Mokslininkai nustatė netikėtą socialinių tinklų naudą

Jei jaunimui socialiniai tinklai neša daugiau žalos, tai jų vyresnio amžiaus giminaičiams priešingai - daugiausia teigiamų dalykų.


Socialiniai tinklai dažnai kritikuojami dėl primityvaus turinio pertekliaus, kuris neprisideda prie intelektinio vystymosi. 

Pradėjo net plisti terminas „skaitmeninė demencija“, atspindintis didėjantį susirūpinimą dėl nuolatinio tokio turinio žiūrėjimo. 

Tačiau naujas tyrimas rodo, kad, bent jau vyresnio amžiaus žmonėms, socialiniai tinklai duoda daugiau naudos nei žalos, rašo „Interesting Engineering“.

Tyrime, kurį Ostino Dell medicinos mokykloje atliko Bayloro universiteto ir Teksaso universiteto mokslininkai, išanalizuoti daugiau nei 136 svetimų tyrimų rezultatai ir daugiau nei 400 000 žmonių duomenys. 

Nustatyta, kad tarp vyresnio amžiaus žmonių, kurie reguliariai dirbo su šiuolaikinėmis technologijomis, kognityvinių funkcijų sutrikimo rizika buvo 58 % mažesnė nei tarp jų bendraamžių, mažiau išmanančių technologijas.

Dr. Michaelas C. Scullinas, Bayloro universiteto psichologijos ir neuromokslų docentas, pažymėjo, kad naujų technologijų mokymasis nėra lengvas procesas, ypač vyresnio amžiaus žmonėms. 

Tačiau būtent šis sudėtingumas yra naudingas smegenims.

„Vienas pirmųjų dalykų, kuriuos pasakė vidutinio ir vyresnio amžiaus žmonės, buvo: „Aš taip nusivyliau šiuo kompiuteriu. 

Sunku mokytis.“ Iš tikrųjų tai atspindi pažintinį iššūkį, kuris gali būti naudingas smegenims, net jei tuo metu nesijaučia gerai“, - sakė Scullinas.

Tokios užduotys, kaip programinės įrangos atnaujinimas, reklamų filtravimas ir „Wi-Fi“ sutrikimų šalinimas, reikalauja pažintinių gebėjimų ir laikui bėgant priverčia smegenis dirbti. 

Mokslininkai teigė, kad jos ne mažina protinį pajėgumą, o jį skatina.

Be to, skaitmeninės technologijos padeda senjorams išlikti savarankiškiems kasdienėje veikloje ir kartu palengvina socialinį ryšį.

„Dabar galima bendrauti su skirtingų kartų giminaičiais. Jūs ne tik galite su jais kalbėtis, bet ir juos matyti. Galite dalytis nuotraukomis. 

Galite apsikeisti elektroniniais laiškais, ir visa tai trunka sekundę ar mažiau. Vadinasi, atsiranda daugiau galimybių sumažinti vienatvę“, - sakė Scullinas.

Atsižvelgdami į tyrimo rezultatus, autoriai rekomenduoja žmonėms skatinti savo pagyvenusius giminaičius įtraukti juos į šiuolaikinių elektroninių prietaisų naudojimą.

Tyrimas paskelbtas žurnale „Nature Human Behaviour“.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.