją ir Vietnamą.

Tačiau ir šie Azijos gamybos centrai patiria sunkumų. Po pandemijos dar visiškai neatsigavo Vietnamas. Pastaruosius keletą mėnesių buvo uždarytas vienas sparčiausiai augančių gamybos centrų – Ho Ši Mino miestas.

Analitikai pažymi, kad pasaulio tiekimo grandinę sutrikdė daugybė veiksnių, prie jų dar teks prisitaikyti.

Organizatorių nuotr.

lrytas.lt nuotr.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder