Pirmąsyk bus atšildomos „Independence“ talpos

Paskutinį ketvirtį Klaipėdos SGD terminalu naudosis penki klientai

Naftos ir suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) terminalų operatorė KN (AB „Klaipėdos nafta“) baigė kasmetinę SGD terminalo pajėgumų skirstymą paskutiniam šių metų ketvirčiui.

Laikotarpiu nuo 2022 m. spalio 1 d. iki gruodžio 31 dienos užsakytais 9,66 TWh SGD terminalo išdujinimo pajėgumais naudosis penki klientai.

Siekiant užtikrinti galimybes terminalo paslaugomis pasinaudoti kuo didesniam klientų ratui, SGD terminalo pajėgumai buvo paskirstomi pagal su rinka aptartas ir reguliuotojo patvirtintas Naudojimosi SGD terminalu taisykles.

Jose numatoma, kad vienas terminalo naudotojas negali užsakyti daugiau nei pusės skirstomų terminalo pajėgumų. Esant didesniam nei skirstomi pajėgumai poreikiui, taikomas proporcingumo principas.

Šios taisyklės taip pat privalo atitikti ES teisės reikalavimus tokio tipo infrastruktūrai, tai yra, SGD importo terminalas Lietuvoje yra atviros prieigos infrastruktūra, užtikrinanti prieigą prie jos kiekvienam reikalavimus atitinkančiam rinkos dalyviui.

Savo ruožtu, nacionaliniai interesai yra užtikrinami Lietuvos teisės aktais, pavyzdžiui, Lietuva taip yra užsitikrinus būtinojo kiekio tiekimą, kuris yra įtvirtintas SGD terminalo įstatyme ir susijusiuose LRV nutarimuose.

„Bendra gautų prašymų suteikti SGD išdujinimo pajėgumus suma siekė 36,9 TWh, t. y. keturis kartus viršijo pasiūlą.

Todėl pagal naująsias taisykles pajėgumai buvo paskirstomi proporcingai, pirmenybę teikiant įmonėms, kurios per pastaruosius trejus metus naudojosi SGD terminalo paslaugomis“, - sako KN SGD komercijos vadovė Jurgita Šilinskaitė-Venslovienė.

Pajėgumai suteikti penkioms įmonėms iš Lietuvos, Estijos ir Lenkijos. Nuo šių metų spalio 1 d. iki metų pabaigos SGD terminale Klaipėdoje numatoma priimti 10 didelės apimties SGD krovinių.

Visi suplanuoti krovinių priėmimo langai numatyti didiesiems dujovežiams, atgabenantiems ne mažesnius nei 138 tūkst. kub. m. SGD krovinius.

Pajėgumai paskirstyti gana trumpam laikotarpiui – paskutiniam šių metų ketvirčiui, – nes pagal numatytus Naudojimosi SGD terminalu taisyklių pakeitimus ateinančiais metais dujų metai bus suvienodinti su kalendoriniais.

Birželio mėnesį planuojama skelbti apie pajėgumų skirstymo 2023 metams pradžią, taip pat atsiras galimybė rezervuoti pajėgumus ilgesniam – 5 arba 10 metų - laikotarpiui.

Ši galimybė sudarys sąlygas SGD terminalo klientams planuoti apsirūpinimą SGD gerokai iš anksto, taip sistemiškai užsitikrinant savo poreikių tenkinimą.

Gemius

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder