Fizikai išsiaiškino, kaip saugiai transportuoti antimateriją: kam to reikia ir kas tai yra

Europos branduolinių tyrimų organizacijos (CERN) fizikai, naudodamiesi nauju įrenginiu, pirmą kartą pervežė įprastines subatomines daleles, kad išbandytų būdą, kaip antimateriją pervežti į kitas laboratorijas. Tai būtina, kad antimateriją būtų galima tirti dar tiksliau, rašo ScienceAlert.

Antimaterija yra įprastos materijos veidrodinis dvynys. 

Pagrindinis skirtumas tarp jų yra tas, kad dalelės ir antidalelės turi priešingus krūvius. 

Antimedžiagos dalelėms sąveikaujant su paprastosios materijos dalelėmis, net oro, įvyksta abiejų rūšių dalelių anihiliacija ir išsiskiria energija.

Todėl antimaterija egzistuoja neilgai ir ją labai sunku tirti. CERN fizikai antimateriją kuria antiprotonų lėtintuvo sinchrotrone, kuris yra antiprotonų moderatorius. 

Po to antimaterija perkeliama į gretimus įrenginius, kur yra tiriama.

Pasak mokslininkų, norint geriau suprasti fundamentalias antiprotonų, t. y. protonų antidalelių, savybes, būtina naudotis kitų laboratorijų įranga.

Norint ilgą laiką saugoti antimateriją, ji turi būti patalpinta konteineryje, kuriame veikia stiprus elektromagnetinis laukas, kad nesiliestų su sienelėmis. 

Tačiau antimaterija neišlaiko transportavimo dideliais atstumais. Juk antidalelės ilgos kelionės metu gali paprasčiausiai sunaikinti konteinerį.

Todėl fizikai sukūrė specialią gaudyklę antimaterijai, kurią pavadino BASE-STEP. 

Ši gaudyklė gali ilgai saugoti antimateriją, kad ją būtų galima transportuoti dideliais atstumais.

CERN fizikai pirmą kartą pervežė paprastąsias subatomines daleles naudodami naująją įrangą, kad išbandytų būdą, kaip antimateriją pervežti į kitas laboratorijas / Nuotrauka: CERN

BASE-STEP yra nešiojamoji antiprotonų lėtintuvo versija, kurios ilgis - 1,9 metro, t. y. gaudyklė yra 5 kartus mažesnė už sinchrotroną, skirtą antiprotonams lėtinti. 

Ši talpykla suprojektuota taip, kad apsaugotų antidalelės nuo smūgių ir sukrėtimų.

Šį įrenginį fizikai išbandė gabendami paprastus protonus sunkvežimiu po CERN miestelį. 

Dalelės sėkmingai atlaikė kelionę nesusiliejusios, o tai reiškia, fizikų teigimu, kad antiprotonai taip pat galės atlaikyti kelionę į kitą laboratoriją.

BASE-STEP yra vakuuminė kamera antidalelėms laikyti, superlaidus magnetas elektromagnetiniams laukams kurti, magneto aušinimo sistema ir baterijos viskam palaikyti.

Dabar mokslininkai planuoja kitais metais atlikti bandomąjį antimaterijos dalelių transportavimą. 

Fizikai nori, kad antimateriją būtų galima gabenti į bet kurią Europos laboratoriją, kurioje antimedžiagas būtų galima tirti 100 proc. tikslumu.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder