JAV pristatė pirmąjį naikintuvą F-16V Taivanui, kad sustiprintų oro gynybą nuo Kinijos grėsmių

2025 m. kovo 28 d. JAV kongresmenas Williamas Timmonsas savo oficialioje X paskyroje paskelbė apie pirmojo naikintuvo F-16V pristatymą Taivanui, taip pažymėdamas svarbų JAV ir Taivano bendradarbiavimo gynybos srityje momentą.

Tą pačią dieną Taivano gynybos viceministras Po Horng-huei dalyvavo oficialioje pristatymo ceremonijoje „Lockheed Martin“ gamykloje Grinvilyje, Pietų Karolinoje. 

Šis įvykis tapo svarbiu Taivano pastangų modernizuoti savo oro gynybos pajėgumus etapu. Naujai pristatytas F-16C/D Block 70, dar vadinamas F-16V, yra pirmasis iš 66 reaktyvinių lėktuvų, įsigyjamų pagal daugiamilijardinį ginkluotės paketą, patvirtintą 2019 m. JAV prezidento Donaldo Trumpo administracijos metu. 

Šis pristatymas pabrėžia strateginę Vašingtono ir Taipėjaus partnerystės svarbą toliau didėjant įtampai su Kinija.

Naujai pristatytas JAV naikintuvas F-16C/D Block 70, dar vadinamas F-16V, yra pirmasis iš 66 naikintuvų, kuriuos Taivanas įsigyja pagal daugiamilijardinį ginkluotės paketą, patvirtintą 2019 m. buvusio JAV prezidento Donaldo Trumpo administracijos laikais. 

Šis pristatymas pabrėžia strateginę Vašingtono ir Taipėjaus partnerystės svarbą toliau didėjant įtampai su Kinija.

Taivano nacionalinės gynybos ministerijos duomenimis, visus 66 orlaivius tikimasi pristatyti iki 2026 m. pabaigos. 

Šis pirkimas yra ne tik technologinis patobulinimas - jis turi didelę geopolitinę reikšmę. F-16V įsigijimas vykdomas didėjant Kinijos Liaudies Respublikos, kuri Taivaną laiko separatistine provincija ir neatmeta galimybės panaudoti jėgą kontrolei įtvirtinti, kariniam spaudimui. 

Pažymėtina, kad 2024 m. pabaigoje Kinijos kariuomenė surengė plataus masto pratybas netoli Taivano, per vieną dieną į aplink salą esančias vietoves pasiuntusi rekordinį 153 orlaivių skaičių, kurie buvo bauginančių manevrų dalis.

Naikintuvai F-16C/D Block 70, dažnai vadinami pažangiausia legendinio naikintuvo „Fighting Falcon“ iteracija, yra aprūpinti pažangiausiomis technologijomis, kurios gerokai padidina Taivano gynybinius pajėgumus. 

Viena iš išskirtinių F-16V ypatybių - APG-83 AESA (Active Electronically Scanned Array) radaras, kuris užtikrina gerokai didesnį nuotolį, taikinių sekimo ir elektroninės kovos galimybes. 

Ši radiolokacinė sistema leidžia orlaiviui beprecedenčiu tikslumu atakuoti daugybę taikinių bet kokiomis oro sąlygomis.

Be patobulinto radaro, F-16V turi patobulintą misijos kompiuterį, modernius pilotų kabinos ekranus ir patobulintą elektroninės kovos priemonių rinkinį. 

Šie patobulinimai suteikia pilotams daugiau informacijos apie situaciją ir didesnį operacinį veiksmingumą. 

Be to, lėktuvo korpusas buvo patobulintas konstrukciniu požiūriu, kad lėktuvo tarnavimo laikas pailgėtų iki 12 000 skrydžio valandų, o tai, palyginti su ankstesniais modeliais, iš esmės pailgina jo eksploatavimo trukmę daugiau kaip 50 %. 

Lėktuvą taip pat galima naudoti „General Electric F110-GE-129“ arba „Pratt & Whitney F100-PW-229“ variklius, kurie užtikrina efektyvesnį degalų naudojimą ir didesnę trauką.

Šių reaktyvinių lėktuvų strateginė svarba yra ta, kad jie gali efektyviai veikti ginčytinose oro erdvėse, suteikdami Taivanui patikimą atgrasymo priemonę nuo vis agresyvesnių Kinijos liaudies išlaisvinimo armijos oro pajėgų (PLAAF) manevrų. 

Didėjančių įsiveržimų ir spaudimo akivaizdoje šios naujos platformos leis Taivanui greičiau ir veiksmingiau reaguoti į galimas grėsmes.

Dabartines Taivano karines oro pajėgas sudaro senųjų ir modernių naikintuvų platformų derinys, kuris sudaro Taivano oro gynybos pagrindą. 

Oro pajėgos turi 97 orlaivius, priskiriamus prie naikintuvų perėmėjų (FTR), įskaitant 16 F-5E „Tiger II“ ir 27 lengvuosius naikintuvus F-5F „Tiger II“, naudojamus mokymams ir antraeilėms funkcijoms atlikti. 

Be to, orlaivių parke yra 9 „Mirage 2000-5D“ (2000-5DI) ir 45 „Mirage 2000-5E“ (2000-5EI), užtikrinantys daugiafunkcinius pajėgumus, ypač vykdant oro viršenybės užduotis.

Kinijos Respublikos karinių oro pajėgų (ROCAF) antžeminio puolimo naikintuvų (FGA) kategorijoje yra nemažos 267 orlaivių pajėgos. 

Tarp jų yra 127 šalyje pagaminti AIDC F-CK-1C/D Ching Kuo vietinės gynybos naikintuvai, kurie atlieka svarbų vaidmenį Taivano gynybos strategijoje. 

ROCAF daugiafunkcinių naikintuvų pajėgumų pagrindą sudaro 110 F-16V(A) Fighting Falcon ir 30 F-16V(B) dviviečių variantų, kuriuose įrengta pažangi avionika ir ginkluotės sistemos. Daugelis šių orlaivių buvo modernizuoti iš ankstesnių F-16A/B modelių į naujausius V standarto orlaivius, taip pat pradėti naudoti naujai įsigyti „Block 70“ orlaiviai.

Atsiradus F-16V „Block 70“, ne tik padidėja Taivano gebėjimas ginti savo oro erdvę, bet ir yra labai svarbus elementas atgrasant nuo galimos agresijos. 

Jis sustiprina salos įsipareigojimą vykdyti savigyną ir stiprina strateginius gynybos ryšius su Jungtinėmis Amerikos Valstijomis, duodamas aiškų ženklą, kad sala yra pasirengusi vis labiau nestabiliame Indostano ir Ramiojo vandenyno regione.

Pastaraisiais mėnesiais Kinijos karinė veikla aplink Taivaną suintensyvėjo, dar labiau didindama įtampą regione. 

2025 m. kovo 28 d. palydovinės nuotraukos atskleidė dviejų Kinijos bombonešių H-6 dislokavimą netoli ginčijamo Skarboro seklumos Pietų Kinijos jūroje, o tai sutapo su JAV gynybos sekretoriaus Pete'o Hegsetho vizitu Filipinuose. 

Analitikai šį žingsnį aiškina kaip Pekino karinio tvirtumo ginčytinose teritorijose demonstravimą.

Be to, Kinija vykdo karinį patruliavimą aplink Taivaną, siekdama įspėti apie numanomus separatistinius Taivano vadovybės veiksmus. 

Šie įvykiai rodo, kad santykiai tarp sąsiaurio šalių darosi vis sudėtingesni, ir pabrėžia Taivano gynybos stiprinimo strateginę svarbą.

Šaltinis: armyrecognition.com

Rašyti komentarą

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.