Mokslininkai nustatė, kad nuotekose esančios bakterijos „ėda“ plastiką
Jie nustatė nuotekų bakteriją, galinčią skaidyti PET (polietileno tereftalato) plastiką, kuris dėl savo tvirtumo ir atsparumo irimui kelia ypatingų problemų, rašo portalas „Interesting Engineering“.
„Pirmą kartą sistemingai įrodėme, kad nuotekų bakterija gali paimti pradinę plastiko medžiagą, ją suardyti, suskaidyti, suskaldyti ir panaudoti kaip anglies šaltinį“, - sakė Liudmila Aristildė, vadovavusi tyrimui, paskelbtam žurnale „Environmental Science & Technology“. Ji pridūrė:
"Nuostabu, kad ši bakterija gali atlikti visą šį procesą, ir mes nustatėme pagrindinį fermentą, atsakingą už plastiko medžiagų skaidymą. Jį galima optimizuoti ir panaudoti siekiant padėti atsikratyti plastiko aplinkoje“.
Mokslininkai pranešė, kad atrado paslėptą bakterijos Comamonas testosteri, aptinkamos miestų vandens telkiniuose ir nuotekose, galią: ji minta plastiko atliekomis.
Pažymima, kad bakterijos gebėjimą skaidyti plastiką lemia fizikinių ir biocheminių procesų derinys.
Pirmiausia ji plastmasę suskaldo į mažus gabalėlius, po to suaktyvina fermentą, kuris toliau ardo plastiką ir leidžia bakterijai kaip maistą pasisavinti anglies atomus.
Tyrėjai tai sužinojo taikydami teorinius ir eksperimentinius metodus. Pirmiausia jie išskyrė bakterijas iš nuotekų, tada jas augino laboratorijoje ant PET substratų.
Tada jie atidžiai tyrė plastiko paviršiaus pokyčius, o vanduo buvo analizuojamas dėl plastiko irimo požymių ir nanoplastiko buvimo.
Kartu mokslininkai tyrė bakterijų vidinę struktūrą, kad išsiaiškintų plastiko skaidymo mechanizmus.
"Esant bakterijai mikroplastikas suiro į mažytes plastiko nanodaleles.
Nustatėme, kad nuotekų bakterija turi įgimtą gebėjimą skaidyti plastiką iki monomerų - mažų statybinių blokų, kurie susijungia į polimerus. Šie maži vienetai yra biologiškai prieinamas anglies šaltinis, kurį bakterijos gali panaudoti augimui“, - paaiškino Aristildė.
Mokslininkų komanda nustatė konkretų fermentą, kurį bakterijos naudoja PET skaidyti. Jie pabrėžia, kad nanoplastikus bakterijos gali sukurti ir nuotekų valymo įrenginiuose.
„Į tai turime atkreipti dėmesį, nes mūsų visuomenė bando suprasti, kaip plastikas elgiasi visą kelią nuo nuotekų iki jį priimančių upių ir ežerų“, - sakė Aristildė.
Pažymima, kad šis atradimas gali padėti rasti naujų būdų, kaip išvalyti vandens telkinius nuo plastiko atliekų, remiantis bakterijomis.
Plastiko tarša pasaulyje
Mokslininkai pirmą kartą mikroplastiko rado žmogaus smegenų uoslės centre, o tai leidžia manyti, kad šių mažų dalelių, kurios nusėda organizme, kiekis gali būti daug didesnis, nei manyta anksčiau.
Mokslininkai nustatė, kad aštuoniuose iš 15 Vokietijoje ir Brazilijoje atliktų suaugusių žmonių autopsijų mikroplastiko rasta smegenų uoslės centre, t. y. uoslės svogūnėlyje.
Rašyti komentarą