Pristatyta pirma išmani lietuviška saulės energijos kaupimo baterija: veiks su dirbtiniu intelektu, kainuos apie 8 tūkst. eurų

Pristatyta pirma lietuviška iš saulės pagamintą elektrą kaupianti išmanioji baterija „Nova“, kurią jau gali įsigyti gaminantys buitiniai vartotojai ir smulkus verslas.

Išmaniąją bateriją pagamino įmonė „SoliTek“, priklausanti įmonių grupei „BOD Group“.

Naujosios baterijos gamybos linija pristatyta penktadienį sostinėje atidarytame „Verslo ir inovacijų centre“. Tai, pasak „BOD Group“ vadovo Vidmanto Janulevičiaus, yra „nulinės emisijos“ pastatas, reikiama šiluma apsirūpinantis pats, todėl vienintelis mieste neprijungtas prie centrinio šildymo.

„SoliTek“ bateriją „Nova“ bateriją pradėjo gaminti 2023 metais, pasak „SoliTek“ vadovo Juliaus Sakalausko, prieš tai kūrusi ją maždaug trejus metus.

„Vien investicijos į gamybinę įrangą yra vien apie 1,5 mln. eurų. Dar yra visas developinimas, sertifikavimas produkto. Tai (iš viso – ELTA) kalbame apie šešiaženkles sumas“, – Eltai teigė jis.

Anot įmonės vadovo, Lietuvoje nėra specialistų, galinčių kurti tokią technologiją, tad vystant bateriją įmonė dirbo su partneriais Belgijoje, Turkijoje.

Įmonė parduoda 5–40 kwh (kilovatvalandžių) elektros talpinančias baterijas buitiniams vartotojams ir smulkiam verslui. Anot „SoliTek“ vadovo Juliaus Sakalausko, vidutinės 10 kwh galingumo baterijos kaina – apie 8 tūkst. eurų, kaina priklauso nuo baterijos galingumo. Jai įsirengti galima gauti ir APVA teikiamą paramą.

„Atsiperkamumas baterijos, pasinaudojus valstybės teikiamomis paramomis, turėtų būti apie 6–7 metus. Sakyčiau, yra gera investicija (...) Įsirengęs bateriją, tu gali gauti paramą, dalinai (valstybė – ELTA) finansuoja. Kaip ir su saulės jėgainėmis, analogiška sistema“, – aiškino jis.

Ši baterija, anot J. Sakalausko, skirta norintiems kaupti neišnaudotą saulės elektrinės pagamintą energiją, taip pat veikia kaip papildomas elektros šaltinis, namuose nutrūkus elektros tiekimui, ir gali kuriam laikui padidinti namo elektros tinklo galią.

„Baterija turi trifazį palaikymą nutrūkus energijos tiekimui. Pavyzdžiui, dingsta pilnai elektra, baterija pilnai aptarnaus jūsų namą, net ir trifazius prietaisus“, – Eltai teigė J. Sakalauskas.

Anot jo, didesnio galingumo baterija namus elektra gali aprūpinti ir kelias dienas. Taip pat, pasak J. Sakalausko, baterijoje instaliuotas dirbtinis intelektas (DI) užtikrina, kad neišnaudota elektros energija būtų sukaupta kaip įmanoma efektyviau.

„Baterija išmani yra tuo, kad ji prognozuoja saulės elektrinės generaciją. Ji ima rytojaus orų prognozę, žiūri, prognozuoja, kiek ji turėtų sugeneruoti elektros rytoj. Taip pat ima elektros kainas iš (Nordpool elektros – ELTA) biržos rytojaus ir įvertina suvartojimą, kiek elektros kuriuo paros metu įprastai suvartojate. Pagal tai algoritmas apskaičiuoja optimalų režimą, kaip minimizuoti jūsų elektros sąskaitą, kada bus pigiausia pasikrauti“, – aiškino „SoliTek“ vadovas.

„Tai (baterijos technologija – ELTA) yra ličio jonų geležies fosfato technologija, kuri yra pati saugiausia rinkoje šiuo metu technologija būtent tokiems (atsinaujinančios elektros energijos – ELTA) sprendimams“, – sakė „SoliTek“ vadovas.

Taip pat, anot jo, nors ši technologija yra plačiai paplitusi pasaulyje, tačiau ši Lietuvoje pagaminta baterija skiriasi „savo išmanumu ir valdymo optimizavimu“.

„Kitos baterijos veikia tiesiog kaip akumuliatorius. Įkrovei, iškrovei. Šitas kraunasi optimizuodamas jūsų elektros sąskaitą“, – akcentavo jis.

Anot J. Sakalausko., šiai elektros baterijai pagaminti naudotas litis perkamas daugiausia perkamas iš Azijos, labiausiai – iš Kinijos.

„Ličio kol kas yra pakankamai. Čia galbūt yra klaidingas įsivaizdavimas, kad jo ant tiek mažėja, kad tuoj baigsis. Randami vis nauji ličio klodai, litis pats nėra didelė problema. Problema, kad jo nėra Europoje. Mūsų tikslas (...) yra įsivežti kuo daugiau būtent šios medžiagos į Europos Sąjungą, iš jos uždrausta eksportuoti perdirbimui ličio baterijas. Dėl to mes kaupiame ir ateityje galėsime (...) tas pačias baterijas perdirbti ir naudoti perdirbtą žaliavą vėl baterijų gamybai“, – sakė J. Sakalauskas.

Anot jo, Lietuvoje nėra specialistų, galinčių kurti tokią technologiją, tad vystant bateriją įmonė dirbo su partneriais Belgijoje, Turkijoje.

„SoliTek“ yra didžiausia saulės modulių ir energijos kaupimo sistemų gamintoja Lietuvoje ir visoje Šiaurės Europoje. Įmonė įkurta 2009 metais, priklauso aukštųjų technologijų įmonių grupei „BOD Group".

Skaitomiausi portalai

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder