Pažeidus "Nord Stream" vamzdynus, sukilo dujų kainos

Kruvinasis diktatorius Putinas sabotavo "Nord Stream" dujotiekius - dėl to Europoje dar labiau šoktelėjo dujų kainos, - skelbia thesun.co.uk.

Pažeidus "Nord Stream" vamzdynus, sukilo dujų kainos

Ukraina apkaltino Rusiją "teroro išpuoliu" po to, kai dviejuose strateginiuose vamzdžiuose, einančiuose po Baltijos jūra, atsirado trys nuotėkos.

Dviem 800 km ilgio dujotiekiais "Nord Stream 1" ir "Nord Stream 2" per metus iš Rusijos į Vakarų Europą gali būti tiekiama 110 mlrd. kubinių metrų dujų.

Abu dujotiekiai buvo uždaryti dėl Maskvos ir Vakarų energetinio ginčo, susijusio su karu Ukrainoje.

Danijos ginkluotųjų pajėgų paskelbtame dramatiškame vaizdo įraše ir nuotraukose matyti, kaip dėl didžiulio nuotėkio jūroje burbuliuoja dujos ir baltos putos.

Vienas iš šėlstančių sūkurių yra daugiau nei pusės mylios pločio.

Energetikos vadovai taip pat perspėjo, kad šioje teritorijoje kyla sprogimų pavojus, o dėl vandenyje esančių dujų gali nuskęsti per arti priplaukę laivai.

Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio patarėjas Michailas Podoliakas sakė, kad dujų nuotėkis yra "ne kas kita, kaip Rusijos suplanuotas teroristinis išpuolis ir agresijos prieš ES aktas".

Lenkijos ministras pirmininkas Mateuszas Morawieckis sakė, kad tai buvo "sabotažo aktas", o jo kolegos iš Danijos ir Švedijos dujų nuotėkį vertino kaip "sąmoningus veiksmus".

Švedijos ministrė pirmininkė Magdalena Andersson sakė, kad gauta žvalgybinė informacija rodo, jog sprogimai buvo tyčiniai.

"Turime Švedijos žvalgybos duomenų, tačiau taip pat gavome informacijos palaikydami ryšius su Danija ir remdamiesi ja padarėme išvadą, kad tai tikriausiai tyčinis veiksmas. Tikriausiai tai sabotažo klausimas", - sakė ji.

"Tai nėra išpuolis prieš Švedijos ar Danijos teritoriją. Tačiau, kaip minėta, vyriausybė labai rimtai vertina tai, kas įvyko, ypač atsižvelgiant į dabartinę saugumo situaciją dėl mūsų artimos kaimynystės."

Tuo tarpu paaiškėjo, kad CŽV, kaip skelbia "Der Spiegel", prieš kelias savaites įspėjo Vokietiją apie galimą išpuolį prieš "Nord Stream" dujotiekius.

Švedų seismologas Bjornas Lundas užfiksavo sprogimą, kurio jėga prilygo 100 kg trotilo, o Norvegijos stebėsenos grupė "Norsar" užfiksavo maždaug 2,2 balo stiprumo žemės drebėjimą.

B. Lundas sakė, kad pirmadienį netoli vamzdyno užfiksavo du sprogimus: vieną 2 val. nakties, kitą - 19.04 val.

"Nėra jokių abejonių, kad tai buvo sprogimai", - sakė jis.

Dujotiekio operatorė "Nord Stream AG" teigė, kad neįmanoma įvertinti, kol dujų tinklas nebus sutvarkytas.

Operatorius teigė: "Nurodyta, kad dujotiekio vamzdynas "Nord Stream" turi būti nutiestas iki 2018 m. sausio 1 d: "Tą pačią dieną vienu metu įvykę sugriovimai trijuose "Nord Stream" sistemos jūrinių dujotiekių vamzdžiuose yra beprecedentis įvykis.

Dujotiekiu, kuris nuo liepos mėn. veikė tik 20 proc. pajėgumu, srautai buvo sustabdyti rugpjūčio pabaigoje.

Rusijos valstybinė naftos ir dujų bendrovė "Gazprom" teigė, kad reikia būtinos techninės priežiūros, tačiau vėliau linijos neatidarė.

Europos vadovai sakė, kad sustabdymas yra atvirai politinis, nes V. Putinas bando priversti Vakarus išpirkti savo paramą Kijevui.

Nors akivaizdus sabotažas neturės tiesioginės įtakos tiekimui, dėl jo kainos pakilo iki 12 %, praneša "Bloomberg".

Laivams ir lėktuvams buvo liepta laikytis atokiau, o aplink nuotėkio vietą nustatyta penkių jūrmylių ir 1 000 metrų aukščio draudžiamoji zona, nes baiminamasi pražūtingo sprogimo.

Danijos karinis laivas "Absalon", ginkluota raketomis ir penkių colių karine patranka, - buvo pasiųstas užtikrinti, kad būtų laikomasi draudžiamosios zonos.

"Jūros paviršiuje pilna metano, o tai reiškia, kad padidėja sprogimų pavojus toje teritorijoje", - sakė Bottzauw.

Europa jau ruošiasi niūriai žiemai, nes dujos tampa pagrindiniu įrankiu Putino kovoje su Vakarais.

Vokietijos federaliniai tyrėjai baiminasi, kad specialiosios pajėgos, pasitelkusios povandeninį laivą, galėjo būti panaudotos "Nord Stream" dujotiekiui sugadinti, praneša "Tagesspiegel".

O žurnalas "Spiegel" citavo vyriausybinius šaltinius, kurie teigė, kad pareigūnai baiminasi jo tyčinio sabotažo, siekiant destabilizuoti energetikos rinkas.

Tai vyksta didėjant susirūpinimui, ar V. Putinas nepanaudos savo šešėlinio povandeninių laivų laivyno, kad paralyžiuotų Vakarus, nutraukdamas gyvybiškai svarbius povandeninius kabelius.

Rusija išpuolį prieš vamzdynus pavadino "labai nerimą keliančia naujiena".

Asmeninis V. Putino atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas sakė: "Tai klausimas, susijęs su viso žemyno energetiniu saugumu.

Paklaustas apie sabotažą, Putino ruporas atsakė: "Tai yra sabotažas: "Šiuo metu negalima atmesti jokios galimybės".

 

Pažeidus "Nord Stream" vamzdynus, sukilo dujų kainos
Raktažodžiai
Sidebar placeholder