Rusija nebegali aptarnauti valstybės skolos Jungtinėse Valstijose: kas bus toliau

Jungtinės Valstijos neatnaujino licencijos, kuri iki šiol leido Rusijai aptarnauti savo valstybės skolą obligacijų turėtojams Jungtinėse Valstijose - iki metų pabaigos šalis turi grąžinti daugiau kaip 1 mlrd. dolerių skolą, - apie tai pranešė "Bloomberg".

Taigi, JAV bankams ir fiziniams asmenims nuo gegužės 25 d. 01.01 val. (Niujorko laiku) uždrausta priimti Rusijos vyriausybės obligacijų mokėjimus.

Penktadienį Rusija turi sumokėti apie 100 mln. dolerių užsienio skolos. Atsižvelgiant į tai, kad licencijos galiojimo laikas jau pasibaigęs, Rusijos Federacija iki gegužės 20 d. atliko mokėjimą valiuta.

Tačiau to gali nepakakti, kad lėšos laiku pasiektų kreditorių banko sąskaitas, nes toks procesas yra sudėtingas ir dažnai trunka kelias dienas, rašo "Reuters".

Nors dėl licencijos sustabdymo atsiranda dar viena kliūtis išmokėti užsienio investuotojams už obligacijas, dar neaišku, ar to pakaks, kad Rusija ateityje neįvykdytų įsipareigojimų.

Viena vertus, obligacijų turėtojai už JAV ribų galės gauti lėšų. Kadangi dauguma Rusijos obligacijų turėtojų yra Europoje, gali būti, kad nepakaks kreditorių, kurie galėtų nevykdyti įsipareigojimų.

Paprastai įsipareigojimų nevykdymo riba yra 25 proc. neapmokėtų obligacijų turėtojams.

Tuo pat metu, pasak "Reuters", nepaisant to, kad licencija taikoma tik JAV piliečiams, jos panaikinimas lemtų tai, kad Rusija negalėtų atsiskaityti su kitais jos turėtojais, nes JAV institucijos vaidina neatsiejamą vaidmenį pasaulinėje finansų sistemoje ir tokie mokėjimų procesai yra sudėtingi.

Kai kurie JAV analitikai nurodo, kad licencijos galiojimo nutraukimas pirmiausia paveiktų JAV investuotojus:

"Suprantu, kad priežastis yra ta, jog įsipareigojimų nevykdymas padidintų spaudimą Rusijai", - sakė advokatų kontoros "Quinn Emanuel" valstybių ginčų praktikos vadovas Dennis Granitsky.

"Tačiau ar papildomas įsipareigojimų nevykdymo skausmas būtų pastebimas greta skausmo, kurį jau sukėlė galiojančios sankcijos? Rusija jau dabar neturi galimybių patekti į Vakarų kapitalo rinkas."

Iš viso Rusija iki 2022 m. pabaigos skolinga apie 1 mlrd. JAV dolerių kupono įmokų, tačiau ji turi daug valiutos, nes kiekvieną savaitę gauna milijardus už parduotą naftą, dujas ir kitas žaliavas.

Archyvų nuotr.

Rusijos vyriausybės skolos grąžinimo grafikas, gegužės-gruodžio mėn., mln. / bloomberg

Be to, po gegužės 25 d. amerikiečiams draudžiami ne visi mokėjimai. Pagal balandžio 7 d. Finansų ministerijos išduotą licenciją Amerikos investuotojai iki birželio 30 d. turi pasitraukti iš Rusijos finansų įstaigos "Alfa Bank JSC", o iki liepos 1 d. - iš PJSC "Alrosa".

Rusijos finansų ministerija mokėjimus euroobligacijų turėtojams atliko doleriais ir eurais, kaip reikalaujama sutartyse, ir nebandė jų atlikti rubliais.

Rusijos Federacijos ir jos įmonių užsienio skola siekia 150 mlrd. dolerių.

Tuo pat metu jų grąžinimas šaliai kelia problemų - dėl Vakarų sankcijų įšaldyta 350 mlrd. dolerių užsienio atsargų, t. y. apie 60 proc. jų apimties.

Rusijos Federacijai "padeda" nuolatinis naftos ir dujų valiutos srautas.

"Citigroup" analitikai prognozuoja, kad dėl sparčiai augančių dujų kainų Rusija šiemet iš ES gali gauti rekordinę 100 mlrd. dolerių sumą - beveik dvigubai daugiau nei 2021 m.
 

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder